Karty dań to obowiązkowy element restauracji, baru, jadłodajni, pizzerii, czy też lokali typu fast food. Odpowiednie zaprezentowanie dań umożliwia klientowi podjęcie decyzji związanej z zamówieniem. Ważne jest, aby zadbać nie tylko o prawidłowe zredagowanie treści, ale również zewnętrzny wygląd karty. Musi być on na tyle elegancki, aby zachęcić gościa do złożenie zamówienia. Karta menu musi być również dostosowana do charakteru obiektu. Liczy się każdy, nawet najmniejszy szczegół. Przedsiębiorstwa specjalizująca się w wytwarzaniu tego typu kar oferują szereg możliwości. Każdy może stworzyć menu, które będzie doskonale dopasowane do indywidualnych potrzeb.
Spis treści
Nie tylko treść
Mogłoby się wydawać, że stworzenie listy dań to banalna sprawa, jednak jest zupełnie inaczej. Ten proces powszechnie nazywa się menu engineering. Oczywiście treść odgrywa kluczową rolę w obsłudze klienta, jednak równie ważne jest pierwsze wrażenie. Tandeta i rozlatująca się w dłoni karta menu to znakomity sposób na anty-promocję. Już na wstępie gość może określić standard panujący w lokalu. Nawet, jeśli serwowane potrawy, czy też napoje są świetne, to nie obronią się same.
Karta dań musi być solidna oraz wytrzymała. Duże znacznie ma również natężenie ruchu w obiekcie. Jeśli menu jest dziennie używane przez kilkudziesięciu klientów, to musi odznaczać się wysoką odpornością na uszkodzenia. Karta może zostać wykonana ze skóry naturalnej, eko-skóry, drewna, płótna, czy też laminowanego kartonu. Wybór jest tak szeroki, że każdy wybierze coś dla siebie.
Stylowe wykończenie
Wiele osób zastanawia się, co powinno znaleźć się na okładce karty dań. Najlepiej, aby była to po prostu nazwa lokalu, czy też jego logo. Należy mieć świadomość, że za każde dodatkowe wytłoczenie należy zapłacić. Zazwyczaj jest to po prostu zbędne.
Przed produkcją karty trzeba również określić format karty. To właśnie takiego rozmiaru kartki będą mogły być umieszczone w środku. Największym zainteresowaniem cieszy się format A4.
Kolejną istotna kwestią jest wybór koloru płótna. Zazwyczaj dostępnych jest minimum kilkanaście podstawowych odcieni, takich jak m.in. biel, czerń, szarość, beż, czerwień. Dobrze jest, aby kolor karty menu współgrał z stylistyką pomieszczenia.
Duże znaczenie ma również okucie narożników. Oczywiście można z niego całkowicie zrezygnować, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że po pewnym czasie na rogach karty powstaną nieestetyczne zagniecenia. Do najczęściej wybieranych okuć należą złote, srebrne, a także grafitowe.