Malowanie drewna nie powinno nastręczać wielu trudności, pod warunkiem, że cierpliwie i z uwagą podejmiesz się tego zadania. Warto mieć na uwadze, że pominięcie pewnych kroków lub niedbałość na którymś z etapów może negatywnie wpłynąć na efekt końcowy. Oto co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem malowania.
Wybierz odpowiedni preparat
Pierwszym etapem prac będzie wybór odpowiedniego preparatu do malowania. Na rynku dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do różnych powierzchni. Możesz wybrać specjalną farbę do malowania boazerii, mebli ogrodowych czy drewnianej elewacji. Jedną z propozycji są farby do drewna Vidaron. Vidaron do drewna to zarówno bejce do drewna, impregnaty ochronno-dekoracyjne do wykorzystania w ogrodzie czy lakiery do drewna. Farby Vidaron odznaczają się łatwą aplikacją, równomiernym wnikaniem w drewno i uwydatnianiem jego naturalnego piękna.
Przygotuj powierzchnię do malowania
Gdy masz już odpowiedni preparat idealny do malowanej powierzchni, czeka Cię jej dokładne przygotowanie do malowania. Od tego etapu zależy trwałość pracy i jej efekt wizualny. Przyspieszanie czy skracanie czasu schnięcia lub też pominięcie szlifowania może skutkować powstaniem wadliwej powłoki malarskiej.
Jeśli na drewno była nakładana już wcześniej powłoka malarska, musi być usunięta przed kolejnym malowaniem. Aby to zrobić można ją zeszlifować lub użyć odpowiednich środków służących do ich usuwania. Drobne ubytki w drewnie można uzupełnić specjalną pastą akrylową. W przypadku szlifowania, pamiętać, by dokładnie oczyścić drewno z pozostałego pyłu. Przyda się do tego zwykły odkurzacz lub wilgotna szmatka.
Narzędzia do malowania
Kolejną istotną kwestią jest wybór odpowiednich narzędzi do malowania. W przypadku dużej powierzchni możliwe jest malowanie natryskowe. Ta metoda odznacza się najwyższą wydajnością, bo skraca czas poświęcony na nakładanie kolejnych warstw. Sprawdza się ona głównie przy malowaniu dużych powierzchni.
Jeśli jednak malujesz krzesła ogrodowe lub nieduże zabawki, bardziej odpowiednie okaże się malowanie ręczne. Do wyboru masz wałek lub pędzel. W przypadku malowania ścian, podłóg lub elewacji, zdecydowanie lepszy będzie wałek, który zużyje mniejsze ilości preparatu i nie pozostawi smug. Warto jednak pamiętać, że o ile malowanie wałkiem jest dużo wydajniejsze, o tyle nie jest tak dokładne. Mniejsze powierzchni i miejsca trudniej dostępne lepiej malować pędzlem. Można wybrać różne szerokości pędzla i rodzaje włosia, odpowiednie do konkretnej pracy malarskiej.
Pamiętaj ponadto, że wałek oraz pędzel powinny być dobrane do środka, którym będziesz malować. W przypadku preparatów wodorozcieńczalnych przydatne będą wałki poliestrowe oraz nylonowe, które nie chłoną wody. Z kolei wałki gąbkowe, moherowe czy welurowe nadadzą się do szorstkich i chropowatych powierzchni. Pędzle o grubszym włosiu sprawdzą się na szorstkich płaszczyznach, a na gładkich te o miękkim włosiu. Z kolei pędzle z naturalnym włosiem najlepiej wykorzystywać w trakcie malowania farbami rozpuszczalnikowymi, do środków wodorozpuszczalnych lepsze okaże się sztuczne włosie.