Gdy decydujemy się na aranżowanie wnętrza często spotykamy się z nazwami wielu różnych stylów. Jednym z takich popularnych stylów jest styl skandynawski, który wybierany jest przez wiele osób poszukujących wnętrz charakteryzujących się prostotą. Styl przyszedł z krajów skandynawskich i jego cechą charakterystyczną jest również ekologiczność. Cechą stylu skandynawskiego jest również wykorzystanie drewna. Odcienie naturalnego drewna drzew iglastych może być jednym ze sposobów na stworzenie przytulnego wnętrza. Podstawą stylu jest również gra bieli oraz czerni. Dominująca prostota kształtów musi być motywem przewodnim dla osób wykorzystujących styl skandynawski, co może przekładać się na wrażenie, że pomieszczenia w stylu skandynawskim są ascetyczne. Jednak takiego wrażenia można uniknąć. Na pewno styl skandynawski cechuje się sterylnością, co jest ważnym atutem dla wielu osób ceniących sobie wnętrza charakteryzujące się higienicznym wyglądem przestrzeni. Dla wielu osób bardzo ważne jest, że styl skandynawski prezentuje się niezwykle elegancko, co szczególnie widać w sypialniach czy salonach. Jednocześnie jest to styl modernistyczny. Wiele osób wybiera styl skandynawski również ze względu na modę. Eksponowanie naturalnego drewna to również wygląd ekologiczny wnętrza , co sprawia, że stylistyka taka wybierana jest przez osoby, które cenią sobie ekologię.
Jak prezentuje się skandynawski styl?
Skandynawski styl to jasna kolorystyka, która wynika z faktu, że styl pochodzi z krajów skandynawskich, w których nie ma odpowiedniej ilości światła naturalnego. Z tego powodu również w polskich warunkach klimatycznych skandynawski styl zapewnia sporo jasnych detali, które optycznie doskonale prezentują się w okresie deficytu słońca, czyli w okresie zimy, jesieni, wczesnej wiosny. Dla jednych osób jasne barwy są atutem wnętrz stylu skandynawskiego, ale dla wielu osób taka kolorystyka może być nadmiernie rażąca. Jest to na pewno atut w mieszkaniach czy domach o małych pomieszczeniach, gdyż można w prosty sposób rozświetlić zaciemnione pomieszczenia. Do wad stylu skandynawskiego można również zaliczyć to, że białe elementy przestrzeni mogą być trudne w utrzymaniu czystości. Powinny to brać pod uwagę przede wszystkim osoby, które są aktywne i mało czasu spędzają w domu i nie mają czasu na poświęcanie dużej ilości czasu na usuwanie zabrudzeń. Niestety zabrudzenia mogą się we wnętrzach skandynawskich szybko pojawiać i bardzo negatywnie wpływać na eksponowanie wnętrz.
Styl skandynawski może być tani
Do atutów stylu skandynawskiego można zaliczyć również to, że nie jest to styl, który będzie kosztowny. Drewno, zwłaszcza iglastych drzew, jest łatwo dostępne w Polsce a jednocześnie nie jest nadmiernie kosztowne. Nawet w dużych domach można za niewielkie pieniądze zastosować skandynawski styl. Wykorzystanie w takiej stylistyce białego koloru sprawia również, że jest on modny. Biały kolor to kolor ponadczasowy, który nigdy nie wychodzi z mody. Jednocześnie w ramach białych wnętrz można bez większych problemów, czyli bez konieczności poświęcania bardzo dużej ilości czasu, dobrać różne, drobne dekoracje, których jednocześnie nie musi być wcale dużo. Skandynawski styl nie wymaga stosowania rozbudowanych dekoracji, co również jest sporym plusem dla osób kreujących wnętrza, gdyż dobieranie dekoracji to z jednej strony dodatkowe koszty a jednocześnie spore wydatki. Bardzo ważne jest, by nie zapominać, że biel w skandynawskim stylu jest kolorem przewodnim. Z jednej strony biel może być kolorem dominującym. Z drugiej strony może to być kolor, który jest podstawą stylistyki wnętrz w domu czy mieszkaniu przy zastosowaniu również innych barw. Jednak we wnętrzach skandynawskich należy unikać stosowania takich kolorów jak granat. Jeśli taki kolor się pojawi to jedynie jako niewielki element całości wnętrza. Do minusów wnętrz skandynawskich można zaliczyć również to, że ich podstawą jest drewno a jest to materiał estetyczny i trwały, ale wymagający regularnego dbania o jego trwałość.