To, jaki rodzaj domu zostanie wybrany przez inwestora, jest podyktowane często praktycznymi pobudkami. Tak rzecz wygląda np. w przypadku projektów domów na wąską działkę. W przypadku, gdy teren nie stanowi ograniczeń, często w pierwszej kolejności brane są pod uwagę aspekty czysto wizualne. Które propozycje architektów warto poznać przed ostatecznym wyborem?
Spis treści
Projekty domów energooszczędnych
Pewien stopień niezależności energetycznej, a co za tym idzie, oszczędności na rachunkach, można wypracować już na etapie wyboru projektu. Biorąc pod uwagę obecny stan przepisów w Polsce i naciski kładzione np. na efektywność cieplną i izolacyjną poszczególnych rozwiązań, domy energooszczędne mocno zyskują na popularności.
Czym one się wyróżniają? Przede wszystkim użyciem wyższej jakości materiałów budowlanych oraz wdrożeniem nowoczesnych technologii wspomagających, np. rekuperacji lub pompy ciepła. To także bardzo rozsądne gospodarowanie metrażem i maksymalizacja praktycznego wykorzystania przestrzeni.
Projekty domów na wąską działkę
Oprócz powyższej, dość ogólnej kategorii, istnieje jeden rodzaj domów, który cieszy się sporym zainteresowaniem. Są toprojekty domów na wąską działkę – domoweklimaty.pl, jako duża pracownia projektowa, ma kilkadziesiąt takich propozycji. Można je przeglądać z uwzględnieniem minimalnej szerokości działki, co znacząco ułatwia wybór. Wśród propozycji najmniejszy projekt to „Kowalski”, przewidziany na 35 metrów kwadratowych (bez pozwolenia) i wykonany w technologii szkieletowej. Największy to „Samba II” o powierzchni użytkowej blisko 159 metrów, z czterema pokojami i garażem. Jak widać, nawet na wąskiej działce przy odpowiednim projekcie można postawić całkiem spory obiekt.
Stawiasz dom na wąską działkę? Przeczytaj, jak zoptymalizować miejsce w garderobie: Nowoczesne systemy przechowywania w garderobie – poznaj ciekawe rozwiązania
Domy z zapleczem usługowym
Do grupy specjalistycznych, nieco mniej popularnych projektów zaliczają się te, które oprócz przestrzeni mieszkalnej dysponują powierzchnią usługową. Czy da się te dwie funkcje dobrze połączyć w nowoczesnym domu? Oczywiście! Biorąc pod uwagę popularność biznesów e-commerce prowadzonych bardzo często z domu, taka funkcjonalność może być ciekawym pomysłem na dotarcie do nowych klientów.
Czy na tym propozycje rodzajów domów się kończą?
Oprócz wyżej wymienionych można wyróżnić jeszcze naprawdę wiele podziałów wśród nieruchomości:
- ze względu na kondygnacje (zazwyczaj parterowe lub piętrowe),
- z piwnicą lub bez (obecnie odchodzi się od wykonywania podpiwniczeń),
- styl nowoczesny, dworkowy,
- z dachem płaskim i skośnym,
- na małą lub płytką działkę,
- szeregowce, bliźniaki, letniskowe.
Wszystkie powyższe można wyszukać na stronie pracowni Domowe Klimaty, korzystając przy okazji z wielu filtrów oraz możliwości podglądu na renderach. Dostępna jest również opcja przeglądu spodziewanych kosztów budowy.
Bez względu na to, jaką działkę posiada inwestor i jaki ma gust, zawsze można znaleźć tani i dobrze przygotowany projekt nowoczesnego domu w bazie gotowych propozycji. Ostateczny wybór należy do przyszłych mieszkańców nieruchomości, a podyktowany powinien być nie tylko marzeniami, ale i względami praktycznymi – w tym obszernością budżetu.