Nieustanny wzrost cen opału sprawia, że coraz więcej osób interesuje się budową domu energooszczędnego. Taki budynek wykazuje znacznie mniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną, a jego ogrzanie jest o wiele tańsze, niż w przypadku obiektów wznoszonych w tradycyjny sposób. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na zakup projektu domu energooszczędnego?
Spis treści
Ciekawa i funkcjonalna bryła energooszczędnych domów
Dom energooszczędny to budynek, który powinien zużywać jak najmniejszą ilość energii do ogrzania wnętrz. Determinuje to konieczność zastosowania pewnych rozwiązań, wpływających na ograniczenie ucieczki ciepła oraz maksymalne wykorzystanie energii z otoczenia. Gotowe projekty domów MURATORA o energooszczędnym charakterze cechują się najczęściej prostą bryłą i płaskim lub dwuspadowym dachem. Posiadają duże przeszklenia od południowej strony, które gwarantują doskonałe doświetlenie oraz dogrzewanie pomieszczeń za pomocą promieni słonecznych. Taka forma budynku jest chętnie wybierana przez inwestorów planujących budowę nowoczesnego obiektu mieszkalnego, który będzie tani w utrzymaniu, a zarazem estetyczny i wyróżniający się na tle sąsiednich nieruchomości. Choć jest ona stosunkowo nieskomplikowana, posiada wszystkie niezbędne elementy, odpowiedzialne za maksymalny komfort eksploatacji. Nie zabraknie więc tu strefy dziennej i nocnej, części gospodarczej, jak również funkcjonalnych tarasów, na których wypoczniemy w wolnym czasie.
Możliwość zastosowania różnorodnych materiałów
Projekty domów energooszczędnych to nie tylko specjalnie opracowana bryła. Są one również oparte o starannie dobrane materiały, odpowiedzialne za doskonałą izolacyjność termiczną takich obiektów. Od 2021 roku współczynnik przewodzenia ciepła dla ścian zewnętrznych w budynku mieszkalnym wynosi 0,20 W/(m2K). Zależnie od wybranego planu architektonicznego, takie przegrody pionowe będziemy mogli wznieść z wykorzystaniem ceramiki budowlanej, keramzytobetonu, silikatów czy betonu komórkowego. Szeroka gama dostępnych możliwości sprawia, że bez trudu dobierzemy materiał najlepiej spełniający nasze potrzeby i wymagania. Warstwę izolacji będziemy mogli wykonać z użyciem wełny mineralnej lub styropianu, natomiast pokrycie dachu – za pomocą dachówek, nowoczesnej blachy czy membrany EPDM. W konsekwencji nowo powstający energooszczędny dom będzie doskonale wpisywał się w nasz gust, a także najbliższe otoczenie i planowaną aranżację przestrzeni.
Komfort i oszczędność eksploatacji domów energooszczędnych
Decydując się na budowę domu energooszczędnego, możemy liczyć na doskonały komfort jego użytkowania. Zazwyczaj taki obiekt jest wyposażony w system wentylacji mechanicznej, który eliminuje konieczność wietrzenia i zapewnia optymalny mikroklimat we wnętrzach przez cały rok. Gruba warstwa ocieplenia znacząco ogranicza ucieczkę ciepła na zewnątrz, a w rezultacie – widocznie zmniejsza wysokość rachunków za ogrzewanie. Dodatkowo pełni ona także rolę izolacji akustycznej sprawiając, że w pomieszczeniach jest wyjątkowo cicho. Wszystkie te czynniki przekładają się na najwyższą wygodę eksploatacji, zapewniając jednocześnie niski koszt utrzymania budynku mieszkalnego.
Budowa domu energooszczędnego to inwestycja na lata. Choć zazwyczaj bywa droższa na etapie realizacji, w późniejszym czasie gwarantuje znaczne korzyści finansowe. Taki obiekt cechuje ciekawa bryła, możliwość zastosowania zróżnicowanych materiałów, jak również wysoki komfort i niski koszt bieżącej eksploatacji. Zalety te sprawiają, że z roku na rok w naszym kraju pojawia się coraz więcej energooszczędnych domów jednorodzinnych, które zachwycają swoją nowoczesną formą, optymalną funkcjonalnością oraz taniością utrzymania.
Tekst sponsorowany: Projekty domy MURATORA – https://projekty.muratordom.pl