Wełna skalna jest rodzajem wełny mineralnej o podobnych parametrach, co jej szklany odpowiednik. Zniesie jednak zdecydowanie większą temperaturę. Z tego powodu może posłużyć nie tylko do izolacji termicznej i akustycznej, lecz także przeciwpożarowej. Czym dokładnie się charakteryzuje? Podpowiadamy.
Spis treści
Czym jest wełna skalna?
Wełna skalna jest materiałem służącym do wykonywania głównie izolacji termicznej, między innymi w domach jednorodzinnych czy szeregowcach. To rodzaj wełny mineralnej, podobny do wełny szklanej, chociaż pod pewnym względami różni się od niej. Mineralna wełna skalna, inaczej nazywana watą szklaną lub wełną kamienną to materiał nieorganiczny, który powstaje z surowców skalnych w połączeniu z surowcami odpadowymi. Jest to najczęściej żużel wielopiecowy lub brykiet mineralny. Do wytworzenia wełny skalnej mogą być wykorzystywane takie elementy, jak gabro, bazalt, dolomit czy kruszywo wapienne.
Włókna poszczególnych składników łączy się ze sobą przy wykorzystaniu specjalnych żywic. W wyniku tego procesu można wyprodukować wełnę skalną w różnych formach. Zazwyczaj są to płyty, maty czy wszelkiego rodzaju otuliny.
Wełna skalna – jakie ma właściwości?
Niesłabnąca popularność wełny skalnej jako materiału izolującego dom przed zimnem z zewnątrz wynika przede wszystkim z jej wielu pozytywnych właściwości. Przede wszystkim jest to izolacyjność akustyczna. Wełna skalna potrafi izolować ściany budynku nie tylko przed zimnem, lecz również przed hałasem. Wycisza pomieszczenia od środka i tłumi dźwięki dochodzące do pomieszczenia z zewnątrz, a nawet te wytwarzane przez instalację sanitarną czy klimatyzacyjną.
Izolacja termiczna to kolejny argument przemawiający za zakupem tego materiału. Dzięki niej zimą w domu panuje odpowiednia temperatura, a straty ciepła są niewielkie. Z kolei latem zabezpiecza dom przed nadmiernym przegrzewaniem się. Jej użycie pozwala na ograniczenie wydatków ponoszonych na ogrzewanie. Jest to również materiał niepalny i wysokiej trwałości. Wełna skalna jest świetną barierą dla ognia i mocno elastyczna, przez co bardzo łatwo przebiega jej montaż.
Wełna skalna – na jakie parametry zwracać uwagę?
Zanim zdecydujemy się na zakup wełny skalnej, zwróćmy uwagę na jej poszczególne parametry. Pozwolą nam ocenić, czy będzie on dobrym materiałem izolacyjnym i czy spełni swoją funkcję termoizolacyjną. Obowiązkowym punktem do sprawdzenia jest współczynnik przewodności cieplnej lambda. Wełna skalna dzielona jest na kilka klas oznaczanych tym współczynnikiem. Kolejny etap to wymiary mat, płyt lub rolek. Szerokość i długość zazwyczaj podawane są w milimetrach. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na grubość materiału oraz opór cieplny.