Tkaniny stanowią istotny element wystroju współczesnych wnętrz. Rozmaite faktury i sploty dają możliwości aranżowania różnorodnych kompozycji oraz wzorów kolorystycznych. Materiały optycznie korygują przestrzeń, a także podkreślają jej funkcję i charakter. Za ich pomocą możemy szybko i często zmieniać wystrój pomieszczenia, ponosząc stosunkowo niewielkie koszty. Trzeba jednak pamiętać, by elementy dekoracyjne współgrały z całością wyposażenia.
PO zainteresowaniu tkaninami decydują względy estetyczne. Przykładem bogatej dekoracji coraz częściej stosowanej w naszych wnętrzach jest połączenie kontrastowych, fantazyjnych faktur materiałów z nowoczesnymi i gładkimi formami mebli. Zestawienia te są powrotem do przeszłości i próbą odszukania piękna tkwiącego w tradycji. Bogate wzornictwo oraz różnorodność efektów uzyskiwanych dzięki zastosowaniu tkanin pozwalają na ich wykorzystanie w każdym pomieszczeniu. Gładkie, połyskujące materiały, geometryczne wzory oraz zdecydowane kolory pojawiają się zarówno we wnętrzach nowoczesnych – urządzonych w stylu high-tech, jak i tradycyjnych. Niekoniecznie trzeba trzymać się zasady: klasyczna tkanina do klasycznego wnętrza, a nowoczesna do nowoczesnego. Możliwości zestawiania są nieograniczone. Baldachim z tkaniny sprawi, że proste łóżko nabierze charakteru niezwykłości i tajemniczości. Stelaż może być przymocowany do łóżka lub podwieszony do sufitu. Najlepiej zastosować tkaninę, która łatwo daje się drapować.
Dekorują przestrzeń lub eksponują szczegóły kompozycji. Właściwie dobrane dodadzą ciepła surowo urządzonym pomieszczeniom, rozświetlą lub ożywią kolorystycznie wnętrze. Dzięki ich zastosowaniu można osiągnąć bardzo różne efekty: stworzyć ciepły, przytulny nastrój albo wręcz przeciwnie – uzyskać wrażenie chłodu i świeżości. Pikowane narzuty, tapicerowane meble o miękkich liniach, wielkie poduchy na fotelach i kanapach dają poczucie komfortu i wygody. Tkaniny pochłaniają też dźwięki oraz tłumią pogłos, który często występuje w nowych, pustych mieszkaniach. Rodzaje tkanin: okładziny ścienne znane od wieków, również dziś cieszą się dużą popularnością. Pełne przepychu kolekcje wytłaczanych tkanin stosowanych ja-ko wykończenie ścian powinny nawiązywać stylem do tkanin obiciowych, przesłony okien – w nowoczesnych wnętrzach zamiast zasłon instaluje się czasem tzw. ekrany (tkanina rozpięta na drążkach lub ruchomych ramach ), firany — dodają przytulności, wpuszczają delikatnie przytłumiane światło, stanowią takie osłonę przed promieniami słonecznymi oraz zmniejszają kontrasty kolorystyczne w pomieszczeniu, zasłony — poprzez wybór tkanin można wpłynąć na nastrój i atmosferę w każdym pokoju. Kupując zasłony, trzeba wziąć pod uwagę wysokość sufitu, wymiary okien i ilość dostępnego światła, rolety — wybierając proste modele, nadamy wnętrzom niebanalny, nowoczesny charakter; możemy również zdecydować się na suto marszczone, kwieciste rolety, które doskonale pasu-ją do pomieszczeń utrzymanych w stylu romantycznym, interesujące połączenie bieli i koloru musztardowego. Pikowane a rzuty i poduszki w roślinne oraz graficzne wzory stworzą śliczne wnętrze.
