Nieustannie pojawiają się kolejne rozwiązania, które wykorzystują najnowsze technologie do tego, aby ułatwić ludziom życie. Stale rosnący rynek robotów sprzątających idealnie to potwierdza.
Z czego wynika popularność robotów sprzątających i czy rzeczywiście warto wydać od kilkuset do kilku tysięcy złotych na taki sprzęt? Tego dowiesz się z naszego poradnika, gdzie omówione zostały najważniejsze parametry robotów.
Spis treści
Rodzaje robotów sprzątających
Producenci urządzeń, które zajmą się za ciebie sprzątaniem domu lub mieszkania, oferują trzy rodzaje robotów. Są to roboty odkurzające (najbardziej praktyczne i niezawodne), roboty mopy oraz roboty myjki okienne. Zdaniem niektórych osób robot sprzątający nie jest do niczego potrzebny, bo działa tak samo, jak odkurzacz. Nie jest to oczywiście prawdą, bo od tradycyjnego sprzętu odróżniają je przede wszystkim liczne zamontowane czujniki i kamery.
Jak działa robot sprzątający?
To właśnie one, w połączeniu z dedykowanym oprogramowaniem sprawiają, że robot może pracować samodzielnie. Co to oznacza w praktyce? O ile w przypadku zwykłego odkurzacza trzeba go za każdym razem wyciągnąć z szafy, podłączyć do prądu i poświęcić przynajmniej kilka minut na odkurzanie, to dobry robot do sprzątania zrobi to bez twojego udziału. W zależności od tego, jak skonfigurujesz sprzęt, może się uruchomić o określonej godzinie i odkurzyć całe mieszkanie. Po zakończeniu sprzątania robot podjedzie do stacji ładowania, aby kolejnego dnia również był gotowy do działania. Jeżeli natomiast zapełni się pojemnik na odpady, to robot zasygnalizuje ci konieczność jego opróżnienia. Jest to jedyna czynność, jaką musisz wykonać, co przekłada się na oszczędność czasu i energii. Zasada działania robota sprzątającego jest inna w przypadku każdego z typów. Te, które zostały zaprojektowane do mycia okien, wykorzystują silnik próżniowy, który utrzymuje je w pozycji pionowej bez ryzyka uszkodzenia szyby. Roboty mopujące czyszczą (na mokro lub sucho) podłogę. Podobnie jak odkurzacze automatyczne wyposażone są w czujniki, dzięki którym mogą omijać przeszkody.
Jak wybrać robot sprzątający? Najważniejsze cechy
Trudno wskazać kogoś, komu nie przydałby się robot sprzątający. Niestety, wysokie ceny (od kilkuset złotych to kilku tysięcy) sprawiają, że nawet jeżeli ktoś chce kupić taki sprzęt, ma problem z wybraniem idealnego modelu. Zanim więc wybierzesz robot odkurzacz, sprawdź sześć najważniejszych cech takiego sprzętu.
- moc silnika w robocie sprzątającym – im wyższa, tym lepiej
- pojemność akumulatora – podobnie jak z mocą, przy czym trzeba również sprawdzić, na jak długo wystarczy jedno naładowanie. Błędem jest zakup robota sprzątającego, który może pracować tylko przez kilkanaście minut, zwłaszcza jeżeli czas ładowania wynosi później kilka godzin.
- filtry w robocie sprzątającym – dzięki zastosowaniu filtru HEPA (lub innego, równie wydajnego rozwiązania), podczas pracy robot wciągnie również roztocza i inne zanieczyszczenia.
- głośność pracy – im niższy, tym lepiej. Zbyt wysoki poziom natężenia dźwięku podczas pracy może być przyczyną dyskomfortu. Pamiętaj jednak, że mocniejsze i wydajniejsze roboty często charakteryzują się głośniejszą pracą.
- nowoczesne czujniki ruchu – dzięki nim robot wie, w które miejsca może pojechać i kiedy należy się zatrzymać. Warto sprawdzić, czy sprzęt wykrywa przeszkody, zabrudzenia oraz obsługuje system mapowania, który pozwoli uzyskać lepsze efekty podczas sprzątania.
- pojemność pojemnika na odpady – skoro opróżnianie pojemnika z odpadkami to jedyna czynność, lepiej kupić model z większym pojemnikiem, aby nie trzeba było tego robić po każdym odkurzaniu.
Na czym polega programowanie robota sprzątającego?
Przy wielu robotach producenci zamieszczają informacje związane z tym, że w celu uzyskania dobrych efektów konieczne jest zaprogramowanie robota. Nie należy się jednak obawiać tej czynności, bo wbrew temu, co może sugerować nazwa, nie chodzi o pisanie specjalnych komend. Wystarczy, że skonfigurujesz sprzęt zgodnie ze swoimi preferencjami (określając między innymi dni tygodnia, w których chcesz, aby robot odkurzacz wyczyścił mieszkanie oraz godziny, w których ma pracować). Wystarczy, że ustawisz robota tak, aby sprzątał podczas godzin, w których jesteś w pracy, a jego obecność będzie praktycznie niezauważalna. Ty natomiast zawsze będziesz miał dokładnie odkurzone mieszkanie.
Na czym polega sterowanie robotem sprzątającym za pomocą pilota?
W ofercie sklepu, który sprzedaje roboty sprzątające, dostępny jest również odkurzacz automatyczny, którym można sterować pilotem. Ta dodatkowa opcja przyda się wtedy, gdy będziesz chciał, aby robot od razu rozpoczął pracę i skupił się na wybranym przez ciebie obszarze. W niektórych modelach, zamiast pilota można użyć dedykowanej aplikacji na telefon. Jest to wygodniejsze rozwiązanie, bo każdy z domowników może ją mieć zawsze pod ręką.
1 comment
Bardzo fajny i prosty artykuł dla takich laików jak ja. Moja znajoma nic nie wiedziała na temat robotów i kupiła jednego jako ciekawostkę u polskiego producenta. Teraz nie wyobraża sobie swojego domu bez jego pomocy.