Alergia to wyjątkowo uciążliwa dolegliwość. Znacznie pogarsza poziom życia, szczególnie negatywnie wpływa na komfort snu. W walce z alergią istotne jest nie tylko leczenie, lecz przede wszystkim efektywna profilaktyka. Antyalergiczny materac to niezawodne remedium pozwalające uniknąć kontaktu ze szkodliwymi mikroorganizmami. Jednak asekurację można wspomóc, stosując dodatkową ochronę – pokrowiec na materac dla alergików.
Roztocze kurzu domowego to alergen, który odpowiedzialny jest za największą ilość przypadków alergicznych. Badania wykazują, że obecność roztoczy ma silny związek z występowaniem uczulenia, nieżytem nosa, astmą oskrzelową, kaszlem, atopowym zapaleniem skóry, jak również z bezsennością. W przypadku alergików zarówno materac, jak i jego pokrowiec mają zapewnić nie tylko pełnię wygody oraz poprawę jakości snu, lecz także spełnić role skutecznych barier ochronnych przed alergenami. Zewnętrzne powleczenie materaca daje podwójną pewność, że roztocza nie będą miały styczności ze skórą ani nie będą wdychane z powietrzem. Zatem jaki pokrowiec na materac dla alergików wybrać? Czym kierować się podczas jego wyboru? Oto kilka praktycznych podpowiedzi.
Pokrowiec na materac dla alergików – kryteria wyboru
Odpowiednie zabezpieczenie miejsca do spania gwarantuje zdrowy sen oraz izolację od czynników alergennych. Skuteczność pokrowca jest determinowana przez właściwości, jakie powinien posiadać, czyli:
- możliwość łatwego demontażu pokrowca z materaca
- pokrowiec na materac dla alergików powinien być przeznaczony do prania, najlepiej w wysokich temperaturach. (Zdaniem specjalistów pokrowiec na materac dla alergików powinien być prany co 8 tygodni)
- materiał, z którego wykonano powleczenie, musi być antystatyczny i nieprzepuszczalny dla alergenów
- pokrowiec powinien być wytrzymały oraz oddychający.
Istotną zaletą są odpowiednie atesty tkanin, z których wykonuje się pokrowce antyalergiczne na materace. To bardzo ważne w przypadku osób uczulonych na środki chemiczne, w szczególności dzieci. Jeżeli pokrowiec jest kolorowy lub posiada barwne motywy, warto dowiedzieć się, w jaki sposób został zabarwiony. Farbowanie wiąże się nierzadko z wykorzystaniem substancji chemicznych niekorzystnie wpływających na stan zdrowotny alergików.
Hipoalergiczne modele pokrowców
Pokrowce na materac dla alergików dostępne są w wielu rozmiarach, do najpopularniejszych z nich należą 90×200, 140×200 i 160×200. Pokrowce na te i inne materace znaleźć można w sklepie: https://common.sklep.pl/18-pokrowce-na-materac.
Specjalistyczne modele pokrowców na materac dedykowane alergikom są niezawodną bronią w walce ze szkodliwymi alergenami. Ich materiały zostały opracowane na podstawie innowacyjnych rozwiązań, które z sukcesem przekładają się na 100% niezawodność w przeciwdziałaniu alergenom. Dodatkowym atutem są walory estetyczne tkanin. Z myślą o osobach z alergią powstają pokrowce posiadające rozmaite udoskonalenia, do nich należą:
- Antyroztoczowypokrowiec na materac dla alergików, który posiada właściwości zapobiegające rozmnażaniu się roztoczy wewnątrz materaca. Gęsta gramatura splotu materiału nie przepuszcza ludzkiego materiału biologicznego, jakim jest martwy naskórek, zatem pozbawia roztocza ich składnika pokarmowego. Tego rodzaju powleczenie gwarantuje doskonałą jakość snu, dzięki odpowiednim parametrom technicznym tkaniny, która jest wygodna i przyjemna w dotyku. W związku z tym pokrowiec może być przeznaczony dla dzieci, ponieważ ich skóra charakteryzuje się niezwykłą delikatnością. Częstotliwość użytkowania oraz działanie wysokich temperatur nie wpływa negatywnie na właściwości ochronne materaca.
- Pokrowiec na materac dla alergików zawierający związki srebra to nowatorski model powleczenia. Srebro od zarania dziejów było cenione ze względu na swoje zalety. Z biegiem czasu odkryto, że posiada także antybakteryjne właściwości. Przeprowadzone badania wykazały dużą łączliwość tego pierwiastka z tkaninami, szczególnie poliestrem, wiskozą i bawełną. Dlatego tkaninę, z której wytwarza się pokrowiec na materac dla alergików, nasącza się związkami srebra, utrwalającego i rozpraszającego się w gęstej oraz zwartej strukturze materiału. Fenomen polega na tym, że srebro swoje właściwości bakteriobójcze wykazuje w styczności z wodą, np. w sytuacji kontaktu z wilgotną skórą. Następuje wtedy uwolnienie jonów, które zaczynają oddziaływać na mikroorganizmy bytujące w tkaninie: bakterie, pleśnie, grzyby czy drożdże. Związki srebra uaktywniają się szczególnie w styczności z wysoką temperaturą. Ciepłe środowisko sprzyja rozwojowi bakterii, zatem równocześnie silniejsze będzie oddziaływanie srebra. Stosowanie technologii z użyciem srebra jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia człowieka, wyniszczone zostają tylko mikroorganizmy powodujące alergie, ponieważ pokrowiec tworzy nie tylko antystatyczną powierzchnię, lecz także nieprzekraczalną barierę dla alergenów.