Przez lata konwencjonalne ogrzewanie budynków było niemalże jedyną możliwością. Pojawienie się ogrzewania podłogowego odmieniło jednak spojrzenie na te kwestie i przetarło zupełnie nowe szlaki. Ogrzewanie takie wybierane jest w tych pomieszczeniach, gdzie zwykle skarżymy się na zbyt duży chłód. Świetnie sprawdzi się w dużych, przejrzystych salonach, ale również w łazienkach czy też ubikacjach. Nie brakuje jednak również osób, które z powodzeniem instalują taki rodzaj ogrzewania w praktycznie całym domu. Dzięki coraz nowocześniejszej konstrukcji budynków i ograniczeniu strat cieplnych tego rodzaju ogrzewanie jest w dzisiejszych czasach niezwykle wydajne.
Warto przy tej okazji wspomnieć, że ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem przyjaznym dla osób chorujących na alergię. Tak równomierne rozłożenie temperatury w pomieszczeniu sprawia, że znacząco ograniczony jest ruch kurzu.
Spis treści
Jak działa ogrzewanie podłogowe?
Zasada działania ogrzewania podłogowego jest stosunkowo podobne do ogrzewania klasycznego. To system grzewczy oparty o rurki z wodą, z tą różnicą, że inaczej niż w przypadku grzejników ściennych, cała instalacja jest na stałe zamontowana pod naszą podłogą. Całość zostaje podłączona do systemu centralnego ogrzewania. Ogrzewanie podłogowe jest kompatybilne z wieloma rozwiązaniami inteligentnymi, a wspomagane sterownikami i podłączone do różnorodnych aplikacji może być częścią składową inteligentnego domu.
Z czego składa się ogrzewanie podłogowe?
Aby nasz „podłogowy grzejnik” działał poprawnie, wykonane musi być całkiem sporo prac. Dlatego właśnie tego typu decyzja powinna zapaść już na etapie decydowania o podłogach w naszym domu, czyli gdy znajduje się on w stanie surowym. Jeżeli zdecydujemy się na wykonanie ogrzewania podłogowego w wykończonym już budynku, liczyć musimy się z mnóstwem skomplikowanych prac, które będą generowały dodatkowe koszty. Na stropie lub podkładzie na gruncie ułożone zostaje kilka warstw izolujących. To przede wszystkim izolacja przeciwwilgociowa oraz płyta izolacyjna z folią. Na wykonaną izolację układane są precyzyjnie rury, którymi w przyszłości będzie płynąć woda. Rurki są rozkładane równomiernie na powierzchni całej podłogi, a następnie przypięte specjalnymi spinkami. Na tak przyszykowaną konstrukcję wylewana jest wylewka (jastrych). Dopiero w tym momencie można przystąpić do ostatecznych prac wykończeniowych, czyli na przykład układać płytki lub panele.
Aby całość pracowała sprawnie i by cieszyć się wygodą rozważyć warto listwy do podłogówki – specjalną listwę, która umożliwi zarządzanie całym ogrzewaniem z jednego punktu w mieszkaniu.
Jak dobrać sterowniki do podłogówki?
Banałem byłoby stwierdzenie, że kierować powinniśmy się przede wszystkim jakością wykonania i tym, czy marka producenta jest uznana w środowisku. Warto jednak skupić się na kwestiach technicznych i indywidualnymi oczekiwaniami, które mamy względem naszego ogrzewania podłogowego. Sterowniki do podłogówki przede wszystkim muszą spełniać nasze wymagania techniczne, czyli obsługiwać odpowiednią dla nas liczbę pomieszczeń oraz siłowników w samym ogrzewaniu podłogowym. To właśnie od parametrów obsługi termostatów i siłowników zależeć będzie w dużej mierze przydatność i to, czy dane urządzenie będzie pracowało na odpowiedniej dla nas liczbie stref.
Listwy i panele sterujące – z kablami czy bez?
Kwestia wyboru pomiędzy urządzeniami bezprzewodowymi i klasycznymi, z okablowaniem bywa tematem sporów, choć już znacznie rzadziej, aniżeli dawniej. W przypadku okablowania zdecydowaną wadą może okazać się mniejsza estetyka, choć zwykle w przypadku sterowników do ogrzewania podłogowego problem dotyczy maksymalnie jednego, zwykle dość krótkiego kabla. Oczywiście oznacza to zajęcie gniazdka elektrycznego w naszym domu, co z kolei jest argumentem przeciwko wyboru przewodowych rozwiązań. Zdecydowanie jednak na jego korzyść przemawiać może niższa cena, aniżeli w przypadku nowocześniejszych rozwiązań przewodowych. Listwa przewodowa działa identycznie jak listwa bezprzewodowa, ale liczyć możemy na nieco niższą cenę w jej przypadku.
Najważniejsze korzyści z użytkowania sterowników ogrzewania podłogowego:
- możliwość płynnej regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu osobno,
- oszczędność energetyczna w przypadku wyboru programów inteligentnych,
- listwa z obsługą Internetu pozwala na zdalne zarządzanie poprzez wifi
W sklepie Sterownikitech.pl znajdziemy mnóstwo ciekawych rozwiązań technologicznych, które pozwalają na zoptymalizowanie systemu grzewczego w naszym domu oraz dostosowanie ogrzewania podłogowego do naszych indywidualnych preferencji. To sklep, w którym również zyskamy cenne porady przed zakupem od osób, które w dziedzinie ogrzewania są fachowcami z wieloletnim doświadczeniem.