Wydawać by się mogło, że zrobienie remontu to proste zadanie, że może go dokonać każdy, bez odpowiedniej wprawy czy doświadczenia. Niestety nie jest to tak proste jak się wydaje. Potrzeba odpowiedniego planowania, uzbrojenia się w cierpliwość, a nawet wykonywania tych samych rzeczy po XX razy. Niejednokrotnie musiałem powtarzać pracę, którą już niby zrobiłem, ale zawsze znalazły się jakieś niedoróbki, które trzeba było zmodyfikować. Czasami cała praca zaczynała się od początku, co było bardzo frustrującym przeżyciem. Osobiście zawsze ciesze się, gdy wszelkie prace związane z remontem mam już za sobą, Z drugiej strony martwię się, bo wiem że w najbliższym czasie będzie mnie czekać kolejna porcja „przygód”. Zawsze bowiem jest tak, że jak skończysz jedno, to nagle zaczyna się drugie i tak przez całe życie. Trudno to przeskoczyć. A jak jest w przypadku aranżacji łazienki? To jedno z najtrudniejszych, o ile nie najtrudniejsze, pomieszczeń do aranżacji w całym domu. Z całą pewnością w tym miejscu czeka was najbrudniejszy remont w całym mieszkaniu/domu. Przyklejanie kafelek, montowanie płytek, wanny czy innych urządzeń jest dość brudną pracą i ciężko w wykonaniu. Przy odpowiedniej wprawie większość tych rzeczy można wykonać samemu. Wprawdzie popełnisz kilka błędów, ale na przyszłość nauczysz się doskonalić swoje techniki – omijając błędy. To dobry wstęp do dalszych prac remontowych, które są zdecydowanie łatwiejsze i przyjemniejsze. W dzisiejszym artykule zaproponuje wam stworzenie własnej szafki łazienkowej, która nie będzie droższa niż 100 zł. Co więcej, może być zupełnie darmowa, jeżeli masz odpowiednie przedmioty czy narzędzia. To prosty sposób na zrobienie czegoś samemu, bez pomocy kart kredytowych czy kredytów. Nie dość, że zaoszczędzisz pieniądze, to jeszcze się czegoś nauczysz. Co będzie nam potrzebne?
Mając w zapasach trochę sklejki o grubości 10 mm można wykonać bardzo praktyczną szafkę łazienkową, która łączy funkcje schowka na przybory do golenia, kosmetyki i inne drobne przedmioty oraz lustra łazienkowego, tak potrzebnego przy goleniu i kosmetyce twarzy. Konstrukcja jest bardzo prosta i opiera się na zasadzie sztywnej ścianki tylnej wykonanej z tej samej sklejki co pozostałe elementy. Wymiary są duże jak na wielkość budowanych łazienek, lecz ilość miejsca w szafce pozwala na zrezygnowanie z wszelkich dodatkowych półeczek i schowków.
Elementy pilarką tarczową do wiertarki. Do cięcia sklejki używamy pił z drobnymi zębami, aby uniknąć strzępienia brzegów. Jeżeli będą się jednak strzępiły, to można temu zapobiec przez podklejenie Ig cięcia od doki paskami papieru lub papierową taśmą podgumowaną. Można użyć dowolnego kleju stolarskiego. Po przycięciu wszystkich elementów należy dopiłować je do wymaganych wymiarów oraz sprawdzić kątownikiem prostopadłość wszystkich sąsiadujących krawędzi. Następną czynnością jest oczyszczenie i wyrównanie wszystkich powierzchni – albo ręcznie, papierem ściernym nałożonym na klocek drewniany lub sklejone dwa kawałki płyty pilśniowej porowatej, albo przystawką – szlifierką. Szlifować trzeba jeszcze przed montażem, bo po sklejeniu całości do niektórych powierzchni nie będzie już dostępu.