Nadmierna wilgoć – to ona sprawia, że w zakątkach Twojego domu pojawia się pleśń, niemiły zapach, a meble czy sprzęt elektroniczny zaczynają ulegać uszkodzeniu. Jeśli szukasz skutecznego i niedrogiego rozwiązania, to propozycja może być tylko jedna – pochłaniacz wilgoci. Jeśli zastanawiasz się, jak małe, niepozorne granulki mogą zlikwidować problem zawilgocenia w Twoich czterech kątach, zapraszamy do lektury.
Spis treści
Czym jest pochłaniacz wilgoci?
Pochłaniacz wilgoci to rynkowa nazwa występującego w naturze żelu krzemionkowego, znanego też jako silikażel – w pełni bezpiecznego dla zdrowia ludzi i zwierząt środka, który słynie ze swoich wysokich właściwości higroskopijnych. Pochłaniacze wilgoci w postaci silikażelu wyglądają jak małe, przezroczyste granulki o porowatej strukturze. Najczęściej pakowane są w saszetki, woreczki lub pojemniki o rozmaitych wielkościach. Ich zadaniem jest, jak sama nazwa wskazuje, pochłanianie wilgoci z otoczenia. Dzięki działaniu żelu krzemionkowego, nie tylko w prosty sposób można pozbyć się nadmiernego zawilgocenia w pomieszczeniu, ale także osuszyć przedmioty, które uległy zamoczeniu.
Praktyczne zastosowanie silikażelu w domu
Możliwości zastosowania pochłaniaczy wilgoci w domu można wymieniać w nieskończoność. Ich praktyczne działanie pozwala na uratowanie powierzchni, sprzętów i akcesoriów domowych przed negatywnymi skutkami nadmiernie występującej wilgoci. Na przykład powoduje ona utlenienie metalu, które prowadzi do rdzy niszczącej metalowe przyrządy i narzędzia. Aby tego uniknąć, w skrzynce narzędziowej warto umieścić saszetkę z silikażelem. Pochłaniacz wilgoci okaże się także pomocny w przypadku zawilgocenia sprzętu elektronicznego, na przykład smartfonów. Umieszczenie telefonu w bliskiej odległości niewielkiej ilości granulatu pomoże przywrócić zamoczone urządzenie do stanu używalności.
Pochłaniacz wilgoci na ratunek odzieży i biżuterii
Żel krzemionkowy jest przydatny również w przypadku mokrej odzieży, przechowywanej w torbie w czasie powrotu z plaży czy treningu. Aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu, wystarczy włożyć do torby kilka saszetek z silikażelem. Podobną funkcję ochronną żel krzemionkowy pełni po umieszczeniu go w szafie z garderobą. Zapobiega zawilgoceniu ubrań i rozwojowi pleśni. W warunkach domowych pochłaniacz wilgoci można wykorzystać również jako sprawdzony sposób na uniknięcie matowego nalotu na biżuterii lub żółknięcia starych zdjęć. I w tych przypadkach wymaganym działaniem jest wyposażenie pudełek czy szkatułek, w której znajdują się cenne drobiazgi i pamiątkowego fotografie, w torebki z silikażelem.
Te, jak również wiele podobnych zastosowań, to wystarczający argument przemawiający za inwestycją w pochłaniacz wilgoci, który okaże się nieocenionym środkiem w walce z wilgocią w domu.