Armatura przemysłowa to dość szerokie pojęcie, które ma duży związek z elementami mogącymi pracować przy bardzo zróżnicowanym ciśnieniu. Może być wykorzystywana na wielu płaszczyznach, ponieważ w niektórych zakładach stosuje się ją jako osłonę zaporową, a w innych pełni funkcję regulatora. Usprawnia działanie sieci wodno-kanalizacyjnej (łatwe przesyłanie cieczy) i jest niezastąpionym elementem rozmaitych ciągów technologicznych.
Spis treści
Armatura przemysłowa – w jakich branżach można się z nią spotkać?
Z armaturą przemysłową można się współcześnie spotkać w wielu popularnych branżach. Są to np.:
- chemia,
- petrochemia,
- energetyka,
- rafineria,
- wydobywanie gazu ziemnego oraz ropy naftowej,
- zakłady przemysłowe,
- oczyszczalnie ścieków,
- hutnictwo,
- przemysł morski.
Jak widać zastosowanie armatury przemysłowej jest niezwykle szerokie. Wszelkie instalacje przemysłowe, w których widnieją elementy omawianej armatury mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz poszczególnych zakładów. Co najważniejsze muszą być odporne na niekorzystne oddziaływanie warunków klimatycznych.
Armatura przemysłowa – z czego się składa?
W skład dobrze znanej armatury przemysłowej wchodzi wiele różnych i bardzo przydatnych elementów. Warto wymienić w tym miejscu chociażby:
- złącza,
- siłowniki,
- przepustnice,
- przyłącza,
- zasuwy,
- siłowniki,
- kurki manometryczne,
- kołnierze płaskie,
- wymienniki.
Szczególnie ważną rolę odgrywa w tym wszystkim zawór czerpalny. Odpowiada za prawidłową obsługę instalacji wodno-kanalizacyjnej, ma formę kurka i umożliwia bezproblemowe czerpanie wody, np. poza wnętrzem zakładu. Ułatwia konserwowanie i serwisowanie wybranych powierzchni.
Równie istotnymi elementami są taśmy teflonowe, których głównym zadaniem jest uszczelnienie zastosowanych gwintów oraz wykonywanie trudnych i nieco skomplikowanych połączeń. Taśmy teflonowej użyjemy nie tylko w zakładzie produkcyjnym, ale i w warsztacie, na budowie, w szeroko pojętych usługach. Taśmy ptfe wykazują się doskonałą elastycznością. Przydatna okazać się może również szeroko pojęta chemia przemysłowa.
Armatura przemysłowa – z czym współpracuje? Co z jej parametrami?
Armatura przemysłowa współpracuje na co dzień z przeróżnymi cieczami, dlatego musi być idealnie dobrana. Odpowiadają za to przeszkoleni i wykwalifikowani profesjonaliści. Armatura powinna być odporna na działanie wysokiego ciśnienia oraz niektórych substancji chemicznych. Tylko wtedy spełni oczekiwania użytkowników i nikogo nie zawiedzie.
Produkty wchodzące w skład armatury przemysłowej będą współpracować m.in. z olejami, gazami, kwasami i zawiesinami. Oczywiście wiele zależy od tego, w jakich warunkach oraz zakładach taka armatura będzie wykorzystywana. Dodatkowo armatura jest w stanie pracować z klejami, żywicami, wodą czy też mi sypkimi.
Co najważniejsze współcześnie projektowana armatura przemysłowa jest dostarczana na rynek przez przeróżnych producentów. Dzięki temu zainteresowani mogą porównać dostępne oferty i wybrać dla siebie najciekawszą. Wszelkie produkty muszą jednak spełniać odpowiednie normy jakości i bezpieczeństwa. Armatura przemysłowa jest zwykle tworzona z mosiądzu, stali nierdzewnej lub brązu. Każdy z tych materiałów powinien zaspokoić oczekiwania najbardziej wymagających odbiorców.