Dobry zamek pomaga ochronić mienie oraz zapewnić komfort i bezpieczeństwo osobom korzystającym z danej przestrzeni – bez względu na to, czy mówimy o wnętrzach mieszkalnych, przestrzeni firmowej czy specjalnych strefach, które wymagają wysokiej klasy zabezpieczeń. Coraz większą rolę w tym obszarze odgrywają nowoczesne zamki szyfrowe, które świetnie sprawdzają się w wielu lokalizacjach.
Jak działają zamki szyfrowe? Gdzie warto je zainstalować? Jakie są ich największe zalety? Więcej na ten temat opowiadamy w dzisiejszym artykule.
Spis treści
Zamek szyfrowy – co to takiego?
Istnieje wiele rodzajów zamków, które można zastosować, by zabezpieczyć drzwi zewnętrzne lub wewnętrzne. Przyzwyczailiśmy się, że podstawowym rozwiązaniem są zamki mechaniczne z kluczem. Nie jest to jednak jedyna opcja. Dużą popularnością cieszą się także zamki szyfrowe, czyli mechanizmy blokujące, wykorzystujące inne metody autentykacji niż klasyczny klucz.
Wyróżnia się dwa główne rodzaje zamków szyfrowych, czyli:
- zamek szyfrowy mechaniczny – z systemem tarcz i kół mechanicznych, które odblokowuje się z pomocą specjalnego kodu,
- zamek szyfrowy elektroniczny – składający się z mechanicznego modułu rygli oraz elektronicznego systemu zabezpieczającego.
Z pomocą takich urządzeń zyskuje się znacznie większą kontrolę nad dostępem do wybranych przestrzeni, a także weryfikację osób, które do niej wchodzą lub z niej wychodzą. Często takie rozwiązania da się nawet włączyć w kompleksowy system typu Smart, o czym opowiemy więcej poniżej.
Gdzie montuje się zamki szyfrowe?
Wykorzystanie zamków szyfrowych zależy w głównej mierze od wybranego modelu – a tych na rynku jest naprawdę sporo, wystarczy sprawdzić rozwiązania dostępne na: Smart-Lock.pl.
Takie zamki bywają montowane w domach prywatnych jako wyższy poziom zabezpieczeń niż klasyczne produkty. Można je spotkać w lokalach komercyjnych i miejscach publicznych, a także w obszarach o specjalistycznych zastosowaniach, gdzie pełna kontrola przepływu ludzi ma olbrzymie znaczenie.
W zależności od wybranego rodzaju zamków można montować je w rozmaitych przestrzeniach. Do najpopularniejszych zaliczają się zamki szyfrowe do:
- drzwi (wewnętrznych lub zewnętrznych),
- furtek (rozwiązania o wysokiej odporności na czynniki atmosferyczne),
- sejfów (również klasyczne zamki szyfrowe mechaniczne),
- szaf (np. przestrzeni do przechowywania wartościowych przedmiotów lub cennych danych).
Dzięki zamkom szyfrowym zwiększa się poziom bezpieczeństwa, a także komfort korzystania z danej przestrzeni – a wszystko za sprawą możliwości wykorzystania preferowanej formy weryfikacji praw dostępu.
Sposoby weryfikacji – jak działa zamek szyfrowy?
W przypadku zamków szyfrowych nie stosuje się klucza w klasycznym tego słowa znaczeniu. Zamiast niego stawia się na inne praktyczne i bezpieczne rozwiązania, jak:
- kody numeryczne (wprowadzane na panelach znajdujących się przy drzwiach),
- breloki i karty zbliżeniowe, wykorzystujące technologię RFID lub NFC,
- biometria (skanowanie odcisków palców lub siatkówki oka).
Wybór odpowiedniej techniki i rozwiązania zależy oczywiście od potrzebnej formy zabezpieczenia danej przestrzeni. Największy poziom kontroli dają oczywiście zamki używające biometrii – w tym przypadku nieautoryzowany dostęp jest naprawdę trudny do uzyskania.
Dlaczego warto stosować zamki szyfrowe?
Zamki szyfrowe wykorzystuje się w głównej mierze ze względu na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i komfort użytkowników, którzy w większości przypadków nie muszą kłopotać się noszeniem klucza w kieszenie, by bez trudu otworzyć drzwi do domu lub biura. Umożliwia to wygodne zarządzanie dostępem i kontrolowanie przepływu ludzi, by zminimalizować ryzyko wtargnięcia osób niepowołanych.
Wiele dostępnych rozwiązań da się połączyć z innymi instalacjami, tworząc spójny i zautomatyzowany system typu Smart, w którym uzyskuje się jeszcze lepsze zabezpieczenie nieruchomości lub wybranego obszaru, dzięki pełnej kontroli z pomocą zamków, czujników, kamer i instalacji alarmowej.
Czy tego typu rozwiązania mają wady? Pewnym mankamentem w przypadku modeli elektronicznych jest zależność od dostępu do zasilania, czego nie ma przy zamkach mechanicznych. Co więcej, są to produkty znacznie bardziej rozbudowane, co może przełożyć się na wysoką cenę produktu i montażu.
Bezpieczeństwo jako wartość nadrzędna – zamki szyfrowe nie tylko do domu
Zamki szyfrowe stają się nowym standardem w zabezpieczeniu wielu lokalizacji. Są wygodne i praktyczne, a przy tym tworzą komfortowe warunki do życia lub pracy. Warto sprawdzić, czy nie przydadzą się również w Twoim domu lub biurze.
Materiał promocyjny.