Przemiany stylu życia Polaków w ciągu ostatnich lat przekładają się także na ich wybory podczas zakupów. O czym dokładnie mowa? Chodzi między innymi o wzrost zainteresowania zdrowym stylem życie – widoczny między innymi w zmieniających się wyborach kulinarnych. Coraz więcej Polaków rezygnuje ze spożywania tak zwanych fast foodów i żywności wysoko przetworzonej, na korzyść przygotowywania posiłków samodzielnie. Tym samym – wzrasta zapotrzebowanie na różnego rodzaju opakowania, pojemniki i inne przyrządy, służące do przechowywania i transportu żywności. Zapraszamy do lektury, w trakcie której dowiesz się – z jakich pojemników na żywność warto korzystać oraz w czym tkwi ich wyjątkowość.
Spis treści
Pojemniki na żywność – podstawowe funkcje
Pojemniki na żywność pełnią kilka podstawowych funkcji. Przede wszystkim – służą do przechowywania żywności, odgradzając ją od wpływu czynników zewnętrznych. Do takich należą szczególnie szkodliwe zarodniki pleśni, bakterie i innego typu drobnoustroje.
Ponadto, pojemniki zabezpieczają żywność przed jej wydostaniem się na zewnątrz – rozlaniem lub po prostu zabrudzeniem. Do pozostałych ważnych funkcji należy: stabilizacja posiłku podczas jego transportu oraz jego izolacja termiczna.
Materiał wykonania pojemników na żywność
Pojemniki na żywność najczęściej wykonane z materiałów sztucznych – takich jak plastik. Spotkamy też pojemniki metalowe, papierowe, szklane, ceramiczne, gliniane, a także wykonane innych materiałów.
Pojemniki plastikowe nadają się do przechowywania niemal każdego typu żywności. Występują w różnych kształtach i wielkościach, co pozwala na wykorzystanie takiego, który będzie pasował do aktualnych potrzeb. Nadają się do przechowywania zarówno w lodówce, zamrażarce, jak i w temperaturze pokojowej. Można podgrzewać w nich żywność przy użyciu mikrofalówki. W pojemniki tego typu zaopatrzysz się na: https://mykitchen.pl/.
Z pojemników metalowych korzystamy rzadziej. W ich przypadku należy pamiętać, że nie nadają się do stosowania produktów lub potraw kwaśnych. Wynika to z faktu, że obecne w nich składniki mogą wchodzić w reakcje chemiczne z metalem. Nadają się natomiast idealnie do przechowywania wypieków lub herbaty/kawy.
Pojemniki papierowe to najczęściej torby, przeznaczone do pakowania żywności na wynos – do pracy, szkoły lub na miasto. Papier jest materiałem wygodnym w pakowaniu, lecz niezbyt skutecznie chroniącym przed czynnikami zewnętrznymi.
Pojemniki ceramiczne, gliniane lub szklane są bardzo skuteczne w odseparowywaniu przechowywanej żywności od czynników zewnętrznych. Często także mają ładny design – przez co sprawdzają się jako pojemniki dekoracyjne, które ustawiamy na szafkach w kuchni.
Dodatkowe elementy konstrukcji
W zależności od naszych potrzeb, pojemnik na żywność powinien posiadać także dodatkowe udogodnienia. Do takich należy obecność zatrzasków lub klipsów, pozwalających na szczelne zamknięcie pojemnika. Po ich dociśnięciu pojemnik będzie bardziej szczelny, a przechowywana żywność nie ulegnie rozlaniu.
Pojemniki na żywność do pracy powinny także być wyposażone w przegródki, które pozwolą na odseparowanie od siebie poszczególnych potraw. Pomocne bywają także pojemniki wyposażone we wkład chłodzący, pozwalający utrzymać niską temperaturę nawet po wyciągnięciu z lodówki. Szczególnie chętnie korzystają z nich amatorzy chłodnych koktajli owocowych. Niska temperatura przeciwdziała ich niechcianemu utlenianiu się i gęstnieniu.
fot. mykitchen.pl