Rosnące koszty inwestycji mieszkaniowych oraz sytuacja epidemiologiczna spowodowały wzrost zainteresowania budową domów jednorodzinnych. Jedną z pierwszych decyzji, jaką należy podjąć przed budowa jest wybór projektu domu. Podstawowym pytaniem jakie inwestorzy muszą sobie zadać jest: czy wybrać projekt domu parterowego czy z użytkowym poddaszem? Jest to bardzo istotna kwestia, gdyż rodzaj zabudowy wpływa na funkcjonalność domu, który będziemy użytkować przez lata. Warto się zatem zastanowić jakie są wady i zalety domów parterowych.
Projekty domów parterowych i ich zalety
Przy wyborze projektu domu należy wziąć pod uwagę jego funkcjonalność, układ pomieszczeń, oraz wielkość bryły, która przekłada się na koszty budowy. Wszystkie te parametry mogą być zarówno wadą jak i zaletą danego projektu. Do najważniejszych zalet projektów domów parterowych należą:
- Pełny układ funkcjonalny znajduje się na jednej kondygnacji. Z uwagi na to jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które lubią otwarte przestrzenie i brak ograniczeń w postaci schodów. Nic dziwnego, że na dom parterowy dość często decydują się rodziny z małymi dziećmi, osoby starsze oraz niepełnosprawne. Przemieszczanie się na jednym poziomie jest bezpieczniejsze i znacznie ułatwia użytkowanie wnętrza. Przestrzeń jest optycznie powiększona, zwłaszcza przy otwartej strefie dziennej, bez ograniczających i dzielących wnętrze ścianek działowych. Życie rodzinne skupione na jednej kondygnacji sprzyja również zacieśnianiu więzi rodzinnych.
- Brak schodów, które należy pokonywać kilku krotnie w ciągu dnia jest jedną z podstawowych zalet domów parterowych. Wiąże się to ze zwiększonym poczuciem bezpieczeństwa oraz poprawia komfort użytkowania przez osoby z ograniczona możliwością do poruszania się. Unikamy wypadków na schodach oraz upadków z piętra.
- Niższe koszty budowy. Wybudowanie domu parterowego o powierzchni ok. 100 m2 będzie tańszym rozwiązaniem niż dom piętrowy lub z poddaszem o tej samej powierzchni. Jest to związane z prostszą bryłą, brakiem schodów i stropu nad parterem. Jedna kondygnacja to również mniejsze obciążenie fundamentów oraz ścian konstrukcyjnych, co przekłada się na niższe koszty budowy. Budowa takiego domu będzie przebiegała zdecydowanie szybciej niż przy podobnej wielkości domu z poddaszem. Należy jednak pamiętać, iż dotyczy to projektów małych domów.
- Dom parterowy lepiej wtapia się w krajobraz. Projekt domu parterowego okazale prezentuje się na dużej działce, dzięki czemu może płynnie łączyć wnętrze domu z jego otoczeniem. Rozległy taras lub weranda może być dostępna z kilku pomieszczeń, a nie tylko z salonu jak to jest w domach z poddaszem. W ten sposób każdy z domowników może mieć możliwość wyjścia na zewnątrz, bezpośrednio ze swojego pokoju. Wysokie przeszklenia od podłogi do sufitu, będą wówczas stanowić idealne dopełnienie całości. Ogród będzie wówczas stanowić integralną część domu.
- Domy parterowe posiadają większy komfort akustyczny budynku. W domach z poddaszem mogą wystąpić problemy z dźwiękami uderzeniowymi przenoszonymi przez strop. W domach parterowych nie ma tego problemu. Dźwięki płynące z poszczególnych pomieszczeń na parterze można wygłuszyć poprzez odpowiednią izolację ścian.
- W domach parterowych łatwiej jest zaaranżować wnętrze. Brak skosów oraz otwarta przestrzeń znacznie ułatwia aranżację pomieszczeń. Ścinki działowe można łatwo przesuwać i dostosować układ funkcjonalny do potrzeb rodziny. Przy standardowej wysokości wszystkich pomieszczeń łatwiej jest je umeblować, bez konieczności zamawiania mebli na wymiar. Trzeba przy tym pamiętać, aby korytarze nie zajmowały za dużo powierzchni.
Wady projektów domów parterowych
Projekty domów parterowych posiadają również swoje wady, które mogą ograniczać możliwości ich wyboru. Należą do nich:
- Dom parterowy posiada ograniczone możliwości zabudowy na małych działkach. Jest to związane z większą powierzchnią zabudowy, niż w przypadku domów z poddaszem. Konsekwencją tego jest konieczności zakupu większej działki. Należy zwrócić również uwagę na zabudowę na sąsiednich działkach. Piętrowe budynki na działce sąsiedniej mogą zacieniać dom parterowy. Sąsiedzi w domu piętrowym lub z poddaszem będą również posiadali łatwy widok na działkę z domem parterowym, co wpływa na prywatność jego domowników.
- Jedna kondygnacja w domu parterowym idealnie sprawdzi się dla rodzin z małymi dziećmi, kiedy maluchy trzeba mieć na oku cały czas. Kiedy dzieci dorosną, większą prywatność zapewniły by pokoje na drugiej kondygnacji. Warto o tym pamiętać przy wyborze projektu.
- Bryłę budynku w domu parterowym łatwiej jest kształtować niż w przypadku domów z poddaszem. Rozłożysta bryła wiąże się jednak z dużą powierzchnią użytkową co znacznie podwyższa koszty budowy. Wiąże się to z dużą powierzchnią fundamentów oraz dachu, które pochłoną znaczącą część budżetu budowlanego.
Niejednokrotnie o wyborze projektu domu będą jednak decydować warunki zabudowy bądź zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Określają one bowiem nie tylko ilość kondygnacji budynku, ale również jego powierzchnię zabudowy oraz kąt dachu, który często wynosi ponad 40 stopni, co jest charakterystyczne dla domów z poddaszem. O ile zapisów Miejscowego Planu praktycznie nie ma możliwości zmienić, to w przypadku warunków zabudowy można z wystąpić z wnioskiem ich zmianę. Zwiększa to wówczas szansę na budowę wymarzonego projektu domu parterowego.