Sypialnia kojarzy się z szeroko rozumianym wypoczynkiem. Dla wielu osób naturalne jest zatem, aby podstawowe wyposażenie tego pomieszczenia obejmowało telewizor. Niewiele jest przecież przyjemniejszych rzeczy od dobrego filmu oglądanego z wygodnego łóżka. Okazuje się jednak, że takie działanie może znacząco obniżyć jakość snu. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje.
Spis treści
Jak światło ekranu telewizora wpływa na organizm człowieka?
Każdy z nas przyzwyczajony jest do wysokiego poziomu komfortu, dlatego już na etapie urządzania domowej przestrzeni planujemy z reguły wszelkiego rodzaju udogodnienia. W przypadku domowych pomieszczeń, takich jak na przykład salony i kuchnie, decyzje tego typu rzeczywiście wiążą się z ułatwieniem funkcjonowania we własnych czterech ścianach, jednak w kontekście sypialni aspekt ten wymaga zupełnie innego podejścia. Wypoczynek nocny warunkuje bowiem odpowiedni przebieg rytmu biologicznego, dlatego każdy rodzaj dystraktora wprowadzonego do tej przestrzeni może w sposób negatywny wpłynąć na jakość snu.
Urządzenia elektroniczne emitują światło niebieskie, którego fale zmieniają dobowy cykl snu i czuwania człowieka. Współcześnie trudno wyobrazić sobie całkowitą rezygnację z korzystania ze smartfonów i notebooków, jednak za dnia wpływ ten jest znacznie mniej szkodliwy, niż wieczorem. Wieczory i noce spędzane na oglądaniu w telewizji są równoznaczne z przyjęciem przez organizm ogromnej dawki fal elektromagnetycznych o długości od 300 do 500 nm. W ten sposób rozregulowaniu ulega rytm dobowy, który będąc niejako oszukiwany przez sztucznie emitowane fale elektromagnetyczne, traci swoją najważniejszą cechę – cykliczność. Tym samym oglądając telewizor w łóżku, można doprowadzić do długofalowych konsekwencji, takich jak na przykład problemy z zasypianiem lub nawet bezsenność.
Dlaczego telewizor w sypialni nie jest dobrym pomysłem?
Podjęcie decyzji o umieszczeniu telewizora w sypialni jest pierwszym krokiem w stronę stopniowej deprywacji snu. Do takiej sytuacji dochodzi wówczas, gdy niebieskie światło ekranów elektronicznych hamuje wydzielanie melatoniny, czyli hormonu snu. Organizm osoby oglądającej telewizję wieczorami jest bowiem zwodzony, że wciąż trwa dzień, a pora snu jeszcze nie nadeszła. Konsekwencją tego zjawiska są z kolei zaburzenia gospodarki hormonu stresu, jakim jest kortyzol. Zamiast pożądanego w nocy uczucia rozluźnienia oraz obniżenia wartości ciśnienia tętniczego układy i narządy są nieustannie stymulowane do działania, co skutkuje wydłużonym czasem zasypiania, a niekiedy nawet i całkowitą bezsennością.
Sypialnia powinna być zatem miejscem, które służy przede wszystkim wypoczynkowi nocnemu. Akcesoria takie jak telewizory – pomimo niewątpliwej przyjemności płynącej z korzystania z nich – mogą przyczynić się do postępującej dysregulacji biologicznej. Warto zatem wygospodarować miejsce na oglądanie filmów i seriali w innych pomieszczeniach, takich jak na przykład salon, natomiast na etapie urządzania sypialni skoncentrować się na wyposażeniu sprzyjającym zasypianiu. Stłumione światło żarówek, dobra wentylacja pomieszczenia i wygodny materac to pierwsze kroki do efektywnego wypoczynku nocnego.
Z ofertą autoryzowanego dystrybutora materaców marki Hilding możesz zapoznać się na stronie https://sennamaterace.pl/111-materace-160×200, gdzie z pewnością znajdziesz modele spełniające Twoje oczekiwania. Zrezygnuj z urządzeń elektronicznych na rzecz ważniejszych aspektów wyposażenia sypialni, a ta decyzja całkowicie odmieni Twoje dotychczasowe życie!
Jakie są alternatywy dla oglądania telewizji przed snem?
Konieczność rezygnacji z oglądania telewizji w łóżku dla wielu osób stanowi spory problem. Kultywowane od lat nawyki zasypiania przy serialu lub filmie warto jednak stopniowo modyfikować i zastępować je zupełnie innymi rytuałami. Zamiast towarzystwa światła niebieskiego w czasie poprzedzającym zasypianie można zatem postawić na czytanie książek lub słuchanie podcastów i muzyki. Korzystny wpływ na kondycję snu ma również wykonywanie rutynowych czynności higieniczno-kosmetycznych oraz zwykła rozmowa z partnerem.
Późne godziny nocne wiążą się ze stopniowym wyciszaniem, dlatego tuż przed zaśnięciem warto postarać się o rezygnację z intensywnej aktywności fizycznej, a zamiast tego skupić się na oddechu, klimacie panującym w pomieszczeniu i miękkiej fakturze materaca. W ten sposób błoga senność przyjdzie znacznie szybciej, a sam wypoczynek będzie bardziej efektywny. Nie czekaj ani chwili dłużej – znajdź dla swojego telewizora inne miejsce i wybierz wysokiej jakości materac ze strony https://sennamaterace.pl/. Sen stanowi integralną część naszego życia, dlatego warto zadbać, aby przyjemność z niego płynąca była jak największa!
Materiał sponsorowany.