Hoker, czyli stołek barowy jest znany od wieków, choć swój obecny kształt przybrał w XX wieku. Można go spotkać w każdym barze lub pubie, a od niedawna podbija również serca mieszkańców gospodarstw domowych. Ten oryginalny mebel świetnie sprawdzi się w kuchni, jeśli przy wyborze zwrócimy uwagę na kilka aspektów.
Popularność hokerów
W skrócie można powiedzieć, że hoker to wysoki stołek barowy. Wysoki? Czyli jaki? Wysokość hokera zależy od blatu, przy którym ma stać, ale najczęściej ma on około 80 cm wysokości. Charakterystycznym elementem tego mebla jest stabilna podstawa, na której znajduje się siedzisko. Stelaż przybiera formę jednej, trzech lub czterech nóg, w zależności od modelu. Nieodłącznym elementem hokera są wsporniki, na których można wygodnie oprzeć stopy. Swoją popularność hokery zawdzięczają modzie na otwarte kuchnie, połączone z salonem. Strefy funkcjonalne w połączeniu oddzielają najczęściej: wyspa kuchenna i narożnik. W celu wykorzystania wysokiego blatu, użytkownicy decydują się na stołki barowe.
Jak dobrać wysokość hokera do blatu
Kluczową informacją, która determinuje wybór hokera jest wysokość wyspy kuchennej. Najczęściej ma ona 110 cm wysokości, co zapewnia komfortowe użytkowanie w pozycji stojącej. Czasami barek jest przedłużeniem dolnej zabudowy kuchennej o wysokości 90 cm. Hoker powinien być 30 cm niższy niż blat, czyli mieć 80 lub 60 cm wysokości. Najlepiej jest, jeśli podpórki pod stopy znajdują się 40 cm niżej niż siedzisko. Optymalny wymiar siedziska wynosi 40×40 cm.
Wybierając krzesła barowe, należy wziąć pod uwagę nie tylko aspekty techniczne, ale również wizualne. Styl hokerów musi być taki sam jak całej aranżacji pomieszczenia. Krzesła barowe kuszą kształtami, kolorami i materiałami, ale nie każdy hoker sprawdzi się w stylu nowoczesnym albo minimalistycznym. Przykładowo, do kuchni zaaranżowanej na styl skandynawski idealnie pasuje drewniany stołek barowy, wykonany z naturalnego materiału o stonowanych barwach. W nowoczesnym wnętrzu sprawdzi się siedzisko z polipropylenu z połyskującym stelażem.
Hoker musi spełniać oczekiwania użytkownika. Nie każdy lubi stołki bez oparcia na czterech nogach. Alternatywą są hokery obrotowe na stabilnym stelażu z oparciem. Krzesła mają być komfortowe w użytkowaniu, dlatego należy dokładnie sprawdzić czy dany model jest dla nas odpowiedni.
Typy hokerów
Jak już wspomniano, hokery różnią się między sobą wyglądem. Chodzi przede wszystkim o liczbę nóg oraz występowanie oparcia. Niektóre modele przypominają zwykłe stołki na wyższych stelażach, a inne raczej wyglądają jak niewielkie krzesła na wysokich nogach. Hokery są wykonane z różnych materiałów. Bardzo popularne są hokery tapicerowane, które świetnie sprawdzają się w nowoczesnej, otwartej kuchni. Tego typu produkty można znaleźć na stronie: https://domartstyl.com/pl/produkty/hokery/.Przy wyborze takiego krzesła, warto sprawdzić, czy materiał jest łatwy w pielęgnacji i czyszczeniu. Bardzo popularne są hokery drewniane, które wpisują się w trend minimalistyczny i ekologiczny. W razie potrzeby można je przemalować. Modne i komfortowe są hokery skórzane, które wyglądają niezwykle elegancko. Idealnie pasują do wnętrz klasycznych i glamour. Użytkownicy chętnie wybierają również krzesła plastikowe, które sprawdzają się w nowoczesnych aranżacjach.