Kupno własnych czterech kątów to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Często wiąże się z koniecznością wzięcia kredytu i z licznymi formalnościami, które potrafią spędzić sen z powiek, przez co cały proces może wydawać się skomplikowany i trudny. Nie musisz się jednak martwić – pokażemy Ci, jak wygląda zakup mieszkania od dewelopera krok po kroku.
Spis treści
Wejrzyj w swoje finanse
Zanim zaczniesz poszukiwania wymarzonego mieszkania – oszacuj swoje możliwości finansowe. To głównie od nich uzależniony jest zakres weryfikacji lokali na rynku deweloperskim. Jeśli chcesz skorzystać z kredytu – skieruj się do banku lub doradcy finansowego. Pamiętaj także, że wydatki dotyczą nie tylko samego mieszkania, ale również jego wykończenia, które może kosztować naprawdę sporo.
Przed wzięciem kredytu postaraj się zrezygnować z niepotrzebnych zobowiązań finansowych – wówczas szansa na otrzymanie wyższej kwoty od banku wzrasta. Zadbaj również o odpowiednią wysokość wkładu własnego.
Poszukaj idealnej nieruchomości
Jeśli znasz swoje możliwości finansowe, możesz rozpocząć poszukiwania wymarzonego mieszkania. Skup się na kryteriach podstawowych – na cenie, lokalizacji i oczywiście powierzchni. Na tym etapie pomocny jest Internet – tu dowiesz się, gdzie powstają nowe inwestycje. Możesz również odwiedzić targi nieruchomości, organizowane w Twoim mieście i spotkać się z przedstawicielami firm, które Cię interesują.
Poszukaj jak najwięcej informacji o wybranej inwestycji: jak wyglądają drogi dojazdowe, w którym miejscu zlokalizowane są sklepy i punkty usługowe, jaki jest czas dojazdu z przyszłego miejsca zamieszkania np. do pracy lub na uczelnię. Jeśli chcesz zamieszkać na Dolnym Śląsku sprawdź, gdzie budowane są nowe mieszkania od dewelopera z Wrocławia – być może to właśnie tu zdecydujesz się zapuścić korzenie na dłużej.
Zapoznaj się z deweloperem i inwestycją
Kiedy wyszukasz najbardziej interesujące Cię inwestycje – skup się na wyborze konkretnego lokalu. W tym przypadku wskazana jest wizyta w biurze sprzedaży i sprawdzenie warunków, które oferuje deweloper. Pamiętaj, że masz prawo poprosić o prospekt, w którym znajdują się informacje, takie jak status prawny działki, plan zagospodarowania przestrzeni, termin zakończenia inwestycji i wiele innych.
Możesz także sprawdzić sprawozdania finansowe firmy, pozwolenia na budowę, projekty i księgę wieczystą nieruchomości. Od pracownika biura sprzedaży dowiesz się więcej również o samym lokalu, np. o instalacjach elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych czy o standardzie wykończenia.
Podpisz umowę rezerwacyjną i deweloperską
Pierwszym krokiem w procesie kupna mieszkania jest podpisanie umowy rezerwacyjnej, która zobowiązuje dewelopera do wyłączenia lokalu ze sprzedaży innemu potencjalnemu klientowi. To dla Ciebie czas na dopełnienie wszystkich formalności, związanych z wzięciem kredytu.
Kiedy uzyskasz od banku pozytywną decyzję kredytową – nadchodzi czas na zawarcie umowy deweloperskiej. Znajduje się w niej zobowiązanie stron do zawarcia umowy o przeniesieniu własność lokalu, a także informacje o cenie nieruchomości, lokalizacji, terminach wpłat zadatków, transz, przekazania mieszkania, warunkach rozliczenia niezgodności z projektem czy skutkach zmian terminu zakończenia prac.
Odbierz mieszkanie
Pora na odbiór mieszkania! Po zakończeniu prac budowlanych spotkasz się z przedstawicielem dewelopera i otrzymasz klucze do lokalu. Pamiętaj jednak, aby poprosić o pomoc specjalistę, który – w obecności przedstawiciela inwestora – sprawdzi m.in., czy:
- standard wykończenia jest zgodny z ustaleniami zawartymi w umowie,
- podłogi, ściany, okna i drzwi nie mają żadnych wad,
- instalacje i przyłączenia wykonane są poprawnie,
- wymiary pomieszczeń są zgodne z projektem.
Podpisanie dokumentu odbioru lokalu oznacza akceptację jego stanu. Jeśli więc znajdziesz jakiekolwiek uchybienia – niezwłocznie poproś o ich usunięcie.
Podpisz umowę przenoszącą
Po odbiorze lokalu następuje podpisanie aktu notarialnego przenoszącego na kupującego prawo własności nabytego lokum. Potocznie akt notarialny przenoszący własność określa się jako umowę przenosząca, umowę końcową lub umowę sprzedaży.
W terminie 14 dni od podpisania zgłoś się do Urzędu Miasta w celu wypełnienia stosownego druku dotyczącego naliczenia podatku od nieruchomości. W tym samym urzędzie możesz się również zameldować. Nie zapomnij ubezpieczyć nieruchomości od zdarzeń losowych i pożaru.
Mieszkanie jest Twoje – czas na urządzanie!