Nie zapominajmy też o dywanach, chodnikach, czy wykładzinach —wyciszają i ocieplają pomieszczenie, da-ją wrażenie przytulności, zakrywają zniszczoną podłogę, a nową zabezpieczają przed uszkodzeniem. Mogą stać się ciekawym akcentem kolorystycznym wnętrza. Najbardziej wytrzymałe są dywany o krótkim, gęstym mnie, warto zatem rozłożyć je na korytarzu lub w salonie, z kolei puszyste z długim włosem lepiej sprawdzają się w sypialni niż w holu lub pokoju dziennym. Obrusy — ciekawy efekt dekoracyjny osiąga się dzięki nałożeniu kilku warstw półprzezroczystych tkanin. Obrusy można też upinać, ozdabiać koralikami lub haftami. Poduszki kojarzą się z komfortem i miłą atmosferą, rozmaite kształty rozmiary oraz obszycia mogą wprowadzić we wnętrzu element zaskoczenia. Narzuty — wpływają na zmianę wyglądu łóżka lub kanapy
Pamiętajmy, że zastosowanie odpowiedniej tkaniny umożliwi zmianę proporcji mebla. Pionowe pasy sprawią, że kanapy czy fotele wydadzą się wyższe, natomiast poziome poszerzą je i wydłużą. Tkaniny o gęstym deseniu, równomiernie pokrywającym całą powierzchnię, najlepiej pozostawić bez dodatkowych ozdób. Tkaniny dostępne są w ogromnym wy-borze kolorów, wzorów, splotów i struktur. Możemy zdecydować się na cienkie lub grube, połyskliwe lub matowe, przezroczyste lub kryjące. Duże znaczenie ma również rodzaj materiału – bawełna kojarzy się z prostotą oraz bezpretensjonalnością, jedwab z wyrafinowaną elegancją, z kolei wełna i aksamit ocie-plają wnętrze, przydając mu wytworności. Dzięki motywom kwiatowym pomieszczenie zyskuje swobodny, mniej zobowiązujący wygląd, podczas gdy wyraziste pasy kojarzą się z klasyczną elegancją. Delikatne kolory i wzory stanowią element uzupełniający i łagodzący kontrasty. W gładkich materiałach niezwykle istotna jest faktura – nie zaciera jej wzór ani rozmaitość kolorów.
Przy doborze wzorzystych tkanin najważniejsze jest osiągnięcie harmonii. Grubo tkane materiały o skomplikowanym motywie zdominują wystrój pomieszczenia, nadając akcesoriom i meblom solidny wygląd. Natomiast gładkie jedwabie czy lny o jasnych, rozbielonych barwach stworzą wraże-nie lekkości — ten sam styl powinny mieć meble i przedmioty znajdujące się we wnętrzu. Materiał obiciowy musi być wytrzymały. Określenie „waga tapicerska” odnosi się do stopnia jego odporności na zużycie. Próbki tkanin tapicerskich poddawane są testowi na ścieranie i podlegają określonym normom. Nowoczesne mocne materiały można również wykorzystać do renowacji starych mebli tapicerowanych. Surowość obiciowej tkaniny kanapy została złagodzona wyrazistymi wzorami na dywanie i poduszce.
Delikatny pastelowy kolor zasłon harmonizuje z barwami mebli – przecieranej drewnianej komody oraz wygodnego plecionego fotela.
Duży wpływ na to, jak prezentuje się tkanina w pomieszczeniu, ma światło – materiały zmieniają barwę i wygląd w zależności od rodzaju oraz intensywności oświetlenia. Sposoby pokrycia sprzętów to: obicie nową tkaniną – by ujednolicić różne gabarytowo lub stylistycznie kanapy bądź krzesła, można je pokryć takim samym materiałem, uszycie pokrowca – wybierając wzorzystą tkaninę, należy kupić jej więcej, by dokładnie dopasować wzory, luźne upięcie tkaniny wokół mebla, użycie lamówki w kontrastowym kolorze podkreśli staranne obicie tapicerskie mebla.
Warto także pamiętać o praktycznych poradach. Stosując jeden wyraźny deseń, unikniemy wizualnego chaosu. Jeżeli jeden ze sprzętów ma wyrazisty wzór, pozostałe meble nie powinny rzucać się w oczy. Dozwolone jest łączenie różnych deseni w tych samych kolorach. Wielkość wzoru powinna być dostosowana do rozmiarów mebla – duże motywy nadają się na kanapę, na małych sprzętach lepiej prezentują się wzory drobne i gęste. Można łączyć wzorzyste materiały z gładkimi na zasadzie uzupełniania się kolorów lub kontrastu (zależy to od efektu, jaki chcemy osiągnąć). Różnorodność uzyskamy, zestawiając materiały o różnej strukturze.
Jeśli dysponujemy przestronnym pomieszczeniem, możemy puścić wodze fantazji. Do takich wnętrz najlepiej wybrać mocne kolory i wyraźne wzory. Bardzo dobrze będą tam wyglądały ciężkie mięsiste tkaniny, np. żakard, brokat czy adamaszek. Jeżeli w pokoju są okna o różnej wielkości, wrażenie spójności można uzyskać, dekorując je tymi samymi tkaninami. Na jednobarwnym tle uwypukli się inny wzór firanki. W wysokich pomieszczeniach w w ciekawy sposób wykończyć okna u góry, co optycznie obniży wnętrze. Zastosowanie lambrekinów oraz ozdób, luźno upiętych tkanin, fałd i oryginalnych wiązań zasłon sprawi, że pomieszczenie będzie przytulniejsze. Odważne połączenia różnych faktur i wzorów nadadzą wnętrzu niezwykłość i oryginalność. Wybór atrakcyjnych materiałów na dodatkach jest najprostszym sposobem odmiany salonu.