Własny taras to miejsce, w którym można się zrelaksować, odpocząć po ciężkim dniu, a także przyjąć gości. Aby rzeczywiście spełniał swoją funkcję, musi zostać prawidłowo wykonany. Jedną z najistotniejszych rzeczy jest jego podłoże. Sprawdź, co lepiej się sprawdzi – taras drewniany, betonowy czy kompozytowy.
Spis treści
Cechy charakterystyczne tarasu drewnianego
Taras drewniany jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów tarasów przydomowych. Jego największą zaleta jest charakterystyczny wygląd, który kojarzy się z naturą, a także dobrym gustem. Same drewniane deski tarasowe zazwyczaj są ciepłe w dotyku, a jednocześnie nie nagrzewają się przesadnie podczas upałów. To sprawia, że chodzenie po nich zawsze jest przyjemnością. Taki typ tarasu stosunkowo prosto się tworzy, ponieważ można go wykonać z dużych elementów.
Jak każde rozwiązanie, tak i taras drewniany, ma swoje wady. Niestety drewno na tarasie jest jednym z najmniej trwałych materiałów, który może zmieniać kolor pod wpływem słońca. Wymaga także cyklicznej konserwacji polegającej na zabezpieczeniu konstrukcji przed grzybami oraz niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Ponadto jeśli chcesz, aby drewniany taras służył Ci przez lata, powinien być zadaszony.
Cechy charakterystyczne tarasu betonowego
Jak natomiast wygląda kwestia tarasu betonowego? Przede wszystkim nadaje się on do domów, w których panuje styl industrialny, ponieważ sam beton doskonale się z nimi komponuje. Ponadto jest stosunkowo prosty do utrzymania w czystości. Daje także duże możliwości, jeśli chodzi o wykończenie, ponieważ może przybrać formę wielu rodzajów płytek.
Niestety ogromną wadą takiego tarasu jest fakt, że mocno się nagrzewa w upalne dni. Może nabrać takiej temperatury, że chodzenie po nim boso nie będzie możliwe. Ponadto podczas deszczu płyta betonowa może zacząć się ślizgać. Samo wykonanie betonowej przestrzeni jest także czasochłonne i wymaga włożenia dużej ilości pracy.
Cechy charakterystyczne tarasu kompozytowego
Ten rodzaj tarasu tworzą deski kompozytowe, czyli deski wyprodukowane ze zmielonego drewna wymieszanego z materiałem PCV lub polipropylenem. Swoim wyglądem bardzo przypominają samo drewno, jednak nie posiadają charakterystycznych dla niego sęków. Jest to jednak bardzo chętnie wybierany materiał, ponieważ w przeciwieństwie do tarasu drewnianego, nie wymaga tak częstej pielęgnacji i konserwacji.
Niestety tak jak inne rodzaje tarasów, tak i deski kompozytowe, nie są pozbawione wad. Stosunkowo szybko mogą się na nich pojawić zarysowania, a także zacieki od deszczu. Zdecydowanie nie są także odporne na wysokie temperatury, a pod wypływem promieniowania UV mogą się na nich pojawić przebarwienia.
Podsumowując, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który rodzaj tarasu jest lepszy. To, czy wybierzesz deski drewniane, kompozytowe czy beton powinno zależeć od Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli nie wiesz, jaką decyzję podjąć, warto zamówić fachowca do swojego domu, który podpowie, co najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.