Meble służą swoim użytkownikom całymi latami. Czasem, kiedy ktoś zmienia wystrój wnętrza, pozbywa się niektórych mebli. Jeśli są one jeszcze zdatne do użycia, można je komuś podarować lub odsprzedać. Co jednak zrobić z meblami, które nie nadają się do dalszego użytku?
Spis treści
Zużyty mebel i co dalej?
Meblem jest zarówno lekki taboret, jak i sporych gabarytów szafa. Niezależnie jednak od tego, czy jest możliwe wyniesienie mebla z domu bez pomocy osób trzecich, czy nie, nie można od tak wyrzucić go na śmietnik lub pozostawić w przypadkowym miejscu. Dlaczego? Chodzi zarówno o bezpieczeństwo w mieście, jak i o ochronę przyrody.
Meble są tworzone z różnych materiałów, często ze sobą łączonych za pomocą gwoździ, wkrętów lub odpowiednich klejów. Meble powstają więc z drewna, szkła, tkanin, metali i różnych materiałów sztucznych, jak np. plastik. Niektóre z nich nadają się do przetworzenia i ponownego wykorzystania, a inne nie. Dodatkowo wiele płaszczyzn meblowych jest pokrytych różnymi farbami i lakierami. Dlatego np. nie można utylizować mebli samemu przez spalenie ich w piecu służącym do ogrzewania domu.
Co zrobić ze zużytymi meblami?
Pierwszym problemem – zwłaszcza w przypadku dużych mebli – jest wyniesienie ich z domu. Kiedy jednak już się to uda, bo np. szafę są się rozkręcić na części, nie można od tak pozostawić wszystkiego na ulicy lub w altance śmietnikowej. Nie zabierze ich bowiem tradycyjny wóz do odbioru odpadów.
Zniszczonych, dużych mebli można się legalnie pozbyć na 3 sposoby:
- Poczekać na ogłoszenie o zbiorczym odbiorze odpadów wielkogabarytowych w swojej okolicy. Wtedy – na chwilę przed przybyciem wozów odbiorczych – trzeba po prostu wystawić meble przed budynek.
- Samemu wywieźć meble i dostarczyć je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Nie każdy jednak dysponuje odpowiednim samochodem oraz siłami ludzkich rąk.
- Skorzystać z usług warszawskiej firmy Eko-Bus, która kompleksowo rozwiąże problem: zgłoszą się po odbiór mebli pod wskazany adres, zapakują je do odpowiedniego samochodu i przekażą do wspomnianego wyżej punktu. Wystarczy jeden telefon, aby całą sprawę bezproblemowo załatwić.
Co dzieje się ze zniszczonymi meblami?
Dziś niestety wciąż wiele takich mebli trafia na zwykłe śmietniki albo podlegają niezgodnej z prawem utylizacji w piecach domowych. Natomiast dzięki działającym w Warszawie firmom, które wiedzą, co z takimi meblami zrobić, nie muszą one trafiać na zwykłe, czy – co gorsze – dzikie wysypisko w lesie. Nie muszą też w nieskończoność zabierać miejsca w domach, gdy właściciele nie są w stanie sami ich wynieść i dostarczyć pod stosowny adres.
Na szczęście rośnie świadomość tego, że odpady warto segregować, bo wtedy łatwiej je przetworzyć lub utylizować bez zagrożenia dla zdrowia ludzi i otaczających ich terenów zielonych. Oczywiście wywóz śmieci wielkogabarytowych kosztuje, jednak o wiele większą kwotę można zapłacić za karę, gdy ktoś zostanie przyłapany na gorącym uczynku podczas pozbywania się starych mebli na własną rękę, w niewłaściwy sposób.