W kominach gromadzi się mnóstwo zanieczyszczeń, które z czasem mogą doprowadzić do niedrożności systemu i nieprawidłowego spalania się paliwa. W konsekwencji powstawać będą trujące substancje, szkodliwe dla domowników. Niezbędne jest więc regularne czyszczenia komina i sprawdzanie jego stanu, za co odpowiedzialny jest kominiarz. Jak często należy korzystać z jego usług i kiedy jest to szczególnie potrzebne?
Spis treści
Usługi kominiarskie – jak często należy z nich korzystać?
Kominiarz powinien dokonywać czyszczenia przewodów przynajmniej raz na 3 miesiące – mówimy tutaj oczywiście o domach mieszkalnych. W przypadku zakładów zbiorowego żywienia i obiektów, w których świadczone są usługi gastronomiczne, częstotliwość usług kominiarskich powinna być większa – nawet raz w miesiącu. Mówi o tym Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r., a konkretnie rozdział 7 dotyczący instalacji i urządzeń technicznych. Przewody kominowe powinny być czyszczone:
- co najmniej 1 raz na 3 miesiące, w przypadku ogrzewania paliwami stałymi;
- co najmniej 1 raz na 6 miesięcy, w przypadku ogrzewania paliwami płynnymi i gazowymi.
Jeżeli chcemy zadbać o własne bezpieczeństwo i drożność przewodów kominowych, najlepiej sprawdzić ich stan jeszcze przed sezonem grzewczym. Dbając o tę kwestię i zapewniając sobie regularne czyszczenie komina nie tylko unikniemy sytuacji, w której dym cofa się do wnętrza budynku, ale również nie narazimy się na karę.
Czy można samodzielnie czyścić komin?
Tak, jednakże wiąże się to z pewnymi konsekwencjami – np. w przypadku wybuchu pożaru i chęci uzyskania odszkodowania, możemy mieć problem. Wymagany w takiej sytuacji jest bowiem dowód pracy kominiarza, bez którego skorzystanie z ubezpieczenia może okazać się niemożliwe. Co więcej, usługi kominiarskie pozwolą nam czuwać nad stanem przewodu kominowego – specjalista powie nam np. czy nie warto przeprowadzić prac uszczelniających.
Samodzielne czyszczenie komina nie da nam gwarancji tego, że wszystkie zanieczyszczenia zostaną w stu procentach usunięte. Dlatego też mimo wszystko zalecamy skorzystanie z usług kominiarskich, tym bardziej, że ich ceny nie są wysokie – w zależności od regionu Polski będzie to od kilkudziesięciu do 200 złotych.
Metody czyszczenia komina
Wyróżnić można dwa sposoby na oczyszczenie przewodu kominowego:
- mechaniczną, w której wykorzystuje się specjalną szczotkę kominiarską – aby czyszczenie komina przy jej zastosowaniu było możliwe, trzeba pamiętać o odpowiednim dostosowaniu jej do kształtu przewodu;
- chemicznej, wykonywanej za pomocą ze specjalnych środków, mających na celu spalanie sadzy i które eliminują czarny dym oraz ograniczają emisję tlenku węgla.