Ogrzewanie budynków wielkopowierzchniowych jest ogromnym wyzwaniem. Budynki te są bardzo różne, a to oznacza konieczność dostosowania rodzaju ogrzewania do ich specyfiki. Ponadto budynki wielkopowierzchniowe muszą być wentylowane. W instalacjach służących do ogrzewania i wentylowania budynków wielkopowierzchniowych niezbędne są wymienniki ciepła. Te proste urządzenia odznaczają się tym, że są bardzo wydajne. Ponadto dzięki nim przekazywanie energii odbywa się w niezwykle sprawny sposób. Do tego umożliwiają one obniżenie kosztów eksploatacji.
Spis treści
Wymienniki ciepła — co to za urządzenia?
Wymienniki ciepła to urządzenia, które mają do wypełnienia tylko jedno zadanie: wymieniają ciepło między co najmniej dwoma płynami, z których każdy odznacza się inną temperaturą. Urządzenia te stosowane są zarówno w przemyśle, jak i w instalacjach centralnego ogrzewania czy wentylacyjnych, które znajdują się w budynkach wielkopowierzchniowych, użyteczności publicznej, domach jednorodzinnych. Z urządzeń tych korzysta także chłodnictwo. Dzięki nim wymiana ciepła odbywa się o wiele szybciej.
Jakie ogrzewanie do budynków wielkopowierzchniowych wybrać?
Budynki wielkopowierzchniowe to między innymi:
- hale produkcyjne, inwentarskie, magazynowe;
- obiekty użyteczności publicznej takie, jak hale sportowe;
- warsztaty;
- hale wystawiennicze;
- kościoły;
- muzea;
- biura o powierzchni 150 m².
Ogrzewanie dla budynków wielkopowierzchniowych powinno w miarę szybko zapewniać pożądaną, komfortową temperaturę. Ponadto jego włączanie nie powinno sprawiać żadnych trudności. W instalacjach grzewczych w tego typu obiektach bardzo często stosuje się wymienniki ciepła. Po ich zainstalowaniu ogrzanie budynku wielkopowierzchniowego odbywa się o wiele szybciej, co przekłada się na mniejsze wydatki ponoszone na ogrzewanie.
Dlaczego budynki wielkopowierzchniowe muszą być wentylowane?
Zarządcy budynków wielkopowierzchniowych mają obowiązek zapewnić przebywającym w nim osobom nie tylko komfort cieplny, ale także powietrze o wymaganej jakości. Obowiązek wentylowania wszystkich budynków – szczególnie tych, w których przebywają ludzie – wynika z normy PN-83/B-03430. Obecnie coraz częściej stosowane są instalacje wentylacyjne, które nie tylko zapewniają dobrej jakości powietrze, ale są też energooszczędne. Poprawiają one jakość powietrza dzięki temu, że rozcieńczają i usuwają nie tylko dwutlenek węgla, ale także zanieczyszczenia, które wydzielają się z materiałów budowlanych bądź tych wykorzystywanych podczas odbywających się w halach produkcyjnych procesów. Systemy wentylacyjne usuwają też biozanieczyszczenia. Mogą to być zarówno biozanieczyszczenia wydzielane przez ludzi, jak i zwierzęta przebywające w halach inwentarskich. Zawarta w usuwanym powietrzu energia może być wykorzystywana częściowo do ogrzewania różnych budynków – także tych wielkopowierzchniowych. Do odzyskiwania tej energii niezbędne są wymienniki ciepła. Przekazują one energię cieplną z wywiewanego powietrza do systemów wentylacyjnych i tym samym powodują zmniejszenie kosztów ich eksploatacji.