Obok zlewozmywaka, lodówki i płyty grzewczej to właśnie czajnik należy do podstawowych elementów wyposażenia każdej kuchni. Co trzeba wiedzieć przed jego zakupem? Czy wybrać czajnik tradycyjny, a może nowoczesny, z dodatkowymi funkcjami? O jakiej pojemności i z jakiego materiału? W poniższym artykule rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
Spis treści
Rodzaje czajników — który wybrać?
Czajniki kuchenne możemy podzielić na dwa główne rodzaje. Pierwszy z nich to gazowy, czyli jak sama nazwa wskazuje — do użytku na kuchence gazowej. Większość modeli wykonano ze stali nierdzewnej, co oznacza, że są one solidne i bardzo trwałe. Do wyboru mamy niewielkie czajniki, idealne dla jednej osoby lub pary, oraz większe — o pojemności nawet ponad dwóch litrów, które sprawdzą się szczególnie w przypadku kilkuosobowych rodzin.
Tego typu czajniki tradycyjne są z nami już od wielu lat i dalej cieszą się dużą popularnością, choć ich design nieco się uwspółcześnił. Standardowo wodę wlewano do środka przez dzióbek, teraz zaś coraz częściej mamy zdejmowaną pokrywkę. Jedno się nie zmieniło — dalej o zagotowaniu wody informuje nas głośny gwizdek.
Drugim rodzajem jest natomiast czajnik elektryczny, dziś spotykany zdecydowanie najczęściej. Można umieścić go w dowolnym miejscu kuchennego blatu, oczywiście w pobliżu gniazdka elektrycznego. Pomocne jest tutaj z pewnością okienko z miarką, dzięki której dokładnie wiemy, ile wody wlaliśmy do środka. Czajniki elektryczne mieszczą zwykle od jednego do dwóch litrów.
Stal nierdzewna, szkło, plastik czy ceramika — przegląd materiałów
Czajniki kuchenne, bez względu na to, czy zdecydujemy się na czajniki tradycyjne, czy też nowoczesne, mogą być wykonane z różnych materiałów. Najpopularniejsze są czajniki z tworzywa sztucznego, czyli plastikowe. Są one lekkie, poręczne i tanie, a ich obudowa się nie nagrzewa.
Możemy też wybrać czajnik ze stali nierdzewnej, który prezentuje się bardzo stylowo, a przy tym jest bardzo wytrzymały. Powinien być wyposażony w termoizolację chroniącą przed nagrzewaniem się. Oprócz tego są jeszcze czajniki ze stali, ale pokryte kolorową emalią.
Oryginalny i minimalistyczny jest zaś czajnik elektryczny wykonany ze szkła hartowanego, który często posiada również podświetlenie w różnych barwach. Szklany czajnik pozwala obserwować wodę podczas procesu gotowania, jednak należy uważać, bo mocno się nagrzewa.
Możemy jeszcze zdecydować się na czajnik ceramiczny, utrzymany w retro stylistyce, który jest najbardziej dekoracyjny, jednak ciężki i dość podatny na uszkodzenia mechanicznie, więc trzeba się z nim delikatnie obchodzić.
Dodatkowe funkcje w kuchennych czajnikach
Mogłoby się wydawać, że czajniki kuchenne mają po prostu zagotować wodę i tyle. Wystarczy do tego jeden przycisk lub postawienie na kuchence. Okazuje się jednak, że nawet tego typu akcesoria mogą mieć dodatkowe udogodnienia.
Pierwsza to podtrzymywanie ciepła, co oznacza, że czajnik może cały czas utrzymywać wybraną temperaturę wody — wrzątek lub niższą (już od 40ºC). Taka funkcja jest bardzo przydatna między innymi podczas przyjęcia, gdzie goście nie muszą czekać aż woda ponownie się zagotuje. Kolejną funkcją jest podgrzewanie wody do wybranej temperatury, bez doprowadzania jej do wrzenia. Przykładowo możemy ustawić 60 bądź 80ºC, gdy parzymy herbatę i ziołowe napary, i taką też wodę otrzymamy. Skracamy tym samym czas przygotowywania rozgrzewającego napoju.
Już wiesz, jakie czajniki masz do wyboru? Na który się zdecydujesz? Pamiętaj, że nawet nie mając kuchenki gazowej nie musisz wcale rezygnować z designu czajnika tradycyjnego. Znajdziesz mnóstwo stylizowanych modeli! Udanych zakupów!