Wkrętarka czy wiertarko-wkrętarka? Dowiedz się, które z tych elektronarzędzi lepiej poradzi sobie w warunkach domowych, a także na co zwrócić uwagę podczas zakupu wkrętarki lub wiertarko-wkrętarki.
Co wziąć pod uwagę przy wyborze elektronarzędzi?
Na rynku dostępnych jest tak wiele wariantów wszystkich rodzajów elektronarzędzi, że mniej wtajemniczeni mogą mieć sporo problem w trakcie wyboru. Wybór narzędzia odpowiadającego Twoim potrzebom jest o tyle ważny, że w grę wchodzą niekiedy niemałe pieniądze. Nie warto płacić więcej za mocne narzędzia, których potencjału nie wykorzystasz. Tak samo mija się z celem zakup zbyt słabych narzędzi, które nie sprostają stawianym przed nimi zadaniom.
Zatem wiertarka czy wiertarko-wkrętarka? Co wziąć pod uwagę przy wyborze?
- Przeznaczenie – to w zasadzie kluczowe kryterium. Jeśli potrzebujesz elektronarzędzia wyłącznie do wkręcania i wykręcania śrub oraz wkrętów, postaw na wkrętarkę – ich obudowa zwykle przyjmuje kształt litery T. Jeśli wiesz, że nie unikniesz wiercenia otworów, wówczas naturalnym wyborem okaże się wiertarko-wkrętarka (najczęściej obudowa w kształcie litery P).
- Moc – im wyższa, tym dłużej i wydajniej może pracować narzędzie. Możliwe jest również wkręcania lub wiercenie w twardszych materiałach.
- Napięcie – tutaj rzecz wygląda podobnie. Wkrętarki o najniższym napięciu (do 4,8 V) posłużą do prostych prac majsterkowych, głównie do wkręcania i wykręcania śrub. Narzędzia o napięciu 18 V służą do profesjonalnych robót.
- Moment obrotowy – określa siłę, z jaką będą wkręcane śruby, a także jak głęboko mogą być osadzane.
Pamiętaj, że nawet najsilniejsza wiertarko-wkrętarka nie sprawdzi się przy najcięższych pracach, np. wierceniu w betonie. Jeśli zatem szukasz narzędzi do poważniejszych remontów, nie obejdziesz się bez zakupu młotowiertarki lub wiertarki udarowej. Przy użyciu wiertarko-wkrętarki wykonasz standardowej wielkości otwory w drewnie, metalu, tworzywach sztucznych lub pustakach.
Zwykłą wkrętarką możesz nawiercać niewielkie otwory w stosunkowo miękkich materiałach. Jednak zwykle ogranicza się to do wiercenia płytkich otworów służących do osadzenia wkrętów.
Wkrętarka akumulatorowa czy sieciowa?
Wybór zasilania swojej wkrętarki lub wiertarko-wkrętarki powinieneś uzależnić od intensywności eksploatacji. Narzędzia na akumulator są bardzo wygodne, ponieważ można pracować z nimi w miejscach bez dostępu do energii elektrycznej, a długość kabla nie ogranicza dostępu do miejsca pracy. Jednakże przy długich okresach nieużytkowania akumulatory mogą tracić swoje właściwości. Dlatego wkrętarka akumulatorowa to lepszy wybór dla osób, które planują używać ich regularnie, np. miłośnicy majsterkowania. Przyda się również osobom, które używają je w ogrodzie lub na działce.
Jeśli zamierzasz używać swojej wkrętarki wyłącznie w domu oraz tylko w razie konieczności, lepszym rozwiązaniem okaże się zasilanie sieciowe. W domu, czy nawet w garażu nie ma problemu z dostępem do prądu, a w razie konieczności nagłej naprawy nie spotka Cię przykra niespodzianka w postaci rozładowanego akumulatora, który nie był używany przez dłuższy czas.