Dekoracja wnętrz wkracza na poziom do tej pory niespotykany. Z jednej strony mamy coraz bardziej realistyczne programy do wizualizacji projektów, z drugiej – nowatorskie technologie używane do produkcji poszczególnych elementów wyposażenia. Dzięki temu montaż lub aplikacja tapet, oświetlenia, niewielkich konstrukcji są coraz prostsze, a same materiały dużo bardziej wydajne i trwałe.
Świetnym przykładem takiej małej rewolucji są poliuretanowe listwy przypodłogowe, które przebojem wdarły się do ulubionych środków specjalistów od designu i wykończenia wnętrz. A to za sprawą nowych, polimerowych kompozytów – technologii, która zmieniła podejście do wykończenia krawędzi ścian, podłóg i sufitów.
Spis treści
Tej technologii już dziękujemy
Powszechnie stosowane listwy z MDF wypadają na ich tle dość przeciętnie. Nie chodzi tu jedynie o kwestię stylistyki, ale także dużo słabszą funkcjonalność. Podstawową wadą elementów wykończeniowych na bazie drewna jest ich wrażliwość na wilgoć. Z tego powodu nie stosuje się ich w łazienkach, a nie powinno się tego robić nawet w kuchniach, jeśli te nie spełniają norm wentylacyjnych. Niestety, bardzo często do „spuchnięcia” i wypaczenia MDF-u wystarczy nawet kontakt z źle wyciśniętym mopem. Kolejny słaby punkt starszej technologii to wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne. Oczywiście można bardzo uważać, ale często już przy montażu podważenie czy stuknięcie w listwę, nawet przypadkowe, powoduje trwałe wgniecenie czy pęknięcie okleiny.
https://4wall.pl/listwy-karniszowe/4032-listwa-karniszowa-ql026-98-cm-x-41-cm-.html
Wszystkie zalety wykończeń z poliuretanu. Wady? Jak ktoś chce, niech szuka…
Na ich tle walorów użytkowych nowoczesnej sztukaterii poliuretanowej nawet nie trzeba specjalnie promować – wystarczą fakty. Przy zwielokrotnionej odporności na uderzenia, które nie pozostawiają śladów na jednolitej powłoce, listwy polimerowe są jednocześnie przyjazne w obróbce i dają się docinać niezwykle dokładnie. Dzięki temu ich łączenia są nie tylko stabilne, ale także perfekcyjnie wykończone. Tak samo – w przeciwieństwie do swoich poprzedniczek – nowe wykończenia nie zwiększają zagrożenia w wypadku pożaru. Przy jednolitej, zwartej strukturze mocnych polimerów możemy ogłosić koniec obaw o wypaczone listwy i powitać bogactwo nowych profili w łazienkach.
https://4wall.pl/listwy-sufitowe/4074-wysoka-listwa-dekoracyjna-sufitowa-biala-mdb105-122-cm.html
Powrót prawdziwej sztukaterii. Te listwy to więcej niż maskowanie niedoskonałości
Oprócz zdecydowanie lepszej funkcjonalności za stosowaniem poliuretanowych dekorów przypodłogowych i podsufitowych przemawia ostateczny efekt. Lico listwy bardzo pasuje do wyglądu i struktury ściany, a matowa powierzchnia staje się prawdziwie nowoczesną sztukaterią. Najlepiej poświadcza to fakt, że profil i ścianę (lub sufit) możemy pomalować tą samą farbą wodorozcieńczalną! Jeśli oczywiście ktoś się na to zdecyduje, bo naturalna biel sama w sobie stanowi estetyczną wartość. Listwy poliuretanowe bardzo dobrze przylegają do ściany, oczywiście pod warunkiem, że dobry fachowiec nie zostawił nam w tym miejscu przysłowiowych fal Dunaju. Montuje się je na dwa rodzaje kleju – osobne do ściany i do złączeń, dzięki czemu efekt jest naprawdę doskonały. Na koniec wspomnijmy jeszcze o możliwości połączenia listwa + oświetlenie LED i o tym, że można w ich wnętrzu ukryć naprawdę sporo kabli – w rezultacie otrzymamy przykład rewolucji technologicznej zakończonej pełnym sukcesem.