Antresola to niskie pomieszczenie wydzielone z górnej części parteru, czasami także piętra. To, jaką pełni funkcję, zależy głównie od jej wielkości. Dodatkową przestrzeń uzyskaną dzięki niej można wykorzystać na bibliotekę, sypialnię czy kącik pracy. Jeśli obiega wnętrze z trzech stron, tworzy galerię — rodzaj traktu komunikacyjnego łączącego różne części domu. Z kolei małe antresole o lekkiej konstrukcji przypominają mebel i zostają niekiedy zredukowane do roli schowka.
Antresola jest dobrym rozwiązaniem, kiedy zmieniają się nasze potrzeby mieszkaniowe, np. powiększa się rodzina lub chcemy zmodyfikować przeznaczenie pomieszczeń. Wtedy zyskujemy dodatkowy pokój, który możemy wykorzystać zgodnie z oczekiwaniami. Jeśli dysponujemy odpowiednio wysokim pomieszczeniem, otwierają się przed nami możliwości tworzenia niecodziennych konstrukcji. W starym budownictwie dzięki postawieniu antresoli udaje się niemal podwoić metraż pokoju, a obniżenie sufitu pozwala zaaranżować miłe i przytulne wnętrze. Antresola jest również użyteczna przy adaptacji wysokich hal, które były niegdyś magazynami, spichlerzami bądź pełniły inne funkcje industrialne. Przez zorganizowanie dodatkowego poziomu łatwiej rozplanować mieszkanie i złagodzić jego surowość. Warto jednak za-stanowić się, czy choć częściowo nie zachować pierwotnego charakteru pomieszczenia – uzyska się dzięki temu oryginalne i nowocześnie urządzone wnętrze. Pokój z kominkiem urządzono na dużym podeście. Ciężkie, ciemne meble mogłyby przytłoczyć przestrzeń. Otwarte wnętrze staje się przestronniejsze i zyskuje dostęp do naturalnego światła.
Antresolę można wznieść podczas b wy domu lub dostawić ją później. Przede wszystkim powinna być bezpieczna i stabilna. Najprostszym rozwiązaniem jest oparcie jej na filarach lub na be umocowanych w ścianie (po zamaskowaniu staną się zupełnie niewidoczne). Z uwagi na możliwość przeciążenia najrzadziej stosuje się antresole podwieszane na stropie budynku. Dobór materiałów, z których zostanie zbudowana dodatkowa powierzchnia.. zależy od stylistyki wnętrz oraz wielkości i charakteru pomieszczenia. Inne rozwiązanie zastosujemy w domach utrzymanych w stylu minimalisty, a inne w stylowych. Stal pozwala na konanie delikatniejszej konstrukcji, z kolei drewno wprowadza niepowtarzalny klimat, antresolę z żelbetu na to można wznieść jedynie na etapie budynku. Jeśli konstrukcję wykonamy z drewna, musi być dobrze wyprawione – w przeciwnym razie będzie skrzypieć.
Główne zalety antresoli to: powiększa powierzchnię użytkową o dodatkową kondygnację, wzbogaca przestrzeń, dzieląc ją na dwa poziomy, dzięki czemu otwierają się różne perspektywy oglądu wnętrza (z góry i z dołu), poprawia proporcje zbyt małych pomieszczeń – mieszkanie wydaje się większe, niż jest w rzeczywistości, sprzyja integracji rodziny – wszyscy domownicy znajdują się w zasięgu swych grosów.
Czasami wystarczy niewielka różnica poziomów, aby wydzielić pomieszczenia. Tutaj dzięki zbudowaniu kuchni na podeście została ona optycznie wyodrębniona z reszty salonu. Nawet w przypadku małej różnicy poziomów wymagana jest jednak barierka. W małych projektach na podest dodatkowego piętra wykorzystywane są luksfery bądź hartowane lub zbrojone szkło. Stosuje się też perforowaną blachę, która daje interesujący wgląd na parter. Wznosząc antresolę, nie zapomnijmy o balustradzie, która zabezpiecza przed wypadnięciem. Musi być na tyle solid-na, by wytrzymać ciężar ludzkiego dała. Można ją wymurować, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że zwiększy to wagę konstrukcji. Obok klasycznych rozwiązań z użyciem drewna czy metalu wykorzystuje się też hartowane szklą płyty poliwęglanu lub ażurowe, metalowe kraty. Ciekawym pomysłem jest takie zaaranżowanie przestrzeni antresoli.
W nietypowym miejscu między piętrami można ustawić niewielkie biurko. Okno na półpiętrze i odpowiednie lampy dobrze oświetlą kącik pracy.
rolę balustrady odgrywały meble. Należy jednak pamiętać, że mają one przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom. Antresolę z parterem łączą schody. Wybór ich rodzaju zależy od wysokości oraz przeznaczenia pomieszczenia, do którego prowadzą. Im częściej będziemy korzystać z antresoli, tym wejście na nią powinno być wygodniejsze.
Dobrze, aby wysokość antresoli umożliwiła swobodne poruszanie się w pozycji stojącej na każdym poziomie. Pomieszczenie, w którym zamierzamy ją postawić, musi mieć co najmniej 4 m wysokości. Jeżeli jednak chcemy uzyskać dwa pełnowartościowe poziomy, wysokość wnętrza powinna być nie mniejsza niż 4,60 m. Pamiętajmy, że antresole wymagają odpowiedniego oświetlenia. Zamiast lamp sufitowych lepiej zamontować kinkiety. Z kolei dostęp światła dziennego zależy od przeznaczenia antresoli. Jeśli chcemy na niej zorganizować sypialnię, bliskość okna nie jest konieczna, natomiast gdy zamierzamy urządzić tam kącik do pracy, musimy zapewnić sobie światło dzienne. Jeżeli sufit antresoli jest jednocześnie sufitem domu, można zastosować świetliki w dachu. Dostęp światła naturalnego zyskamy również, zostawiając w ściankach otwory, które można przeszklić bądź też wznosząc ściany z materiałów przezroczystych – szkła lub poliwęglanu. Zgodnie z prawami fizyki nagrzane po-wietrze ucieka do góry, dlatego też na antresoli jest cieplej niż pod nią. Powinniśmy zadbać o odpowiednie wietrze-nie pomieszczenia pod sufitem. Dobrym rozwiązaniem jest do-prowadzenie systemu wentylacyjnego lub za-montowanie specjalnego wentylatora mechanicznego. Problemem może być również hałas. Na wyższym poziomie szczególnie przeszkadzają dźwięki, które dochodzą z dołu. Wytłumi je nieco warstwa wełny mineralnej umieszczona w konstrukcji stropu podłogi oraz położenie wykładziny. Jeżeli chcemy zyskać dodatkowe zamknięte pomieszczenie, zastanówmy się nad obudowaniem antresoli.
Konstrukcja antresoli, na której przebywać będą 2-3 osoby oraz stanie łóżko czy biurko, powinna znieść obciążenie 150 kg/m2. Grubość stropu może wahać się od kilku do 20 cm, zależnie od funkcji antresoli. Minimalna wysokość balustrady to 110 cm.