Tworzymy powłokę, wcierając przygotowany roztwór niegubiącą włosków szmatką. Nie wolno wylewać oleju na powierzchnię, należy jedynie nacierać powierzchnię zwilżoną olejem szmatką. Nacierać należy codziennie, przez 20-30 dni (dwadzieścia do trzydziestu). Jak widać, metoda ta wymaga nieco cierpliwości. Powierzchnie utrzymujemy w dobrej kondycji, wcierając nieco oleju co kilka miesięcy. Gdyby z czasem tak wytworzona po-wierzchnia stała się lepka, przecieramy ją szmatką zmoczoną terpentyną, a po wyschnięciu nakładamy nową warstwę oleju. Teoretycznie powłoka olejowa jest odporna na wilgoć i dość odporna na wysoką temperaturę. Woskowanie Niektóre meble tradycyjnie były jedynie pokrywane woskiem i nie ma sensu podczas renowacji zmieniać sposobu ich wykończenia.
Co więcej, czasem jesz to wprost niemożliwe z uwagi na fakt, że woskowane drewno, jak już wspomniano, nie przyjmuje politury ani lakieru. Gdy zachodzi potrzeba wykonania nowej powłoki na meblu woskowanym, trzeba być świadomym faktu, że mebel woskowany najlepiej na nowo pokryć woskiem. Czasem można po prostu nałożyć na mebel nową powłokę wosku, nie zdejmując starej, zazwyczaj jednak stare pokrycie woskowe składa się z resztek wosku, połączonych z nawarstwionym brudem. Skorupę taką należy więc przed nowym woskowaniem usunąć. Wosk usuwamy terpentyną lub mieszaniną terpentyny i oleju lnianego – poprzez pocieranie szmatką nasyconą tymi płynami. Niekiedy jednak tak delikatna metoda nie wystarcza dla usunięcia starego wosku, zwłaszcza scalonego w jedną skorupę z wieloletnim brudem. Stosujemy wtedy ścieranie delikatną wełną stalową bądź włókniną, przy jednoczesnym zmiękczaniu czyszczonej powierzchni terpentyną lub terpentyną z olejem. Bywa, że wobec twardości starej powłoki woskowej konieczne jest jej zeskrobanie cykliną lub szkłem.
Osobiście doradzam stosowanie szkła z uwagi na większą precyzję tej metody, a co za tym idzie – niniejsze prawdopodobieństwo spowodowania ubytków w powierzchni czyszczonego drewna. Wosk jest substancją od dawna używaną do wykańczania mebli, przede wszystkim dębowych. Woskowa powierzchnia pochlania kurz i z tego względu stare meble dębowe mają, niezwykle ciemny kolor. Przed woskowaniem miękkich gatunków drewna dobrze jest zagruntować powierzchnię drewna, dwiema warstwami lekko rozcieńczonej politury. Następnie należy przeszlifować powierzchnie włókniną lub czymś równie delikatnym, szlifując tylko zgodnie z kierunkiem włókien.