Mądrze zagospodarowana kuchnia to funkcjonalna kuchnia. Nie ulega wątpliwości, że większość z nas powinna optymalnie planować to, co się w niej znajdzie. Wbrew pozorom nie jest to takie proste, ale możliwe do wykonania. Przede wszystkim trzeba pomyśleć od czego można by zacząć i skupić się na tym. Polecam również nie przeskakiwać z kwiatka na kwiatek, angażują się w coś na boku. Skończmy pierw jedno, a potem zacznijmy pracę nad drugim – to dobre rozwiązanie, pomaga uniknąć konfliktów. Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym, to zapewne zdajesz sobie sprawę z tego jak dużo pracy trzeba wykonać. Corocznie jest to naprawdę ogrom obowiązków, wszelakie naprawy czy okazje do rozbudowy. Nie inaczej jest z mieszkaniem. Kuchnia w nich zazwyczaj jest jednakowa – różnie się jedynie metrażem i funkcjonalnością. Dobrze jest więc zadbać – w jednym i drugim przypadku – o mądre zagospodarowanie miejsca dla wszystkich rzeczy kuchennych. A co myślicie o wieszaku na noże? Pomysł świetny i tani w realizacji. Jak go zrobić? Poczytaj mój dzisiejszy poradnik.
Wieszak jest przeznaczony do dużych noży kuchennych, które w kuchni powinny być zawsze pod ręką. Dlatego najlepiej zamocować go na ścianie pod szafkami wiszącymi, w pobliżu miejsca, gdzie najczęściej kroimy. Do jego wykonania potrzebne będą klocki o grubości około 1 cm większej od szerokości najszerszego noża, sklejka grubości 6 mm na tył wieszaka oraz listwa na podporę trzonków. Wymiary sklejki ustalamy w zależności od liczby i wielkości noży. Rozstaw nacięć dobieramy tak, by odległość pomiędzy trzonkami nie była mniejsza niż 2,5 cm. Umożliwi to łatwe i szybkie wyjęcie potrzebnego noża. Szerokość klocka powinna być równa szerokości sklejki, jego długość zaś dobieramy tak, by kończyła się 3 – 5 cm powyżej najdłuższej rączki noża. Przecięcia należy wykonać na pile tarczowej, używając piłki o grubości nieco większej od grubości ostrza noża.
Kształt przecięcia jest prosty w wykonaniu. Można też go wykonać piłą ręczną, pod koniec ustawioną skośnie. Listwę profilujemy tak, by stanowiła wygodne oparcie dla trzonków noży, a jednocześnie zabezpieczała je przed wypadnięciem. Najwygodniej jest ukształtować ją tak, aby w przodzie miała niewielki podłużny garbek z pochyleniem w kierunku płyty wieszaka. Wtedy włożony trzonek ześlizgnie się i ustawi w wyznaczonym mu miejscu. Wyjęcie wymaga lekkiego uniesienia. Po wykonaniu wszystkich elementów sklejamy je i od tylu wieszaka wzmacniamy wkrętami. Następnie przykręcamy wieszaki, malujemy bejcą na odpowiadający nam kolor i pokrywamy lakierem bezbarwnym. Według przedstawionego wzoru można wykonać drugi, mniejszy wieszak do innych, małych i średniej wielkości noży, których w kuchni zazwyczaj brakować nie powinno — i nie brakuje.