Zastanawiasz się czy założyć system rekuperacji powietrza w swoim domu? Jeśli chcesz czerpać korzyści z odzysku ciepła z całej instalacji wentylacyjnej to montaż rekuperatora jest jedyną słuszną drogą. Przeczytaj najważniejsze rzeczy, które musisz wiedzieć o rekuperatorze.
Spis treści
Rekuperator – budowa. Kluczowa rola wymiennika ciepła
Budowa rekuperatora to przede wszystkim 4 główne elementy: wymiennik ciepła, wentylatory nawiewne oraz wywiewne, sterowniki wentylatorów i filtry. Jeśli chodzi o wyposażenie dodatkowe to najczęściej można spotkać nagrzewnicę elektryczną (zapobiega oszronieniu rekuperatora), nagrzewnica wtórna (nagrzewa powietrze, gdy temperatura na zewnątrz jest niska) oraz czujniki zaburzenia filtrów. Najważniejszym elementem jest wymiennik ciepła. To on odpowiada za wymianę powietrza wywiewanego i nawiewanego. Dzięki wymiennikowi masy powietrza nie mieszają się, co zapobiega przenoszeniu wilgoci, zapachów czy zanieczyszczeń.
Jak to jest z tym odzyskiem ciepła? Efektywność rekuperatora
Sprawność odzysku ciepła, jaką oferuje rekuperator, to bardzo ważny parametr. Dostępne na rynku urządzenia gwarantują efektywność na poziomie między 65% a 95%. W przypadku górnych wartości oferowanych przez producentów odzysk ciepła na poziomie 95% umożliwia zachowanie większości ciepła, które w przypadku braku rekuperatora zostałoby oddane do atmosfery, a tak zostaje w nasze domu i w większości przypadków nie musimy go ponownie ogrzewać.
Droga powietrza nawiewanego. Czyli jak działa rekuperator
Rekuperator przechwytuje strumienie powietrza, które jest wywiewane przez wentylację z budynku, zabiera ciepło powietrza wywiewanego, a następnie ogrzewa nim chłodne powietrze nawiewane, które z pomocą przewodów wentylacyjnych jest wtłaczane do pomieszczenia czy budynku. Można powiedzieć, że głównym zadaniem rekuperatora jest wymiana ciepła pomiędzy powietrzem wywiewanym a powietrzem nawiewanym. Budowa wymiennika ciepła, który jest zainstalowany w rekuperatorze pozwala na to, żeby oba strumienie powietrza się nie mieszały.
Zalety rekuperatora
Główną zaletą rekuperatora jest znaczne ograniczenie utraty ciepła podczas wentylacji budynku. Jednak nie jest to jego jedyna zaleta. Korzystanie z rekuperatora pozwala także na poprawę komfortu użytkowania pomieszczeniach, filtrowanie nawiewanego powietrza oraz poprawienie jego parametrów zdrowotnych, sprawna wymiana zużytego powietrza na świeże, a także ustawianie wydajności wentylacji bez względu na warunki pogodowe na zewnątrz oraz według własnych potrzeb.