Powieszenie na ścianie wszelkich ozdób czy obrazów jest jedną z czynności remontowo-aranżacyjnych, które każdy spotyka na swojej drodze. Wydawać by się mogło, że to temat z pozoru błahy. Tym samym jest nierzadko lekceważony przez kolejne osoby. Nie jest to jednak słuszne podejście, ponieważ przy błędnym wyborze mocowań, może to nieść za sobą poważne konsekwencje. W jaki sposób prawidłowo przeprowadzić proces wieszania elementów wystroju na ścianie? O czym należy pamiętać?
Od czego zacząć?
Jeszcze zaledwie kilkanaście lat temu jedną z najpopularniejszych metod mocowania obrazu, bądź innej ozdoby był zwykły gwóźdź. Przy pomocy młotka i ołówka mocowano najróżniejsze przedmioty, które w zależności od jego gabarytu albo spadały albo trzymały się długimi latami. Te czasy niemal bezpowrotnie minęły i kwestię mocowania zaczęto rozważać w zdecydowanie bardziej bezpiecznych kategoriach.
Powieszenie konkretnego przedmiotu warto rozpocząć od dwóch czynności. Pierwszą z nich jest określenie masy przedmiotu, a drugą wskazanie przestrzeni w której ma być zamocowany. Wieszanie obrazków i montaż ozdób będzie bowiem zupełnie inne w przypadku ścian ceglasto-betonowych, a jeszcze inne w przypadku popularnych płyt gipsowo-kartonowych. Należy zaopatrzyć się zatem w odpowiednie do powierzchni wyroby stalowe.
Jakie narzędzia będą potrzebne?
Montaż ozdób wymaga posiadania odpowiednich narzędzi. Do najpopularniejszych z nich należy przede wszystkim wiertarka lub jej nieco uboższa wersja, a więc wiertarko-wkrętarka. Ta w przypadku małych nawierceń da sobie swobodnie radę. W szczególności, gdy montaż będzie odbywał się w płycie gipsowo-kartonowej. Narzędzie należy wyposażyć w dodatkowy element, jakim są stosowane do konkretnej nawierzchni wiertła. Dodatkowo koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ich rozmiar (długość i grubość), by dobrze dobrać akcesoria do montażu przedmiotu.
Do montażu przyda się również młotek i śrubokręt. Jednym z najbezpieczniejszych sposobów zawieszenia jest użycie specjalnego rodzaju kołków rozporowych. Należy jednak zwrócić uwagę na ich zastosowanie. Te dedykowane do materiału wynikają z ich różnej konstrukcji. Dodatkowo trzeba zapoznać się ze wskazaną przez producenta informacją dotyczącą możliwego obciążenia na jeden punkt. Ten element jest zresztą bezpośrednio powiązany z normami DIN.
Jakie mocowania wybrać?
Po określeniu masy przedmiotu i rodzaju materiału, z którego jest ściana, można przejść do bardziej konkretnego wyboru mocowań. Oczywiście warto wiedzieć, że niekoniecznie w każdej sytuacji koniecznie jest stawianie na kołki rozporowe. Niekiedy odpowiednie wkręty, spełniające stosowne założenia będą po prostu wystarczające i nie będzie konieczne stosowanie dedykowanego kołnierza. W szczególności wtedy, gdy masa obrazka nie jest zbyt duża. Warto jednak każdorazowo zapoznać się z normami przyjętego dla danego produktu.
Montaż ozdób nie należy do trudnych czynności. Wystarczy chwila, by śruby mocujące odpowiednio zadbały o powieszony przedmiot. Trzeba jednak pamiętać o masie obrazka, tak by ten nie przeważał rekomendowanego udźwigu. W innym przypadku, ten szybko znajdzie się na podłodze.