Przeprowadzka to czynność, która większość z nas wykonuje dwa góra trzy razy w życiu. Zwykle sama myśl o przeprowadzce przyprawia nas o ból głowy. Zbierane przez lata rzeczy, trzeba będzie uporządkować, spakować, przewieźć i rozpakować. Do tego niczego nie uszkodzić i nie zgubić. Nic dziwnego, że przeprowadzka jest czynnością, na którą decydujemy się w ostateczności, gdy trzeba nam większego lokum, gdy chcemy zmienić pracę, czy miasto zamieszkania. Raczej mało z nas przygotowanych jest na tak trudne zadanie organizacyjne dlatego dziś podpowiadamy jak do niego podejść.
Spis treści
Planuj z wyprzedzeniem
Nie powinniśmy planować przeprowadzki na kilka ostatnich dni własności starego lokum. Zwykle jednak tak właśnie robimy. Wystarczy jakiś nieoczekiwany zbieg losu, awaria, problemy w pracy, infekcja wirusowa, czy drobny wypadek, by czas jaki przeznaczyliśmy na spakowanie uciekł bezpowrotnie. Warto zaplanować pakowanie na minimum dwa tygodnie prze terminem przeprowadzki. Zawsze natrafimy na nieprzewidziane problemy organizacyjne, ze spakowaniem rzeczy, zabraknie nam pudeł, worków, padniemy ze zmęczenia. Lepiej od razu to założyć.
Wstępne porządki
Warto wstępnie posortować rzeczy tematycznie. Ubrania do ubrań, zabawki do zabawek, garnki do talerzy itd. Pozwoli to nam później lepiej układać rzeczy w pudłach i workach. Przegląd majątku to także dobra okazja do tego by wyrzucić rzeczy, których dawno już nie używamy i raczej nie zanosi się, że będziemy używać.
Podręczne pudła
Musisz pamiętać, że nie zawsze będzie czas by szybko i sprawnie rozpakować się w nowym miejscu, a życie musi toczyć się dalej. Jeśli nie chcesz każdego wieczora przeszukiwać stosu pudeł w poszukiwaniu np. służbowego pendrive, to warto przygotować sobie kilka pudeł z rzeczami niezbędnymi do funkcjonowania przez kilka pierwszych dni, zanim się rozpakujemy.
Spakuj wcześniej co się da
Nic więcej nie trzeba dodawać. Czas jest cenny, a im bliżej terminu przeprowadzki tym bardziej grać będzie na Twoją niekorzyść. Każdy z nas ma w swoim mieszkaniu rzeczy, z których nie korzysta na co dzień. Nie czekaj z ich spakowaniem na ostatni gwizdek. Możesz spakować je wcześniej nie będziesz ich przecież wyciągać z pudeł.
Rozkręć meble
Meble mogą mocno uszkodzić się w czasie transportu. Niezabezpieczone szuflady mogą wypaść, poobijać się. Blaty mogą się połamać. Warto rozkręcić meble przed transportem i obwinąć je choćby folią pakową.
Zadbaj o sprzęt RTV i AGD
Telewizor i pralka to urządzenia, o które warto zadbać ze szczególną starannością. Telewizor w transporcie zachowuje się jak nasz telefon w kieszeni, nie trudno połamać ekran. Często zapominamy też o tym by spuścić wodę z pralki przed załadowaniem na ciężarówkę. Finalnie woda wyleje się zapewne na nasze pudła. Przemokną nie tylko kartony, ale i ich zawartość, a do tego nie będzie można ich w łatwy sposób przenieść.
Oznaczenie pudeł
Wszystkie pudła powinieneś opisać na ścianach, najlepiej na dwóch lub trzech. Nie wiesz jak będą ułożone w nowym miejscu i czy opisy będą widoczne z każdej strony. Ułatwi to także rozpakowanie rzeczy z poszczególnych pomieszczeń np. garderoby czy kuchni. Pamiętaj też, żeby nie przesadzać z pakowaniem pudeł. Dla zdrowia Twojego kręgosłupa powinny nie przekraczać 30 kg wagi.
Przeprowadzka samodzielna czy z firmą
Jeśli masz w śród rodziny czy znajomych osobę, która posiada samochód transportowy, to możesz rozważać transport na własny rachunek. W innym przypadku pozostaje wynajęcie firmy transportowej. Zatrudnienie firmy wyspecjalizowanej w przeprowadzkach ma jeszcze jedną zaletę. Często firmy te dysponują sprzętem ułatwiającym proces pakowania i rozpakowania, wózkami, suwnicami wyposażonymi w rolki lub kule transportowe. Posiadasz w swoim dobytku pianino lub antyczną szafę i boisz się, że uszkodzi się podczas znoszenia z trzeciego piętra. Warto rozważyć zatrudnienie profesjonalistów.