Zakup nowego domu lub mieszkania wiąże się ze zgromadzeniem odpowiedniej gotówki, ale też z dokonaniem kilku kluczowych wyborów. W takim przypadku mamy styczność ze stanem deweloperskim, surowym zamkniętym lub pod klucz. Oczywiście najwygodniejszą opcją byłaby ta ostatnia, ale często ludzie decydują się na stan deweloperski. Z czego to wynika? Przede wszystkim wpływ na to może mieć możliwość zaaranżowania mieszkania lub domu w dowolnie wybrany sposób. Wszystko jest całkowicie zależne od nowych domowników, którzy decydują się na wyłożenie odłożonych pieniędzy. Daje to ogromną satysfakcję, więc nic dziwnego, że takie nieruchomości cieszą się obecnie tak dużym zainteresowaniem.
Spis treści
- Stan deweloperski – co to oznacza w praktyce?
- Stan deweloperski – jakie prace zostały wykonane na tym etapie?
- Mieszkanie lub dom w stanie deweloperskim – podstawowe zalety i wady
- Stan deweloperski – kluczowe są zapisy znajdujące się w umowach. Ile takie mieszkanie może nas kosztować?
- Stan deweloperski – kilka słów podsumowania
Stan deweloperski – co to oznacza w praktyce?
Jeśli chcemy sobie odpowiedzieć na pytanie, co konkretnie w praktyce oznacza stan deweloperski, to trudno będzie uzyskać nam jednoznaczną odpowiedź. Nie jest to w żaden sposób uregulowane, więc w dużej mierze zależy od dewelopera, z którym nawiążemy współpracę. Z racji tego tak ważne jest ustalenie wszelkich szczegółów, które będą w stanie zabezpieczyć interesy sprzedającego i kupującego.
Warto zastanowić się nad tym, z czym mamy do czynienia w przypadku stanu deweloperskiego, a na czym konkretnie polega stan surowy zamknięty. Ten drugi oznacza dla nas to, iż w nieruchomości nie zostały wykonane żadne prace wykończeniowe. Zakończone zostały natomiast następujące prace:
- stolarka okienno-drzwiowa,
- ścianki działowe,
- pokrycie dachowe.
Stan deweloperski pozwala na wstępne wykończenie całego domu. Jak widać powinniśmy poważnie zastanowić się nad tym, jaką nieruchomość chcemy konkretnie zakupić i ile pieniędzy możemy na to finalnie przeznaczyć.
Stan deweloperski – jakie prace zostały wykonane na tym etapie?
Popularność mieszkań w stanie deweloperskim nie za bardzo nikogo dziwi, ponieważ nie trzeba przeznaczać na nie aż tak dużych pieniędzy, jak w przypadku mieszkań pod klucz. Oczywiście wiele zależy od tego, jakie mamy oczekiwania, potrzeby oraz jakie prace chcemy przeprowadzić we własnym zakresie.
Stan deweloperski jest równoznaczny z zakończeniem następujących prac:
- posadzki,
- podłączenie oraz umiejętne rozprowadzenie instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej,
- tynkowanie ścian i sufitów.
Jeśli potencjalni inwestorzy myśleli, że na tym etapie w mieszkaniach pojawią się meble, to są w grubym błędzie. Nie kładzie się również żadnych płytek i nie montuje się drzwi wewnętrznych. W niektórych przypadkach mamy styczność z tzw. białym montażem parapetów i urządzeń sanitarnych. Dużo zależy od oferty, na którą natrafimy na rynku nieruchomości, więc na pewno warto zapoznać się z nią w całej okazałości.
Mieszkanie lub dom w stanie deweloperskim – podstawowe zalety i wady
W tym miejscu wypada przyjrzeć się podstawowym zaletom mieszkań i domów w stanie deweloperskim. Jest ich dość dużo i to właśnie one przemawiają do potencjalnych nabywców. Wśród nich znajdziemy m.in.:
- niższą cenę początkową,
- dowolność aranżacji wnętrz,
- pełna swoboda w doborze materiałów i elementów wykończeniowych,
- część prac możemy wykonać samodzielnie.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do mieszkań w stanie deweloperskim wpuścić zatrudnioną ekipę fachowców. Oczywiście niesie to za sobą dodatkowe koszty, ale jeśli kogoś jest na to stać może na tym sporo zyskać. Całość zostanie wykonana perfekcyjnie, a profesjonaliści będą działać zgodnie ze wskazówkami uzyskanymi od posiadaczy nieruchomości.
