Remont mieszkania lub domu jest bardzo dużym przedsięwzięciem, które wiąże się z poważnymi kosztami. Żeby zredukować ilość zbędnych kosztów do minimum należy bardzo szczegółowo zaplanować proces remontu. Jest to pomocne zwłaszcza, jeżeli zamierzamy zaciągnąć pożyczkę na remont.
Plan remontu
Szczegółowe rozpisanie poszczególnych etapów remontu i związanych z nimi wydatków pozwoli nam uniknąć ukrytych dodatkowych kosztów. Jeżeli zaciągamy kredyt na remont, brak takiego planu może spowodować ubieganiem się od banku o niewłaściwą kwotę, której późniejsza zmiana może być niemożliwa lub też przysporzyć wielu formalnych komplikacji i tym samym opóźnić przyznanie kredytu. Wnioskując o kredyt najlepiej jest zaznaczyć nieco wyższą kwotę niż planowaliśmy, na wypadek gdyby w międzyczasie pojawiły się nieprzewidziane koszty. Samo oprocentowanie kredytu warto też sprawdzić w porównywarce kredytowej, aby płacić najniższe możliwe odsetki.
Koszty remontu – od czego zależą?
Koszty remontu będą zależały przede wszystkim od powierzchni lokalu lub domu, stopnia zaawansowania prac i ilości elementów, których zakup planujemy. Będą one wyglądały inaczej, gdy będziemy kompletnie przebudowywać pomieszczenia, łączne z wyburzaniem ścian, czy zajmiemy się jedynie wymianą podłóg i płytek ceramicznych w łazience.
Ważny jest również standard wykończenia lokalu, który często zależy od tego czy jest to nieruchomość przeznaczona pod wynajem, czy kredytobiorca zamierza mieszkać tam osobiście. Zwykle w lokale pod wynajem nie inwestuje się astronomicznych kwot, pozostając jedynie przy niezbędnym standardzie.
Koszty remontu będą inne w zależności od ilości elementów, które zamierzamy wymieniać. Wymiana okien jest przykładowo dość dużą ale także i zróżnicowaną inwestycją, w zależności ile ich jest, a także jakie modele wybierzemy. To samo dotyczy wymiany drzwi. Do tego dochodzi praca ekipy remontowej.
Koszty generalnego remontu będą obejmowały wymianę instalacji sanitarnej i elektrycznej, co również nie obejdzie się bez opłacenia specjalistycznej ekipy. Remont generalny w przypadku domu jednorodzinnego obejmować może również wymianę dachu.