Wiertło piórowe to jedno z tych wierteł, które przyda się w każdym gospodarstwie domowym. W zestawieniu z dobrą wiertarką pozwoli na wykonanie otworów w drewnie. Za sprawą swojej specyficznej budowy, zyskuje ono bardzo szerokie zastosowanie oraz świetne właściwości.
Co warto wiedzieć o wiertłach piórowych? Sklep EBMiA.pl oferujący ogromny wybór wierteł https://www.ebmia.pl/2603-wiertla przedstawia kilka najważniejszych informacji. Zapraszamy do lektury!
Spis treści
Co to jest wiertło piórowe?
Wiertło piórowe to jeden z rodzajów wiertła do drewna, który od innych różni się nie tylko budową, ale również średnicą oraz długością. Świetnie sprawdzi się ono do stosowania w gospodarstwie domowym, ale będzie także przydatne podczas prac remontowo-budowlanych. Zdecydowanie warto zainwestować w wiertło piórowe do swojej wiertarki, ponieważ ułatwi ono wykonywanie wielu zadań w domu i ogrodzie.
Wiertło piórowe – jak jest skonstruowane i jakie ma właściwości?
O wiertłach piórowych można z całą pewnością napisać, że są bardzo solidne. Ważne jest jednak, by pamiętać, że są solidne, jak na wiertła do drewna. Nie sprawdzą się jednak do obróbki innych, bardzo twardych materiałów. Będą natomiast znakomicie nadawały się do pracy z różnymi rodzajami drewna. Oprócz tego, że warto mieć je w swoim domu, są też wykorzystywane przez profesjonalistów. Na co dzień stosuje się je w warsztatach stolarskich oraz ciesielskich.
Za główne plusy wierteł piórowych uznaje się:
– Wysoką wytrzymałość (ze względu na to, ze zostały wykonane z solidnej stali) – wiertła znakomicie współpracują ze strukturą drewna i nie niszczą go podczas obróbki.
– Prostą obsługę – dzięki temu bez problemu można wykorzystywać je do prac amatorskich.
– Budowę wierteł – wykonywane nimi otwory mają charakterystyczny cylindryczny kształt. Mogą być dzięki temu stosowane przez bardzo długi czas do wykonywania otworów o tych samych wymiarach.
Wiertło piórowe zbudowane jest z trzpienia, często określanego także mianem chwyta. Dlaczego? Otóż tę nazwę zawdzięcza funkcji, jaką ta część pełni, a odpowiada ona za umocowanie narzędzia w wiertarce. Po drugiej stronie wiertła piórowego znajduje się zaś krawędź skrawająca. Jest to miejsce najbardziej narażone na uszkodzenia. Wynika to z faktu, że to ona wykonuje odwiert w drewnie. Więcej o budowie wierteł piórowych znajdziesz w poradniku na: https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/narzedzia-porady/wiertlo-piorowe/
Do czego stosowane są wiertła piórowe?
Wiertła piórowe wykorzystywane są do różnego typu prac stolarskich. Oczywiście będą one przydatne nie tylko w warsztatach, które zajmują się obróbką drewna, ale także w każdym gospodarstwie domowym. Świetnie sprawdzą się również podczas prac budowlanych. Wykorzystuje się je też do: montażu mebli, wiercenia otworów, prac renowacyjnych, a także podczas przeprowadzania prac wykończeniowych.
Jak wiercić za pomocą wiertła piórowego?
Stosowanie wierteł piórowych nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy czy doświadczenia. Ich użycie jest naprawdę bardzo proste. Ważne jest jedynie, by pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Da to gwarancję skutecznego przeprowadzenia prac, a także zapewni bezpieczeństwo podczas wiercenia. Należy przede wszystkim mieć na uwadze fakt, że wiertło piórowe ma końcówkę inną niż standardowe wiertła, dlatego też nie powinno się go używać na innych materiałach niż drewno.
Co więcej, zarówno rozmiar, jak i rodzaj wiertła piórowego powinny być dopasowane do wymiarów otworu, który ma zostać nim wywiercony. Jeśli będzie za duże lub za małe, cała praca zostanie zaprzepaszczona, a wywiercony otwór do niczego się nie przyda. Ponadto, jeśli wiercenie wiertłem piórowym wykonuje się po raz pierwszy, dobrym pomysłem jest uzbrojenie się w stabilizator, czyli na przykład w imadło lub statyw. Zwiększy to komfort pracy, a także pozwoli na wykonanie ładnych otworów. Warto zaopatrzyć się też w okulary ochronne, które zabezpieczą oczy przed dostaniem się do nich ostrych wiórów z drewna.
Jeśli szukasz wysokiej jakości narzędzi skrawających, sprawdź ofertę sklepu EBMiA.pl który oferuje wiertła, gwintowniki, narzynki, frezy – https://www.ebmia.pl/4452-frezy pogłębiacze, rozwiertaki, nawiertaki i wiele więcej.