Tuż obok minimalistycznych i oszczędnych w formie dodatków, coraz większą popularność zdobywają ozdoby w klimacie Art Deco. Określane tym mianem tkaniny cechują się bogatym wzornictwem, ale też solidnym wykonaniem. Dlatego doskonale pasują do współczesnych wnętrz, w których na równi z designem liczy się wysoka jakość i funkcjonalność produktów.
Z tkanin Art Deco powstają eleganckie dekoracje tekstylne. Najczęściej są to poszewki na poduszki, zasłony oraz narzuty. Można pokusić się o więcej i zamiast traktować je jako dodatki, osadzić w głównej roli. Oznacza to nic innego jak obicie tkaniną pufy, fotela, krzesła czy kanapy.
Przepych kontrolowany
Dzisiaj we wnętrzach, nawet tych bogato wyposażonych, liczy się funkcjonalność. Dążenie do posiadania przestronnych oraz wygodnych pomieszczeń w domu nie wyklucza jednak stosowania zdobionych tkanin ze złotymi akcentami. Warto jednak zestawiać je ze stonowanymi odcieniami ścian oraz prostymi formami mebli. Najlepiej więc zrezygnować z tapety w geometryczne wzory czy perskiego dywanu, skoro obicie mebla wypoczynkowego imituje marmur czy marokańskie koniczynki. Pozwól mu zagrać główne skrzypce i stać się sercem salonu!
Wzory w stylu Art Deco
Art Deco to charakterystyczne wzornictwo, które zyskuje coraz więcej zwolenników. Motywy w hexagony, jesienne kwiaty, ażurowe liście, figury geometryczne czy łuski tworzą interesujące trójwymiarowe efekty. Nanoszone są za pomocą ekologicznych tuszów wodnych, co pozwala zachować głębię kolorów na długi czas. Jednocześnie taka metoda jest bezpieczna dla zdrowia i spełnia wymogi europejskie (dotyczące obecności szkodliwych chemikaliów).
Jeżeli chodzi o paletę barw, to wśród tkanin nowoczesnych dominują odcienie niebieskiego, zielonego, ale też szarości, bieli, czerni i złota (najczęściej wypełniającego kontury).
Dobre tkaniny dekoracyjne
Z założenia tkaniny dekoracyjne są wykorzystywane do szycia elementów, które pełnią funkcję ozdobną, a nie użytkową. Dlatego mogą być one cieńsze, bardziej elastyczne, aby ładnie układały się na poduszkach czy karniszach. Powinny być też miękkie w dotyku, a w tej roli niezastąpiony jest welur. Profesjonalnych tkanin obiciowych najlepiej szukać w odpowiedniej hurtowni tapicerskiej.
Jeżeli jednak zamierzasz wykonać z nich obicie mebla, postaw na grubsze materiały o większej gramaturze. Zazwyczaj te warunki spełniają tworzywa sztuczne, w tym poliester. Tutaj ważne są takie parametry jak wytrzymałość na ścieranie, odporność na wysokie temperatury (trudnopalność), sposób barwienia (aby kolor nie płowiał, był intensywny przez długi czas).