Panele fotowoltaiczne, podobnie jak pozostałe odnawialne źródła energii, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród Polaków. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ wizja zainwestowania w ekologiczną i opłacalną formę ogrzewania domów wydaje się być niezwykle interesująca. Już teraz pojawiają się jednak pytania o sposób utylizacji materiałów takiego typu.
Spis treści
Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?
Domowa fotowoltaika jest zbudowana z szeregu komponentów, wśród których można znaleźć tworzywa sztuczne, szkło oraz miedź. Rozkładanie się poszczególnych materiałów wiąże się z wydzielaniem do środowiska substancji toksycznych, dlatego wraz z inwestycją w odnawialne źródła energii należy pomyśleć o sposobach ich utylizacji za kilkadziesiąt lat. Moduły fotowoltaiczne, mimo użycia przy produkcji coraz nowszych technologii, mają określony termin swojej używalności. Żywotność paneli fotowoltaicznych obecnie wynosi z reguły około 30 lat – po tym czasie użytkownik danego modułu stanie przed problemem zutylizowania zużytych ogniw.
Ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych?
Utylizacja paneli fotowoltaicznych to skomplikowany proces, który jest niemożliwy do samodzielnego przeprowadzenia w warunkach domowych. Ze względu na swoją budowę moduły są uznawane za elektrośmieci, czyli odpady wymagające określonych warunków do poddania ich dalszej obróbce. Wraz z rozwojem fotowoltaiki na rynku pojawiały się przedsiębiorstwa, które oferują użytkownikom odbiór i utylizację odpadów tego typu. Jednoznaczne określenie ceny takiej usługi jest praktycznie niemożliwe, jednak większość firm stosuje przelicznik zależny od liczby kilogramów paneli. Standardowe ceny wahają się od 2 do 5 zł za kilogram modułu, co biorąc pod uwagę stosunkowo niewielki ciężar całej instalacji pozwala obliczyć, że w przypadku niewielkiego domu jednorodzinnego utylizacja wyniesie od 300 do 500 zł.
Jak wygląda proces utylizowania paneli fotowoltaicznych?
Maszyna do utylizacji paneli fotowoltaicznych poddaje poszczególne komponenty działaniu wysokiej temperatury, która doprowadza do neutralizacji toksycznych substancji. Wcześniej moduły są pozbawiane elementów szklanych i aluminiowych, a materiały te poddane procesowi recyklingu są przetapiane i ponownie wykorzystywane. Taki sam proces czeka elementy krzemowe, które po oddzieleniu od reszty fragmentów modułu są wzbogacane, dzięki czemu mogą być ponownie wykorzystane przez producentów paneli. Wbrew powszechnie panującej opinii, utylizacja paneli fotowoltaicznych nie jest szkodliwa dla środowiska. Większość podzespołów jest poddawana procesowi recyklingu – jedynym warunkiem jest konieczność jego przeprowadzenia w kontrolowanym i bezpiecznym otoczeniu.
Jak dbać o panele fotowoltaiczne?
Zarówno wiata fotowoltaiczna, jak i moduły dachowe, wymagają odpowiedniej konserwacji. Proces ten pozwala ograniczyć gromadzenie się zabrudzeń, które uniemożliwiają przedostawanie się światła słonecznego do wnętrza instalacji. Kurz, pył i przyklejone do powierzchni modułów liście najłatwiej usunąć przy pomocy zmiękczonej wody z dodatkiem odpowiedniego detergentu. Warto jednak dokonywać konserwacji paneli w sposób ostrożny, ponieważ zbyt duże ciśnienie wody lub niewłaściwy środek chemiczny może uszkodzić zewnętrzną powierzchnię. Warto przeprowadzać mycie paneli fotowoltaicznych dwa razy do roku – dzięki temu użytkownik zyska pewność, że instalacja będzie wydajna i w pełni efektywna niezależnie od pogody i warunków atmosferycznych.
Fotowoltaika w budynkach domowych – jaka będzie jej przyszłość?
Mycie i utylizacja paneli fotowoltaicznych to jedyne działania, które użytkownik modułu dachowego będzie musiał przeprowadzić po zakupie instalacji. Obecnie koszty utylizacji paneli leżą po stronie klienta, jednak coraz częściej pojawiają się głosy o konieczności zmiany w tym aspekcie. Być może za jakiś czas na terenie Unii Europejskiej zostaną wprowadzone regulacje, które zobowiążą producentów fotowoltaiki do ponszenia kosztów utylizacji paneli po ich zużyciu. Jedno jest pewne – odnawialne źródła to jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi w branży energetycznej, dlatego wraz z upływem czasu można spodziewać się stopniowego wprowadzania zmian, które będą korzystne dla użytkowników takich systemów.