Tragiczny incydent w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie, gdy w listopadzie ub. roku zginęło dwóch obywateli polskich w Przewodowie w powiecie hrubieszowskim uświadomił nam, że tak naprawdę jesteśmy bezbronni w przypadku ataku wojskowego na cele cywilne. Autorzy nowelizacji prawa budowlanego chcą, aby Polacy czuli się bezpieczniej, wprowadzając do naszego prawa definicję przydomowego schronu i umożliwiając jego budowę bez pozwolenia na budowę. Jak zrobić schron w domu?
Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad nowelizacją prawa budowlanego, która wprowadza do polskiego prawa szereg ważnych zmian o fundamentalnym znaczeniu. Jedną z nich jest określenie definicji przydomowego schronu oraz umożliwienie jego budowy na zgłoszenie. Obecnie nie ma żadnych regulacji, jak zbudować schron, choć w obliczu wojny w Ukrainie coraz więcej osób i firm chce go mieć.
Spis treści
Budowa bunkrów w Polsce
Nowela ustawy wprowadza do słowniczka prawa budowlanego nowe definicje, takie jak przydomowy schron czy przydomowe ukrycie doraźne. Budowa schronu będzie zwolniona z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Zgodnie z projektem, przydomowy schron to wolnostojąca budowla ochronna o konstrukcji zamkniętej i hermetycznej, o powierzchni użytkowej do 35 m kw., przeznaczona do ochrony użytkowników budynku mieszkalnego jednorodzinnego przed skutkami założonych zagrożeń militarnych, ekstremalnych zjawisk pogodowych i skażeń, znajdująca się pod ziemią lub częściowo zagłębiona w gruncie.
Z nowelizacji ustawy wynika, że każdy właściciel nieruchomości będzie sobie mógł samemu zrobić schron taki, jaki chce i na jaki go stać. Na rynku budowlanym są dostępne różne projekty schronów zapewniających różne zabezpieczenia, mniejszy bądź większy komfort użytkowania. Jeden z projektów przydomowego schronu w wersji podstawowej przystosowany jest do montażu na głębokości 3 m (z wejściem).
Ma 6 m długości wewnętrznej i 2,6 m szerokości. Podłoga pokryta jest płytą wodoodporną antypoślizgową, a sufit jest podwieszany z panelami odpornymi na wilgoć. Bunkier pod domem w wersji szczelnej zawiera podstawową wentylację. Firma proponuje dodatkowe wyposażenie schronu m.in. w zbiorniki na wodę czystą oraz brudną, panel dotykowy sterujący całą automatyką, zasilanie awaryjne, systemy łączności czy gazoszczelne drzwi w przedsionku.
Wyposażenie schronu
Obecnie dostępne na rynku cywilnym są również technologie pozwalają przygotować się na znacznie groźniejsze kataklizmy, z wojną jądrową czy awarią elektrowni atomowej włącznie. Budowa schronu podziemnego w pobliżu domu czy firmy zapewni bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa w przypadku nagłego ataku atomowego lub skażenia jądrowego na dużym obszarze. Bunkier może być w pełni spersonalizowany zgodnie z potrzebami jego przyszłego użytkownika.
Cała przestrzeń została zaprojektowana tak, aby zapewnić maksymalny komfort i wygodę osób, które będą znajdować się w środku. Obiekt zapewnia wszystko to, co jest niezbędne do życia oraz przetrwania. Są wygodne łóżka, specjalne regały na różne przedmioty, stół, krzesła oraz łazienka z toaletą, prysznicem i umywalką. Oprócz tego w bunkrze istnieje możliwość wydzielenia osobnych przestrzeni za pomocą specjalnych ścianek, a także dodania wielu udogodnień, np. dostęp do radia, telewizji czy internetu, gazoszczelne drzwi przedsionkowe, główne drzwi przeciwwybuchowe, a nawet… fototapeta.
Inny producent dostarcza prefabrykowane schrony modyfikowane zgodnie z indywidualnymi życzeniami inwestora. Istnieje możliwość zamówienia obiektu o powierzchni od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów kwadratowych – w zależności od indywidualnych potrzeb. Montowane pod powierzchnią ziemi zapewniają ochronę na wypadek różnych nieprzewidzianych zdarzeń i pozwalają się przygotować na najgorsze scenariusze.
Materiał do budowy schronów
Wewnątrz przewidziano miejsce do snu, pracy i odpoczynku. Istnieje możliwość wyznaczenia łazienki, kuchni czy nawet osobnej sypialni. Obiekty w zależności od zamówienia mogą być wyposażone w systemy zasilania, wentylacji i wszystkie inne instalacje potrzebne do życia. Są dostępne w wariancie zarówno dla jednej czy dwóch osób, jak i dla kilkuosobowej rodziny. Jako materiał do budowy schronów stosowany jest żelbeton, choć są także konstrukcje stalowe zakopane pod ziemią.
Konstrukcja umożliwia montaż schronu nawet w ogrodzie i wykorzystanie go na co dzień w charakterze piwnicy, np. do składowania długoterminowej żywności. Ma dwa włazy zabezpieczone stalowymi drzwiami, które są wodoszczelne, ogniotrwałe i odporne na wysokie ciśnienie. Ściany są wykonane ze zbrojonego betonu. Obiekt może być dostarczony z dodatkowym wyposażeniem. Do wyboru: zbiornik wody pitnej i zbiornik na ścieki, instalacja elektryczna i pompa wody, toaleta.
Prywatne schrony w wersji ekskluzywnej posiadają instalacje zasilania awaryjnego służące do ciągłego i bezawaryjnego zasilania urządzeń elektrycznych w wypadku awarii sieci. Zasilanie awaryjne umożliwia działanie instalacji centralnego ogrzewania, lodówki, komputera, telewizora, czy oświetlenia.
Schron przeciwatomowy – cena
IIe kosztuje wybudowanie schronu w wersji podstawowej? Jedna z firm gotowa jest wybudować nam taki obiekt za około 200 tys. zł. Koszt budowy schronu atomowego jest odpowiednio wyższy, gdyż inwestycja wymaga zastosowania bardziej zaawansowanych technologii i materiałów o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych. Firma za budowę bunkra w tej wersji proponuje cenę 21 tys. zł za metr kwadratowy.
Aby kolejna już nowelizacja ustawy o zmianie ustawy – prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw weszła w życie, projekt musi przyjąć rząd, potem Sejm i Senat, a prezydent podpisać ustawę.