To, jak wygląda otaczająca nas przestrzeń, jest z reguły wynikiem dokładnego planowania i konieczności podjęcia wielu decyzji. Przy czym zarówno elewacje budynków, jak i wykończenie wnętrz opiera się w olbrzymiej mierze na odpowiednim dopasowaniu kolorystyki poszczególnych elementów konstrukcji czy detali ozdobnych. I tutaj pojawia się wzornik kolorów NCS, stanowiący niezastąpione narzędzie w prostym i precyzyjnym ustalaniu kolorystyki całej aranżacji. Czym dokładnie jest taki wzornik i kto powinien go mieć?
Spis treści
Czym jest wzornik kolorów NCS?
Wybór określonego koloru nie byłby możliwy bez logicznych systemów porządkujących barwy. To właśnie one pozwalają na szybką i prostą identyfikację koloru, a następnie jego zastosowanie do barwienia ścian, elementów konstrukcyjnych czy detali dekoracyjnych. Jednym z takich systemów szeroko stosowanych w wielu branżach jest Natural Colour System. I to właśnie na identyfikację zawartych w nim barw i odcieni pozwala wzornik kolorów NCS. Czym on jest w praktyce?
Wzornik kolorów NCS to nic innego jak atlas kolorów, gdzie do każdego odcienia i barwy przyporządkowany jest określony identyfikator. Zapis koloru w systemie NCS dla odcienia danej barwy wygląda następująco: S 1040-R90B, gdzie:
- S – to oznakowanie edycji katalogu NCS, S oznacza standardową kolekcję
- 1040 – to odcień koloru złożony z sczernienia (s) i chromatyczności (c), tutaj odpowiednio 10% i 40%
- R90B – kolor (Hue), tutaj niebieskiego B jest 50% i czerwieni pozostałe 50%, inaczej jest to kolor czerwony w 50% zniebieszczony
Przy czym warto w tym miejscu zaznaczyć, że Natural Colour System jest jednym z najbardziej rozbudowanych systemów identyfikacji kolorów – za sprawą swojej specyfiki pozwala bowiem odwzorować praktycznie każdy kolor, jaki jest zdolne zaobserwować ludzkie oko! W przeciwieństwie do innego popularnego modelu barw – RGB – NCS bazuje nie na trzech, a na 6 barwach (czarna, biała, żółta, zielona, czerwona i niebieska).
Komu przyda się taki wzornik?
Biorąc pod uwagę, że wzorniki kolorów to narzędzie pozwalające na identyfikację, a tym samym dobieranie kolorów, jest on przydatny wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z koniecznością wybierania kolorów. I wbrew pozorom na branży dekoratorów wnętrz i architektów sprawa się nie kończy. Wzorniki NCS stosowane są również w poligrafii oraz szeroko pojętym przemyśle – w tym branżach farbiarskich, tekstylnych czy zajmujących się produkcją wyrobów wykończeniowych. Oczywiście nie zmienia to faktu, że wzornik kolorów NCS jest niezbędny dla dekoratorów wnętrz czy firm wykończeniowych. Pozwala bowiem klientom na szybkie, wygodne i precyzyjne wybranie koloru.
Rodzaje wzorników kolorów NCS
Identyfikacja kolorów z palety Natural Colour System jest możliwa za pomocą kilku rodzajów wzorników. Przy czym dzielą się one nie tylko ze względu na swoją formę, ale także zakres barw i odcieni, jakie można za ich pośrednictwem zidentyfikować.
Wzorniki kolorów NCS dzielą się m. in. na:
- atlasy kolorów – wzorniki w postaci książkowej
- wzorniki wachlarzowe – kołowe wzorniki kieszonkowe
- wzorniki dedykowane do identyfikacji skali połysku
- wzorniki w formie kart A6 (NCS BOX)
- wzorniki NCS Exterior – kolory dedykowane na zewnątrz
- INSPIRE 1058 – wzornik do dekoracji wnętrz
Przy czym wzorniki kolorów NCS mogą być bardziej lub mniej rozbudowane. Najbardziej rozbudowanym wzornikiem NCS jest Paleta kolorów INDEX 2050, gdzie, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się aż 2050 barw i odcieni.