Na charakter danego wnętrza składa się kombinacja wielu elementów, które powinny ułożyć się w harmonijną całość, tworząc specyficzną atmosferę. Ludzie najlepiej funkcjonują w przyjaznych miejscach, wywołujących pozytywne emocje. W projektowaniu wnętrz i wzornictwie nie ma obiektywnych standardów. To, co nam się podoba, zależy od naszych gustów. Odrzucenie tradycyjnych reguł i schematów prowokuje niekonwencjonalne rozwiązania, dzięki którym możemy uzyskać niepowtarzalny klimat pomieszczenia.
Aranżację przyjaznego wnętrza rozpocznijmy od analizy naszego stylu życia oraz potrzeb, dzięki temu projektowane dom czy mieszkanie będą współgrały z naszą osobowością. Pamiętajmy, że ich stylistyka powinna pasować do temperamentu i usposobienia domowników Zanim zdecydujemy się na zaaranżowanie wnętrza w określonym stylu, zastanówmy się, w jakim będziemy czuli się najlepiej — np. purystycznym, utrzymanym w stylu romantycznym czy też w niezobowiązującym, lekko bałaganiarskim etno. Odpowiedzi na te pytania pozwolą uświadomić nam, czego szukamy. Ważne, by nasze założenia pasowały do wnętrza, jego klimatu i możliwości przestrzennych.
Inspiracją może być wszystko, czerpiemy ją z wielu źródeł: filmów, książek, wystaw, zdjęć w kolorowych magazynach. Cała otaczająca nas rzeczywistość, stymuluje wyobraźnię. Nie bójmy się nawet odważnych działań, istotne, by nasze mieszkanie miało „duszę”. Warto wyeksponować jeden element: obraz, oryginalną tkaninę lub niepowtarzalny mebel, który będzie punktem wyjścia do aranżacji całości. Pomysłem na znalezienie własnego stylu może być zastosowanie kontrastu, np. ciężkie formy zestawione z lekkimi, finezyjnymi kształtami. W tym wypadku należy zachować dobre proporcje pomiędzy tym, co solidne i surowe, a tym, co delikatne i kruche. Także kolor – ścian, mebli lub dodatków – stosowany konsekwentnie w całym mieszkaniu, stanie się nicią łączącą wnętrza. Możemy wyróżnić kilka stylów odwołujących się do konkretnych trendów. Nazwy i podział są sprawą umowną – to potoczne rozumienie pojęć związanych z charakterem określonej stylistyki. Nawet jeśli zdecydowaliśmy się na urządzenie wnętrza w określonej manierze, pamiętajmy, że warto dodać coś od siebie – dzięki temu pomieszczenie zyska rys indywidualizmu.
Kluczem do dobrego stylu jest prostota, nie oznacza ona jednak krępowania wyobraźni, nie należy bać się eksperymentowania. Można łączyć różne meble, zestawiając te o zbliżonej wielkości, kolorystyce lub stylistyce. Trzeba unikać przystawiania wszystkich mebli do ścian, choć nie powinny one przeszkadzać w poruszaniu się. Spójny wygląd pokoju najłatwiej uzyskać, używając par sprzętów, np. lamp, foteli, stolików. Dodatki, kolory, meble mogą się różnić, ale nie powinny się „klocie’ lub wykluczać — mogą być różnorodne. ale z tej samej rodziny, np. kilka odcieni jednego koloru lub barw o podobnym natężeniu.
Odtwarzanie stylów historycznych przy projektowaniu jest z jednej strony wynikiem nostalgii za minionymi a z drugiej — chęcią sięgnięcia po konwencje architektoniczne, które mały próbę czasu. Jeśli chcemy nadać pomieszczeniu charakter danej epoki, nie trzeba odwzorowywać jej stylu w każdym szczególne. Stworzenie właściwego klimatu to zasługa niewielkiego, ale ważnego się detalu — rzeźby.