Projektowanie ergonomicznej kuchni polega na rozsądnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni. W wielu mieszkaniach jest ona ograniczona metrażem czy układem wnętrza, stąd duża popularność aranżacji w kształcie litery U. Pozwala ona maksymalnie zabudować pomieszczenie, aby strefa do pracy i przechowywania była odpowiednio duża. Poznaj zalety kuchni w takim układzie.
Kiedy mówimy o układzie w kształcie litery U, mamy na myśli przestrzeń, w której zabudowane są trzy ściany — dwie naprzeciwko siebie (dłuższe) oraz jedna krótsza, znajdująca się między nimi. Możliwości jest jednak więcej i tylko od wyobraźni projektanta zależy, w jaki sposób zostanie wykorzystany ten potencjał.
Co składa się na zabudowę kuchni w kształcie litery U?
Podobnie jak w każdej kuchni również w takim projekcie mamy do czynienia z ciągiem szafek i blatów roboczych. Tutaj połączone są one w kształcie litery U, a więc uwzględniają też dwa głębokie narożniki w miejscach łączeń. Niekiedy ustawia się na nich zlew, ale narożne modele obecnie nie są najpopularniejsze. Znacznie lepiej jest spożytkować taką przestrzeń na położenie małego AGD — robota kuchennego czy ekspresu do kawy.
Najważniejsze, aby w pełni wykorzystać możliwości wnętrza i rozplanować poszczególne jego strefy. Składają się na nie: miejsce do przechowywania naczyń i produktów spożywczych, a także obszar do mycia, przygotowywania dań oraz gotowania.
Dolny ciąg szafek uzupełniany jest o kosz na śmieci i pojemniki do segregacji odpadów, które zazwyczaj umieszczane są pod umywalką. W tej linii może też znajdować się piekarnik, kuchenka i zmywarka.
Górny ciąg to okap nad płytą gazową lub indukcyjną, półki oraz kolejne szafki. Dobór mebli na tym etapie jest dosyć swobodny — wszystko zależy od Twoich preferencji i ilości przedmiotów, jakie masz do przechowania.
Zalety kuchni w takiej zabudowie
Taki styl aranżacji ma wiele zalet, a najważniejszą jest fakt, że pozwala mądrze wykorzystać dostępny metraż. Szafki kuchenne ułożone w kształcie litery U w naturalny sposób tworzą tzw. trójkąt roboczy, czyli miejsce do przygotowywania składników do dalszej obróbki mechanicznej czy termicznej.
W kuchniach otwartych również można zastosować taki układ. Wystarczy, że brakującą ścianę zastąpi wyspa lub podniesiony blat imitujący barek. Tym samym strefa gotowania będzie przynajmniej wizualnie oddzielona od miejsca przeznaczonego do wypoczynku, a jednocześnie bardziej przestronna i częściowo widoczna z salonu.