Wejście w posiadanie domu, mieszkania czy działki letniskowej z domkiem wiąże się szeregiem obowiązków. Zaliczają się też do nich urządzenie i utrzymanie wnętrz w należytym porządku. Nie oznacza to jednak, że każde, nawet najprostsze zadanie trzeba powierzać specjaliście, często płacąc krocie za usługę. Półki na książki czy regał do garażu można wykonać we własnym zakresie. Pomogą w tym narzędzia stolarskie dla początkujących!
Obróbka drewna z pewnością jest prostsza niż metalu. Dlatego każdy początkujący majsterkowicz ma duże szanse na osiągnięcie sukcesu, jeśli postanowi samodzielnie skonstruować najprostszą półkę na książki. W większości przypadków nie potrzeba do tego nawet specjalistycznej wiedzy – wystarczą wyobraźnia, starannie przygotowany projekt i odpowiednie narzędzia dla stolarzy.
Te ostatnie mają znacznie szersze zastosowanie i posłużą właścicielowi nie tylko podczas wykonywania pierwszej w życiu półki. Dysponowanie młotkiem, wkrętakiem czy dłutem może się okazać nieocenione, gdy trzeba będzie naprawić uszkodzony mebel, ramkę obrazka czy przymocować oderwaną klepkę parkietu.
Zanim jednak stolarz amator wybierze się na zakupy, powinien wiedzieć, jakie akcesoria i narzędzia stolarskie będą mu niezbędne, a zakup których może odłożyć na później. Wybierając sprzęt dla stolarza amatora, warto kierować się rodzajem standardowo wykonywanych prac obróbczych.
Spis treści
Mierzenie
Pierwszym krokiem przy wykonywaniu produktów z drewna z pewnością jest stworzenie projektu. Na jego podstawie należy określić ilość i rodzaj potrzebnych materiałów, takich jak deski, płyty, sklejka, listwy czy też elementy łączące i kleje.
Przeniesienie projektu na materiał wiąże się z zachowaniem precyzji wymiarowej. Dlatego na tym etapie każdy stolarz amator i profesjonalista powinien dysponować przyrządami pomiarowymi.
Do obowiązkowych i zarazem niezbędnych przy każdym zadaniu zaliczają się:
- taśma miernicza,
- liniał
- ,
- kątownik,
- poziomica,
- suwmiarka.
Każdy z wymienionych przyrządów pomiarowych pozwala na kontrolowanie parametrów w innym zakresie. Dzięki poziomicy zadbasz o to, aby blat stołu był idealnie poziomy. Suwmiarka pomoże Ci w dopasowaniu średnicy kołków łączących, a kątownik i liniał – w wycięciu czworokątnej półki.
Cięcie
Przeniesienie projektu na materiał z dokładnym wymierzeniem pozwala na wycinanie elementów. Cięcie jest podstawową formą obróbki stolarskiej, która wymaga zastosowania narzędzi tnących w postaci pił lub pilarek odpowiedniego typu.
Wybór narzędzia zależy od tego, ile, jak często i jakiego rodzaju drewno będzie poddawane obróbce. Do listew wystarczy piła ręczna. Przecinanie desek kilkucentymetrowej grubości wymaga już pilarki stołowej o odpowiedniej mocy.
Wybór odpowiedniego modelu nie jest porosty. Do prac precyzyjnych lepsza będzie pilarko-zgłębiarka. Pilarkę taśmową można wybrać do cięcia dużej liczby elementów o mniejszej precyzji wymiarowej. Piła szablasta doskonale zastąpi piłę tradycyjną i wyrzynarkę. Można nią też ciąć płyty kartonowo-gipsowe.
Wiercenie i dłutowanie
Trudno wyobrazić sobie amatorskie i profesjonalne narzędzia dla stolarzy bez zestawu dłut i wiertarki. Umożliwiają one wykonywanie otworów i wgłębień, których nie wytnie żadna piła. Dzięki temu elementy zyskują oryginalne kształty i są przygotowane do łączenia.
Dłuta, które oferuje w szerokim wyborze sklep stolarski NDAR z Warszawy, są dostępne w wielu wymiarach i kształtach.
Dłuta stanowią grupę narzędzi uniwersalnych, za pomocą których można oczyszczać powierzchnie, usuwać zadziory po cięciu, zmniejszać grubość detali, których nie obejmie strug, a także wykonywać wiele innych prac obróbczych.
Sklep NDAR prowadzi również sprzedaż wysyłkową narzędzi znanych i renomowanych producentów, wśród których są marki takie jak Stanley, Fiskars, DeWalt czy Scala.
Szlifowanie i polerowanie
Przygotowane elementy drewniane wymagają jeszcze wykończenia powierzchni. Do tego celu wykorzystuje się różne narzędzia zależnie od tego, jaki ma być efekt ich pracy. Do warsztatu lub stolarni warto jednak wybrać strug, którym możesz wykonać obróbkę zgrubną. To uniwersalne narzędzie może być wyposażone w różne noże, które zagwarantują inne efekty pracy. Są to na przykład:
- zdzierak,
- gładzik,
- krzywak,
- równiak,
- drapak,
- kątnik prosty,
- wręgownik,
- nóż profilowany.
Polerowanie do idealnej gładkości umożliwi ci szlifierka ręczna lub stołowa, a na ostatnim etapie – polerka. Każde z wymienionych narzędzi może być wyposażone w odpowiednie końcówki lub materiały, takie jak papier ścierny o konkretnej gradacji czy włóknina polerska.
Łączenie – akcesoria stolarskie
Ostatnim etapem produkcji elementów drewnianych jest montaż. Do jego wykonania niezbędny będzie młotek stolarski i zestaw wkrętaków. Do mebli łączonych na kołki możesz wybrać specjalistyczne urządzenie dostępne w sklepie NDAR. Przydadzą się też zaciski i imadło oraz inne elementy przeznaczone do mocowania.
Akcesoria stolarskie obejmują również tradycyjne narzędzia pomocnicze takie jak nóż do tapet z wymiennym ostrzem, dozowniki kleju stolarskiego, papier ścierny o różnej ziarnistości czy ograniczniki głębokości. Ciekawe i bardzo przydatne przy produkcji mebli jest narzędzie do wykonywania połączeń kołkowych. W jednym zestawie znajdziesz zarówno znaczniki, jak i wiertło, ogranicznik głębokości i zestaw kołków.