Wiele osób zastanawia się nad tym, czy zdecydować się na wentylację mechaniczną, czy klimatyzację? Oczywiście w pierwszym przypadku chodzi o rekuperację, gdyż jak wiadomo wymiana powietrza jest niezbędna w każdym budynku. Klimatyzacja z kolei jest dodatkowym przywilejem, ale oba systemy wpływają na komfort powietrza wewnątrz, choć w inny sposób. Co jest lepszym wyborem? Przekonajmy się.
Spis treści
Wentylacja a klimatyzacja – co należy wiedzieć?
Wentylacja to po prostu system kanałów wentylacyjnych czy też kratek wentylacyjnych zapewniających stałą wymianę powietrza zużytego na świeże. Bez wentylacji budynek nie zostanie oddany do użytku, bo we wnętrzu musi być zapewniony przepływ powietrza i dostęp do tlenu. Jeśli chodzi zaś o klimatyzację to tu mamy do czynienia ze schładzaniem lub ogrzewaniem powietrza, które znajduje się w pomieszczeniu. Nie mamy tu jednak do czynienia z jego wymianą. Oczywiście klimatyzator może powietrze oczyszczać z alergenów dzięki zastosowaniu filtrów czy schładzać dzięki zastosowaniu czynnika chłodniczego, jednak nie wymienia powietrza. Zapewnia zatem głównie komfort termiczny. Podstawą działania rekuperacji poza wymianą powietrza jest odzyskiwanie ciepła. Wymienniki ciepła o dużej efektywności mogą odzyskiwać ciepło z powietrza wywiewanego i w znaczący sposób ograniczać straty ciepła, a także zapobiegać wahaniom temperatury na skutek wymiany powietrza ze zużytego na świeże. Co więcej, w przypadku najlepszych wymienników ciepła dwa strumienie praktycznie się nie mieszają. Zatem choć głównym zadaniem wentylacji jest wymiana powietrza, to pośrednio wpływa także na komfort termiczny.
Wentylacja – co mamy do wyboru?
Można zdecydować się na wentylację grawitacyjną. W tym przypadku jest się jednak skazanym na kaprysy aury, bo do wymiany powietrza potrzebny jest wiatr, a latem wpuszcza się do wnętrza gorące powietrze i schładzanie w ciągu dnia nie jest możliwe. Inaczej jest w przypadku wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, która wyposażona jest w czerpnie, wyrzutnie, ale i wentylatory wymuszające przepływ powietrza oraz wymienniki ciepła. Jeśli nawiewane powietrze jest chłodniejsze od tego wewnątrz, to automatycznie temperatura zostanie nieco podwyższona poprzez odzysk ciepła. Niemniej jednak żadna wentylacja pod względem schładzania nie może równać się z klimatyzacją. Poza wentylacją mechaniczną z rekuperacją, możliwe jest wybranie wentylacji wywiewnej, gdzie wentylatory montowane są w kanałach wentylacyjnych, a także nawiewno-wywiewnej, gdzie wentylatory doprowadzają i usuwają powietrze, natomiast nie występują wymienniki ciepła. Zatem, gdy chce się ograniczyć straty ciepła, a jednocześnie zapewnić efektywny przepływ powietrza należy wybrać wentylację mechaniczną z rekuperacją.
Jak działa klimatyzacja latem i zimą
Aby zdecydować się na jeden z systemów, warto poznać szczegóły działania klimatyzacji. Jak już wspomnieliśmy nie wymienia ona powietrza, a schładza lub ogrzewa to, które znajduje się w pomieszczeniu. Podstawą działania klimatyzacji są: parownik, skraplacz, sprężarka, zawór rozprężny, a także dwa wentylatory. Parownik pobiera ciepło z pomieszczenia, a skraplacz oddaje je do otoczenia. Sprężarka lub zawór rozprężny pozwalają na przejście czynnika w fazę ciekłą lub gazową. Zimą klimatyzator może służyć jako dodatkowe źródło ogrzewania. Moc grzewcza klimatyzatora pozwala na dogrzanie pomieszczenia.
Co wybrać – wentylację mechaniczną czy klimatyzację?
Pozostaje kwestia wyboru, ale czy można wybrać pomiędzy tymi rozwiązaniami. Wydaje się, że w przypadku gdy lata nie są zbyt upalne, do zapewnienia komfortu termicznego wystarczy wentylacja mechaniczna, zwłaszcza taka wyposażona w by pass. Jednak gdy amplituda temperatur wewnątrz i na zewnątrz latem jest spora, to bez klimatyzacji się nie obejdzie. Z kolei zimą wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwoli zaoszczędzić nieco na energii cieplnej, której nie będzie potrzeba aż tak wiele. Koszty mogą być ograniczone nawet o 50%. Niemniej jednak sama wentylacja bez sprawnie działającego systemu ogrzewania nie zapewni nam komfortu termicznego. Z kolei klimatyzacja może pozwolić na dogrzanie wnętrza. W związku z tym odpowiednim wyborem może być połączenie obydwu systemów, bo mogą ze sobą dobrze współpracować.
Bez wątpienia nie można wybrać pomiędzy wentylacją a klimatyzacją, bo to dwa zupełnie odrębne systemy i każdy z nich pełni inną funkcję. Niemniej jednak mogą się dobrze uzupełniać.