Umiejętne wykorzystanie dekoracyjnych właściwości ścian, sufitów i podłóg może w znaczący sposób wpłynąć na zmianę proporcji oraz charakter pomieszczenia. Kolor sufitu i podłogi na równi z barwą ścian, mebli i ozdobnych dodatków, potrafi stworzyć klimat właściwy tylko danemu wnętrzu.
Podstawową sprawą jest wybór gamy kolorystycznej. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ściany mają stanowić neutralne tło dla mebli i sprzętów, czy też dzięki zastosowaniu wyrazistych barw będą one znaczącym elementem aranżacji mieszkania. Kolor, deseń i faktura ścian wpływają na wygląd wnętrza: jeżeli pomieszczenie ma jakieś charakterystyczne cechy, np. ściany lub sufit nachylone są pod nietypowym kątem, jest kilka otworów drzwiowych lub okiennych, właściwie dobra-na dekoracja ujednolici przestrzeń albo wręcz przeciwnie, zwróci uwagę na nieregularności, jeśli chcemy zamaskować bądź odwrócić uwagę od mankamentów wnętrza, warto pokryć jedną ze ścian mocnym, wyrazistym kolorem (przyciągnie wzrok), duże możliwości zmiany wyglądu pomieszczenia daje wykorzystanie deseni łamią one monotonię, zaznaczają granicę, akcentują wybrane elementy. Rodzaj wzoru i częstotliwość jego powtarzania muszą być dobrane do proporcji i skali wnętrza. Duże motywy w kontrastowych kolorach działają przytłaczająco w małych pokojach, natomiast drobne desenie w przestronnych wnętrzach będą niewidoczne. Pionowe paski na tapetach lub namalowane farbą kierują wzrok w górę i w dół, dzięki nim niski sufit wyda się wyższy
Warto też pamiętać, że farby i fototapety są materiałami bardziej uniwersalnymi i dużo tańszymi, łatwiej też je wymienić niż kafelki, kamień czy boazerię. Różnorodne techniki malarskie: malowanie fakturowe oraz nakładanie struktury – nadadzą ścianom głębię i pomogą ukryć nierówne powierzchnie. Wymagają jednak fachowego wykonania.
Wbrew pozorom kolor sufitu jest nie mniej istotny niż barwa ścian. Powinien on być jasny, gdyż wówczas odbija światło i kieruje je do wnętrza pomieszczenia. Jeśli jest źle dobrany, może działać przytłaczająco i powodować bóle głowy. Sufit najlepiej pomalować tym samym kolorem co ściany, jednak o kilka tonów jaśniejszym. W bardzo wysokich pomieszczeniach sprawdzają się odcienie ciemniejsze niż ściany — dzięki czemu wnętrze będzie się wydawało niższe. Przy swobodnym aranżowanie wierzchni użytkowej trudno jest uniknąć widocznych fragmentów instalacji elektrycznych, wodociągowych, klimatyzacyjnych i innych. Zastosowanie sufitów podwieszanych pozwala ukryć to, co nieestetyczne, jednocześnie daje wprost nieograniczone możliwości kształtowania architektury Wybierając odpowiednie rozwiązania możemy nie tylko obniżyć zbyt wysokie wnętrze. Sufity skośne lub miękko wijące się na kilku poziomach sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe. Najlepszy rezultat przynosi podkreślenie linii sufitu szeregiem niewielkich, widocznych lamp punktowych lub światłem ukrytym pomiędzy jego poziomami. We wnętrzach, które mają niskie stropy, dobrze jest zastosować lustrzaną powłokę lub kasetony, które odbijają światło. Jeżeli czegoś nie można ukryć, należy to wy-eksponować. Belki stropowe podkreślone są ciemniejszą bejcą. Poprzeczne linie optycznie poszerzają salon. Zastosowanie zdecydowanej barwy uwypukla kształt okien.
Wyraźnie wpływa na inne elementy wykończenia wnętrza. Spośród wielu materiałów, z których można ją wykonać, każdy daje odmienny efekt kolorystyczny i fakturalny. Ma także określone właściwości (trwałość, łatwość pielęgnacji), dzięki którym nadaje się do poszczególnych pomieszczeń. Trzeba również wziąć pod uwagę rodzaj podłogi w sąsiednich wnętrzach i za-stanowić się, czy korzystniej będzie wykonać ją w tym samym stylu, czy też z innych materiałów. Najlepszymi kolorami dla podłogi są wszelkie barwy ziemi (brązy, terakoty, beże, zgaszone zielenie, szarości). Materiał o neutralnej barwie nie zdominuje bowiem pozostałych elementów wyposażenia i da wrażenie przestronności pomieszczenia. Pozwoli także na ewentualne zmiany stylu wnętrza, jakich będziemy chcieli do-konać w przyszłości. Na takiej podłodze dobrze będą wyglądały barwne chodniki lub dywany. Jeśli zależy nam na wnętrzu ekstrawaganckim, pobudzającym, użyjmy jaskrawych, „sztucznych” kolorów. Należy jednak pamiętać, że zbyt intensywne barwy mogą się szybko znudzić. Istotną sprawą jest wybór materiału na podłogę. Trzeba wziąć pod uwagę jego cenę, odporność na zużycie i łatwość utrzymania w czystości. Większość z nas preferuje materiały naturalne, a więc drewno, kamień, kafle ceramiczne. Niektóre gatunki drewna można stosować nawet w łazienkach. W supernowoczesnych wnętrzach wykorzystuje się bardzo wytrzymały lany beton. Na rynku dostępna jest także szeroka gama tworzyw sztucznych — guma, PCW żywica. Oprócz tego, że łatwo się je kładzie, skutecznie tłumią hałas.
Warto także pamiętać, że interesujący efekt daje łączenie podłóg z różnych materiałów. Dzięki temu można zaznaczyć odrębność funkcji w przestrzeni jednego wnętrza. Mozaika uatrakcyjnia kominek, stwarzając we wnętrzu niepowtarzalny klimat. Wymaga jednak fachowego ułożenia, a koszt pracy jest wyższy niż cena materiału. Jasna drewniana podłoga jest zawsze atrakcyjna. Pasuje zarówno do wnętrza tradycyjnego, jak i nowoczesnego. Dobrze komponuje się z szarym kolorem ścian, zwłaszcza że taką samą barwę zastosowano na okładzinę ścienną.