Stan deweloperski ma także kilka istotnych wad. Przede wszystkim musimy wspomnieć o tym, iż na zainteresowanych czeka jeszcze dużo pracy, zanim w ogóle przeprowadzą się do takiej nieruchomości i w niej zamieszkają. To dość czasochłonne przedsięwzięcie, w które trzeba później sporo zainwestować. Niekiedy będziemy zmuszeni do wynajmowania innego lokalu, zanim zdołamy wprowadzić się do nowego lokalu. Warto to sobie dokładnie przeanalizować, ponieważ rozwiązanie ma swoje mocne i słabe strony.
Stan deweloperski – kluczowe są zapisy znajdujące się w umowach. Ile takie mieszkanie może nas kosztować?
Przy mieszkaniach w stanie deweloperskim kluczowe okażą się zapisy znajdujące się w umowach, dlatego dużo czasu należy poświęcić na jej staranne przeanalizowanie. Oczywiście możemy w to zaangażować znajomego lub zaufanego prawnika. W umowie pojawiają się informacje o:
- standardzie wykończenia nieruchomości,
- kosztach związanych z nabyciem danego mieszkania.
Dokładne przewertowanie umowy zabezpiecza nasze interesy, więc nic dziwnego, że potencjalni inwestorzy podchodzą do tego na poważnie i nigdy nie zajmują się tym w kilka minut. Skierowanie sprawy do prawnika może okazać się strzałem w dziesiątkę, ponieważ już na samym wstępie wyjaśnimy sobie z deweloperem wszelkie niejasności i zabezpieczymy się przed nierozważną decyzją.
Przed finalizacją umowy trzeba dokładnie zbadać mocne oraz słabe strony danej inwestycji. Pełny obraz zaistniałej sytuacji da nam odpowiedź na wiele uciążliwych pytań. Często chodzi w końcu o wydanie oszczędności całego swojego życia. To decyzja rzutująca na przyszłość, która nie powinna być podejmowana w kilka chwil.
Co do kosztu mieszkania w stanie deweloperskim nie da się tego jednoznacznie określić, ponieważ jest to zależne od ofert pojawiających się na rynku nieruchomości. Są to oczywiście dużo tańsze rozwiązania, niż w przypadku mieszkań pod klucz, więc jeśli ktoś na wstępie dysponuje nieco ograniczonymi funduszami powinien zdecydować się właśnie na taką ofertę. Podpytajmy o szczegóły firmę deweloperską, z którą zamierzamy współpracować i zapoznajmy się z zapisami w umowie.
Stan deweloperski – kilka słów podsumowania
Stan deweloperski to bardzo popularne pojęcie występujące na rynki nieruchomości. Nie istnieją żadne specjalne uregulowania, które mówią o tym, czym konkretnie jest. Ma to oczywiście związek ze stanem wykończenia domu lub mieszkania. Oprócz stanu deweloperskiego mamy także styczność ze stanem surowym zamkniętym (brak prac wykończeniowych – wykonana jedynie stolarka okienno-drzwiowa, pokrycie dachowe oraz ścianki działowe) oraz i stanem pod klucz (najwygodniejsza, lecz droższa opcja).
Co najważniejsze stan deweloperski będzie dla nas oznaczał wstępne wykończenie domu, a konkretniej: tynkowanie sufitów i ścian, wykonanie posadzek oraz podłączenie instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. W większości przypadków mamy też styczność z białym montażem parapetów i urządzeń sanitarnych.
Mieszkanie lub dom w stanie deweloperskim niesie za sobą szereg zalet, ale też różne wady. Do najmocniejszych stron zaliczymy z całą pewnością: niższą cenę początkową, swobodę doboru materiałów i aranżacji wnętrz oraz możliwość wykonania niektórych prac w pojedynkę (oszczędzamy pieniądze). Jeśli chodzi o wady to jest to dość czasochłonne przedsięwzięcie. Minie trochę czasu, zanim do takiej nieruchomości zdołamy się przeprowadzić.
Kluczowym elementem w tego typu sprawach będzie dla nas umowa deweloperska, w której znajdziemy informacje o standardzie wykończenia nieruchomości oraz ewentualnych kosztach. Co do kosztów nie da się jasno określić tego, ile konkretnie pieniędzy przeznaczymy na zakup lokalu w stanie deweloperskim, ale na pewno będzie to dużo niższa kwota, niż w przypadku mieszkań pod klucz. Analizując umowę warto mieć u boku uznanego prawnika, który będzie w stanie wytłumaczyć nam wszelkie niejasności. Tym samym zadbamy o swoje interesy i nie damy się wprowadzić w błąd.