Z terminem stan deweloperski spotkał się każdy, kto kiedykolwiek kupował mieszkanie lub dom, albo interesował się tym tematem. Ten model zakupu nieruchomości jest w Polsce bardzo popularny, chociaż niewiele osób wie, z czym tak naprawdę się wiąże. Sprawdź czym jest stan deweloperski i co warto o nim wiedzieć!
Przy zakupie nowej nieruchomości niemal 90% Polaków wybiera mieszkanie lub dom w stanie deweloperskim. To dużo, biorąc pod uwagę, że zjawisko to niemal nie występuje w krajach Europy Zachodniej, gdzie znacznie częściej wybierana jest opcja wykończenia pod klucz.
Spis treści
Czym jest stan deweloperski?
Mówiąc oględnie, stan deweloperski oznacza stan nieruchomości umożliwiający rozpoczęcie jej wykończenia. Najczęściej obejmuje więc położenie tynków wewnętrznych i zewnętrznych, osadzenie drzwi wejściowych oraz okien i parapetów wewnętrznych i zewnętrznych, położenie niezbędnych instalacji (wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, grzewczej i wentylacyjnej), wykonanie wylewki podłogowej i przygotowanie ścian do malowania. Zakres prac może się jednak różnić u poszczególnych deweloperów, a ich dokładny opis powinna zawierać umowa sprzedaży mieszkania lub dołączone do niej załączniki. Oprócz wymienionych prac, stan deweloperski może obejmować również zagospodarowanie przestrzeni wokół domu, np. zbudowanie ogrodzenia lub drogi dojazdowej, albo niektóre prace wewnętrzne, np. wykonanie schodów wraz z balustradami czy ocieplenie poddasza.
Zakres prac wchodzących w skład terminu “stan deweloperski” jest więc szeroki, a definicja samego pojęcia bardzo płynna. Decydując się na zakup mieszkania lub domu w stanie deweloperskim trzeba więc dokładnie sprawdzić, która część prac będzie już wykonana, a którą trzeba będzie zrobić samodzielnie. Dzięki temu można nie tylko uniknąć niespodzianek po odebraniu kluczy do nowego mieszkania, ale również stworzyć harmonogram i kosztorys dalszych prac.
Na to zwróć uwagę, jeśli kupujesz mieszkanie w stanie deweloperskim
Przy zakupie nieruchomości w stanie deweloperskim takich jak mieszkania Gdynia dostępne na portalu Obido.pl, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na zakres przeprowadzonych przez dewelopera prac, ale również jakość i standard zastosowanych materiałów. Ważne są głównie ściany nośne i działowe, stolarka okienna wraz z parapetami, wykończenie posadzki czy położone tynki. W zależności od dewelopera można spotkać się zarówno z różnym zakresem prac, jak i standardem materiałów, a więc konieczne jest sprawdzenie ich jakości, która determinuje czas i ewentualny przymus dokonania zmian przed całkowitym wykończeniem mieszkania. Jakość materiałów powinna być znana inwestorowi już na etapie podpisywania umowy przedwstępnej.
Stan deweloperski a wykończenie mieszkania
Niezależnie od zakresu prac, jakie wykonał deweloper, zakup mieszkania w stanie deweloperskim wymaga samodzielnego wykończenia. Skala prac zależy jednak od tego, jak dużo zrobi deweloper. W większości przypadków inwestor musi nastawić się na konieczność:
- pomalowania ścian, a niekiedy również położenia tynków i gładzi, oraz ich przygotowania do malowania,
- wykończenia podłóg i ścian płytkami, panelami lub innymi materiałami,
- sprawdzenia rozłożenia gniazdek i dokonania ewentualnych poprawek,
- zweryfikowania rozmieszczenia grzejników i oświetlenia, oraz położenia podejść wody,
- wstawienia drzwi wewnętrznych,
- wykonania białego montażu w łazience i kuchni, czyli montażu armatury sanitarnej.