Niewątpliwie dziedziniec wewnątrz domu, czyli patio nie jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Można jednak urządzić oranżerię, czyli patio wewnątrz domu, albo też dobudować drewnianą konstrukcję po jednej ze stron budynku tworząc azyl na łonie natury. Dziś podpowiemy, jak urządzić takie miejsce, niezależnie od tego na którą z wersji się zdecydujesz, może być prawdziwą wizytówką. Już teraz zdradzimy, że niezwykle istotne jest oświetlenie, wszak z tego miejsca chcemy korzystać nie tylko za dnia, ale również wieczorem. Warto wykorzystać energooszczędne źródła światła, czyli żarówki led.
Spis treści
Zadbaj o dobór mebli ogrodowych lub wypoczynkowych
W zależności czy decydujesz się na klasyczne patio czy też coś na jego kształt w bryle domu, możesz do niego wybrać odpowiednie meble. Najlepiej sprawdzą się te ogrodowe. Drewniane leżaki w klasycznej brązowej barwie pasują zarówno do stylistyki skandynawskiej, jak i rustykalnej. Do prowansalskiej najlepiej wybrać bielone drewno. Z kolei w industrialnej sprawdzą się metalowe meble ogrodowe. Można wybrać nawet ciężkie modele żeliwne. Z pewnością takie meble nie będą narażone na porywisty wiatr, jednak już przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi trzeba je chronić. Zresztą to samo tyczy się mebli drewnianych, które również mogą wymagać okresowej impregnacji. Zamiast rozkładanych leżaków możesz postawić na krzesła i dobrać je do drewnianego lub metalowego stołu. W przypadku patio w bryle budynku, czyli oranżerii, która jest ogrzewana, sprawdzą się nawet meble tapicerowane. Skórzane uświetnią tzw. pomarańczarnię we włoskim stylu.
Roślinność ma kluczowe znaczenie – zadbaj o kompozycję
Są takie elementy, których na patio nie może zabraknąć. Należą do nich roślinny. Jeśli patio jest ograniczone drewnianym daszkiem z podporami, to z boku można posadzić małe krzewy ogrodowe. Jednak obok stolika czy leżaków warto umieścić również donice z kwiatami. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że ze względu na położenie i ograniczenie daszkiem, patio zawsze znajduje się w półcieniu. Dlatego konieczne jest znalezienie roślin, które preferują takie warunki i dobrze się w nich rozwijają. Z pewnością sprawdzą się cyprysiki. Oczywiście są także odpowiednie gatunki drzew, które można uprawiać w formie drzewka bonsai, np. sosny czy jodły. Sprawdzą się także hortensje, krzewuszki czy też azalie japońskie, a rodzaj roślinności oczywiście najlepiej skomponować z aranżacją ogrodu.
Dekoracyjne dodatki, które dodają przytulności
Na patio powinny znaleźć się również dekoracyjne dodatki, które wprowadzają „ciepło domowego ogniska”. Z pewnością na stole warto umieścić świece w odpowiednim świeczniku. Można również wykorzystać do dekoracji naczynia wypełnione ozdobnymi kamieniami, które mienią się w promieniach słońca. W stylu skandynawskim nie może zabraknąć również latarenek. Ta dekoracja występuje również w klasycznej stylistyce, dlatego równie dobrze można je wykorzystać w aranżacji rustykalnej. Jeśli chcesz patio urządzić w estetyce retro, to mogą sprawdzić się również kaganki i lampy naftowe. To oczywiście elementy dekoracyjne, gdyż realne światło dadzą lampy i oprawy świetlne.
Oświetlenie, czyli praktyczny element patio w odpowiedniej tonacji
Patio koniecznie trzeba dobrze oświetlić. Ponieważ przynajmniej z jednej strony sąsiaduje z bryłą budynku, a w klasycznej wersji z dwóch stron, doprowadzenie elektryczności nie będzie trudne. Warto zdecydować się na kinkiety tuż przy wejściu na patio, gdyż doskonale oświetlą całe patio. Oczywiście jeśli z patio do ogrodu prowadzą niewielkie schody również je można oświetlić stosując odpowiednie żarówki led. Istotne znaczenie ma dobór odpowiedniego kąta świecenia, a także stopień ochrony IP źródła światła, jak i samej oprawy. Na zewnątrz wymagane jest przynajmniej IP 44. Niezawodna żarówka led może świecić przez wiele tysięcy godzin, dlatego to dobra inwestycja.
Jeśli nie mur, to przynajmniej parawan – zapewnij sobie strefę relaksu
Na sam koniec mamy jeszcze jedną radę. Mianowicie, jeśli patio ma być funkcjonalne powinno być prawdziwą strefą relaksu. Zatem jeśli nie lubisz zakłócać sobie odpoczynku koniecznością prowadzenia rozmowy z sąsiadem zza płotu, to możesz stworzyć mur oddzielający dwie posesje. Jednak budowa dodatkowych murowanych odgrodzeń to kolejne koszty, dlatego lepiej postawić na prawan. Wystarczy umieścić kilka parawanów z boku patio, by zapewnić sobie więcej intymności. Ponieważ dostępne są modele wiklinowe, ale i takie o metalowej konstrukcji, możesz dopasować je do ogólnej aranżacji.
Urządzenie patio nie jest łatwym zadaniem, jednak kierując się zasadami poszczególnych stylistyk, a także własną intuicją można stworzyć wymarzoną strefę relaksu. Sporządź listę potrzebnych rzeczy i odhaczaj poszczególne etapy. Ani się obejrzysz, a będziesz pić wyborną kawę na swoim przytulnym patio.
1 comment
Bardzo dobrze, że wspominacie o oświetleniu. Dodałabym tylko, żeby postawić na kilka punktów świetlnych, bo kinkiety na elewacji do jedno, plafony to drugie, a lampiony to trzecie. Każdy z nich daje inny efekt i każdy jest równie atrakcyjny i stwarza fajny klimat. No i lampy powinny być dostosowane do czynników zewnętrznych – wiatru, śniegu, deszczu itd. Od siebie dodam, że na patio świetnie sprawdzają się girlandy, np. rozwieszone pod sufitem. Przepiękny klimat tworzą, aż się chce przesiadywać 🙂