Sauna to pomieszczenie służące do odbywania sesji termicznych. Panuje w niej bardzo wysoka temperatura oraz niska lub wysoka wilgotność, której poziom jest zależny od rodzaju sauny. Użytkownik spędza tam od kilku do kilkunastu minut, w zależności od preferencji i poziomu tolerancji organizmu na tak specyficzne warunki. A wszystko po to, by poprawić swoją kondycję psychofizyczną. Najlepsze efekty zdrowotne są jednak osiągane dzięki regularności, natomiast sposobem na zachowanie odpowiedniej saunowej rutyny może być… jej montaż we własnym domu.
Spis treści
Sauna – typy
Sauny można zasadniczo podzielić na trzy rodzaje:
- Łaźnie parowe – składają się z elementu grzewczego oraz generatora pary. Parametry łaźni parowej to temperatura od 45 do 55 stopni Celsjusza oraz bardzo wysoka wilgotność (nawet 100%).
- Sauny fińskie (suche) – do nagrzania pomieszczenia używa się pieca. Temperatura w saunie fińskiej powinna wynosić od 60 do 100 stopni Celsjusza, natomiast swoją zwyczajową nazwę- “sucha”- zyskała dzięki wilgotności, która powinna się utrzymywać na poziomie 10%-15%.
- Sauny na podczerwień – większość energii wytworzonej przez promieniowanie podczerwone nie nagrzewa powietrza w pomieszczeniu, a jedynie ciało użytkownika, stąd temperatura i wilgotność sauny nie są podwyższone jak w przypadku łaźni parowej czy sauny fińskiej.
Sauna – właściwości prozdrowotne
Sauny ze względu na działanie podwyższające temperaturę organizmu, a co za tym idzie znacznie wpływające na układ krwionośny, mają działanie wysoce prozdrowotne. Oddziałują pozytywnie m. in. na:
- nadciśnienie tętnicze,
- stan skóry,
- kondycję narządów ruchu po urazach,
- stawy,
- stymulację przemiany materii,
- regenerację mięśni po intensywnym wysiłku,
- stany depresyjne,
- układ odpornościowy.
Sauna przydomowa – zalety
Sauna przydomowa to temat coraz częściej i chętniej zgłębiany przez amatorów sesji termicznych. Producenci tego typu rozwiązań chętnie odpowiadają na popyt, proponując liczne modele, których liczba na rynku jest obecnie ogromna, a co za tym idzie – każdy może znaleźć coś dla siebie. Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Saunowego, z sauny warto korzystać regularnie, aby zmaksymalizować jej dobroczynne działanie na ciało. Jej dostępność we własnym domu lub ogrodzie zdecydowanie ułatwia zachowanie regularności. Kolejną zaletą jest prywatność podczas sesji. Sauny są strefami nagości. Korzystanie z nich, odbywa się bez żadnej odzieży, kostiumu kąpielowego czy ręcznika owiniętego wokół ciała. Dodatkowo, najczęściej są koedukacyjne, co dla niektórych jest barierą, której nie chcą przekraczać. Po zamontowaniu sauny w domu, mieszkaniu czy ogrodzie, ten problem znika.
Sauna przydomowa – wady
Wadą sauny przydomowej może być cena. Zamontowanie jej w domu lub postawienie pomieszczenia w ogrodzie, to koszt większy niż kilka okazjonalnych sesji na miejskim basenie. Biorąc jednak pod uwagę zamiar regularnego korzystania przez szereg lat, może się okazać, że kwoty te są właściwie podobne. Jeśli wybrane zostanie przydomowe urządzenie do 5 tysięcy złotych, taka inwestycja zwróci się po około 5 latach użytkowania (w relacji do wykupywania sesji w saunie publicznej dwa razy w tygodniu).