Bycie modnym oznacza nie tylko ślepe podążanie za trendami, ale również czerpanie tego co najlepsze z wzorców modnych wiele lat temu. Podobnie jak renesans przeżywają ubrania czy buty naszych babć i mam, tak samo powraca moda na stylizowane meble, odwołujące się do kształtów i wzornictwa sprzed wielu lat. Styl ten nazywamy vintage.
Mianem vintage określa się nie tylko elementy z tzw. “drugiej ręki”, ale również meble stylizowane na ubiegłe dekady. Styl vintage króluje zarówno w meblarstwie, jak i branży odzieżowej, a ubrania, plecaki czy inne dodatki idealnie sprawdzają się we współczesnych, modnych stylizacjach.
Meble vintage do wnętrz z duszą
Styl vintage w meblarstwie z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Sam w sobie oznacza zamiłowanie do starych, ale wciąż pięknych rzeczy – nie są to jednak antyki, ale meble, które mają własną historię i stanowią pewnego rodzaju symbol minionych czasów. Produkty w stylu vintage są więc najodpowiedniejsze dla osób, które cenią sobie historię, przesłanie jakie ona niesie oraz znaczenie, jakie ma dla współczesnego człowieka. Meble vintage to meble z duszą; nie zawsze idealne, często noszące ślady użytkowania, jednak każdy z nich to osobna historia, która ma ogromne znaczenie dla użytkowników tych mebli.
W świecie aranżacji wnętrz termin vintage nie oznacza odwołania do konkretnego okresu w modzie i wzornictwie, ani nawet do konkretnej epoki. Miłośnicy tego stylu sięgają jednak najchętniej do wzornictwa z XX wieku, począwszy od okresu przedwojennego, aż po wczesne lata siedemdziesiąte. Jedno jest pewne, wybierając meble w stylu vintage można stworzyć niepowtarzalne pomieszczenie, a nawet aranżację całego domu lub mieszkania, łącząc ze sobą meble, które z pozoru do siebie nie pasują.
Przykłady aranżacji w stylu vintage
Nie wiesz czego szukasz, ani jakie meble chcesz wybrać? Dla vintage nie ma to większego znaczenia, ponieważ oryginalną aranżację w tym stylu można stworzyć niemal z niczego. Wystarczy odrobina cierpliwości, zacięcia i smykałki do wykańczania wnętrz, aby uzyskać perfekcyjne efekty. Można to zrobić na dwa sposoby – stare wnętrze wyposażyć w nowoczesne elementy lub nowe wnętrze w wyszukane starocie. Kluczem jest bowiem połączenie starego z nowym, co stosunkowo łatwo można osiągnąć, dbając o to, aby nie tworzyć z domowego wnętrza muzeum.
Wśród elementów, które doskonale sprawdzą się we wnętrzu w stylu vintage, znajdują się stare fotele, komody, stoliki, a nawet tapeta w wiktoriański wzór. Meble można znaleźć nie tylko w sklepach z wyposażeniem w stylu vintage, ale również na targach staroci, aukcjach internetowych, a nawet na domowych wyprzedażach. Takie elementy wystarczy odnowić – nadać im odpowiedni kolor i fakturę, lub odrobinę postarzyć, wykorzystując nowoczesne metody wykończeniowe.
Masz już ładnie urządzone wnętrze, ale chcesz je nieco odmienić? Zobacz, co oferują dodatki vintage. W tej kategorii z łatwością można znaleźć drobne gadżety, dzięki którym każda aranżacja nabierze wyrazu. W ich wyborze dużą rolę odgrywa kolor i kształt. W koszyku podczas zakupów mogą znaleźć się zarówno obrazy w ozdobnych ramach, jak i świeczniki, czy stojące lustra. Dodatkiem do sypialni czy garderoby mogą być również ubrania vintage – kurtki, apaszki czy inne akcesoria, które będą nie tylko idealnym dopełnieniem modnych stylizacji vintage, ale również ozdobą wnętrza. Styl vintage pozostawia dużą dowolność wyboru, dlatego jest idealny dla tych, którzy lubią zmiany.
1 comment
Dla mnie niezwykle pięknie przytulności vintage dodają lustra. Najlepiej takie w masywnej ramie, wyraziste. Kojarzą mi się głównie z chatką mojej babci, która miała tysiące luster w domu – nad kominkiem, w sypialni, nawet w kuchni. Do dziś pamiętam takie stare lustro w drewnianej, grubej ramie. Podobny trik zresztą zastosowałam w swojej sypialni, gdzie był taki pusty kąt nad komodą.