Czyli: jak urządzić kuchnię w stylu meksykańskim
Gdy postanawiamy zmienić wystrój pomieszczeń w naszym domu, często chcemy nadać im nowego i niespotykanego charakteru. Jesteśmy też ciekawi reakcji gości na efekty wprowadzonych zmian, chcemy, żeby byli zaskoczeni i zachwyceni. Miłośników żywych barw, słońca, flamenco, kaktusów i ostrych papryczek zainteresować kuchnia meksykańska i to nie tylko na talerzu!
Co powinniśmy wiedzieć i czym warto się inspirować?
Meksyk to przede wszystkim mieszanka kultur, a co za tym idzie, połączenie stylów. W Meksyku znajdziemy malownicze miasta, większe i mniejsze wioski indiańskie, barwne targowiska i pełnych radości życzliwych ludzi.
Będący wynikiem kulturowej mieszanki styl meksykański to przede wszystkim barwna gra kolorów i żywa atmosfera. Wykorzystuje się w nim gamę żywych i nasyconych kolorów spośród tak zwanych kolorów jesieni, jakimi są żółcienie, pomarańcze, czerwienie, brązy i złoto, w połączeniu z zielenią i niebieskim. Kolory te często mieszają się ze sobą, występują wszystkie jednocześnie. Bardzo ważne są kontrasty. Wnętrze musi być kolorowe, żywe i pełne energii. Może sprawiać wrażenie artystycznego nieładu. Nie oznacza to jednak, że musimy popaść w nieestetyczną pstrokaciznę. Wręcz przeciwnie!
Glazura to podstawa
Kluczowym elementem kuchni meksykańskiej są płytki ceramiczne, (może to być terakota, gres lub też inne kamienie) i to nie tylko na ścianach i podłodze. Użyte do obudowy mebli oraz pokrycia blatu stołu kuchennego, nadadzą pomieszczeniu właściwego charakteru. Wybierzmy płytki kuchenne w kolorze piaskowym lub ceglastym, które będą odpowiadać meksykańskim barwom. Możemy też pokusić się o ułożenie z nich wzorów na podłodze. Całość urozmaicą nam mozaiki z kwadracików w żywych nasyconych kolorach. Części ścian, na których nie ma płytek, mogą być białe, beżowe, kremowe, żółte. Warto też zauważyć, że styl meksykański jest w pewnego rodzaju odmianą stylu rustykalnego, co oznacza, że możemy w nim wykorzystać płytki z rustykalnych kolekcji.
Meble w kuchni
W kuchni rodem z Meksyku najlepiej sprawdzą się drewniane meble w starym stylu. Nowoczesne minimalistyczne szafki nie wchodzą tu w grę. Konieczne są meble z ozdobnymi frontami i mosiężnymi lub ceramicznymi gałkami. Stół również powinien być drewniany, ale w miarę możliwości z blatem pokrytym płytkami, terakotą lub mozaikami. Możemy też położyć na nim kolorowy obrus w pasy. Krzesła mogą być drewniane lub rattanowe. Koniecznie połóżmy na nich barwne pasiaste poduszki. Stoły i krzesła mogą być zarówno proste, jak i rzeźbione.
Armatura
Do meksykańskiego wystroju kuchni doskonale pasuje mosiężna armatura kuchenna, którą obecnie kupić można w większości lepiej wyposażonych sklepów. Jeśli chcemy bardzo dokładnie odwzorować wybrany przez nas styl, możemy zdecydować się na zlewozmywak miedziany. Oświetlenie
Jeśli dobrze poszukamy, uda nam się zakupić stylizowane kinkiety oraz żyrandol. Możemy też kupić nowy żyrandol rattanowy, który ze względu na swoją naturalność, będzie pasował do otoczenia.
Przyprawmy naszą kuchnię dodatkami
Istotą kuchni meksykańskiej są pikantne przyprawy. Dlatego też, aby nasza kuchnia nie była mdła, musimy doprawić ją nadającymi wyrazistego charakteru dodatkami. Odpowiedni dobór fantazyjnie zdobionych dodatków potrafi zdziałać cuda. A będą to między innymi wspomniane już wcześniej kolorowe pasiaste obrusy oraz poduszki na krzesłach. Również ściereczki kuchenne w takiej kolorystyce będą mile widziane. Na ścianie powieśmy klimatyczny obraz w ozdobnej ramie, rzeźby, maski, a jeśli mamy taką możliwość, również sombrero, stare banjo lub mandolinę. Pomyślmy też roślinach. Czy ktoś wyobraża sobie Meksyk bez kaktusów? Postawmy więc kaktusy w klimatycznych doniczkach na pokrytym płytkami parapecie. Zawieśmy w okolicach okapu warkoczyk czosnku i papryczek.
Meksykańskie naczynia
Oddająca meksykański charakter ceramika to nie tylko płytki kuchenne i mozaiki, ale także klimatyczne naczynia. Będą to wzorzyste talerze, kubeczki i misy, jak i doniczki na rośliny. Sprawdzają się też naczynia drewniane, bambusowe i wiklinowe.
Podsumowując
Decydując się na meksykańską stylistykę zyskujemy możliwość całkowitej odmiany naszej kuchni. Styl ten wprowadza do mieszkania żywe i nasycone kolory oraz bogactwo wzorów. Pamiętajmy jednak o zdrowym umiarze, gdyż co za dużo, to nie zdrowo.