Trudno wyobrazić sobie budowę bez obecności żurawi budowlanych. Jakie jest ich zastosowanie? W czym mogą pomóc? Jak wybrać idealny sprzęt w pełni dopasowany do wymagań danej inwestycji?
Spis treści
Ogromna inwestycja i duża odpowiedzialność
Każda budowa to ogromna inwestycja. Pochłania mnóstwo pieniędzy. Jednak nie bez znaczenia są też inne nakłady, ludzkie zaangażowanie i czas. Każdy kierownik budowy, każdy właściciel firmy zdaje sobie sprawę z wielkiej odpowiedzialności, jaka wiąże się z budową danego obiektu. Trzeba zabezpieczyć wiele spraw, zadbać o bezpieczeństwo i higienę pracy, zapewnić odpowiedni sprzęt. Ludzkie umiejętności, kompetencje, wiedza, to wszystko jest niezwykle istotne, jednak jakość sprzętów ma bezpośrednie przełożenie na jakość prac budowlanych i bezpieczeństwo pracowników. Nie ma mowy o sukcesie inwestycji, jeśli sprzęt będzie wadliwy, awaryjny. Korzystanie z najtańszych dostępnych sprzętów to najgorsze rozwiązanie, ponieważ późniejsze koszty poprawiania błędów będą bardzo wysokie. Nie ma też mowy o zmieszczeniu się w wyznaczonym terminie, kiedy pojawią się awarie. Niedotrzymanie terminów sporo kosztuje, ponieważ zwykle inwestycja w swoich umowach obwarowana jest wieloma karami za każde najmniejsze opóźnienie. Trzeba więc codziennie wybierać jakie zadania są priorytetowe. Trzeba nieustannie sprawdzać harmonogram prac i postępy. Praca na budowie wiąże się z dużym stresem, zarówno jeśli chodzi o pracowników najniższego szczebla, jak też o osoby decyzyjne, od których bezpośrednio zależy czy inwestycja zostanie oddana na czas.
Rodzaje żurawi budowlanych
Jakie są rodzaje żurawi budowlanych? Jak można je klasyfikować? Żurawie kojarzą się z podnoszeniem ciężarów, takie jest pierwsze skojarzenie. Wiele więc zależy od tego, na jaką wysokość ma zostać podniesiony dany ciężar. Ważny będzie również typ ciężaru oraz jego waga. Każdy żuraw ma inny udźwig. Zasadniczo można wyróżnić trzy typy żurawi budowlanych, są to mini żurawie, żurawie stacjonarne i żurawie samojezdne. Żuraw budowlany stacjonarny to inaczej żuraw wieżowy. Co można powiedzieć o tych sprzętach? Z pewnością jest to podstawowe urządzenie na każdej budowie. Dzięki niemu prace można wykonać szybciej i łatwiej. Trudno wyobrazić sobie jak wyglądał cały proces budowy wielkich budynków, kiedy ułatwienia takie jak współczesne żurawie nie istniały. Z pewnością ludzie musieli pracować ciężej, dłużej. Narażali swoje zdrowie i życie. Nikt nie mówi, że współcześnie praca na budowie jest prosta, jednak obecność maszyn takich jak żurawie, sprawia, że każdy czuje się bezpieczniej i praca przebiega zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny. Nikt nie musi już pracować ponad swoje siły.
O żurawiach samojezdnych
Żurawie samojezdne inaczej nazywa się żurawiami kołowymi. Można jeździć nimi po drogach i wykorzystywać je na pracy budowy. Są mobilne. Bez trudu można przemieszczać je z miejsca na miejsce. Z pewnością wspomniana mobilność jest ogromną zaletą tego typu urządzeń. Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że ich zasięg nie jest wielki. Oczywiście każdy żuraw samojezdny ma inny zasięg. Im większy on będzie, tym wyższa cena jego wynajmu. Zatem osoby odpowiedzialne za finansowanie inwestycji muszą dokładnie sprawdzić, na jakie odległości żuraw musi się przemieszczać, aby było to wystarczające i nie sprawiało kłopotu pracownikom. Jakie są wady żurawia kołowego? Wadą jest wysoki koszt wynajęcia tego sprzętu, oczywiście w porównaniu do konkurenta czyli do żurawia wieżowego.
O żurawiach stacjonarnych
Żuraw stacjonarny czyli żuraw wieżowy cechuje się niskimi kosztami działania. Stawka za wynajem takiego sprzętu jest niższa niż w przypadku żurawia samojezdnego. Jednak coś za coś. Żuraw stacjonarny, jak wskazuje sama nazwa, nie może poruszać się po terenie budowy. Raz postawiony w miejscu, musi tam stać. To duża wada. Ogromne są też nakłady pieniężne, aby go zmontować i rozmontować po zakończeniu prac. Nie można jednak zapomnieć o zaletach skorzystania z żurawia wieżowego. Ma on duży zasięg, a dodatkowo nie trzeba przygotować powierzchni, po której mógłby się poruszać. Gdzie najczęściej wykorzystuje się taki sprzęt? Raczej są to ogromne budowy, wielkie inwestycje, jednak nie ma przeszkód, by postawić żurawia przy budowie na przykład malutkiego domku. Wszystko zależy od kalkulacji finansowych, indywidualnego zapotrzebowania i decyzji ludzi odpowiedzialnych za cały proces.
W służbie ludziom
Inżynierowie biorą odpowiedzialność za plany związane z daną inwestycją. Nie mogą mylić się zbyt często jeśli chodzi o kwestie finansowe. Nie mogą mylić się w ogóle, jeśli chodzi o dobór sprzętu i bezpieczeństwo ludzi, zarówno pracowników, jak też osoby, które później będą korzystać z wybudowanych domów, dróg, budynków użyteczności publicznej, biurowców. To bardzo odpowiedzialna praca. Żurawie budowlane niesamowicie ułatwiają pracę w obecnych czasach. Każdy żuraw budowlany ma wiele zasług i warto o tym pamiętać. Nowoczesne technologie działają w służbie ludziom i przedsiębiorstwom, pozwalając, aby pracowało się bezpieczniej i prościej.